REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biznes z Chinami rób teraz

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Wzajemna wymiana handlowa z Chinami wyniosła w 2010 roku 13,6 mld euro. Ministerstwo Gospodarki zachęca Państwo Środka do rozpoczęcia inwestycji w Polsce. Argumentem w walce o miliony złotych mają być Specjalne Strefy Ekonomiczne.

Perspektywy rozwoju polsko-chińskiej wymiany towarowej oraz współpracy inwestycyjnej były przedmiotem spotkania wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Chińskiej Agencji ds. Promocji Międzynarodowego Handlu (CCPIT). Polsko-chińskie seminarium biznesowe zorganizowała 22 kwietnia 2011 r. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

REKLAMA

REKLAMA

- Współpraca handlowa między naszymi krajami ma olbrzymi potencjał rozwojowy – powiedział wicepremier Pawlak. - Chiny są obecnie naszym największym partnerem handlowym w Azji - dodał. Ubiegły rok był pomyślny dla stosunków gospodarczych obu państw - wzajemna wymiana handlowa wyniosła ok. 13,6 mld euro. Polski eksport do Państwa Środka wzrósł o 17 proc., a import o 24 proc.

Wicepremier zwrócił uwagę, iż do zagospodarowania wciąż pozostaje wielki obszar w dziedzinie inwestycji. - W Polsce do 2020 r. funkcjonować będą Specjalne Strefy Ekonomiczne, oferujące inwestorom atrakcyjne warunki prowadzenia działalności gospodarczej – przypomniał. Jako przykład dobrej polsko-chińskiej współpracy inwestycyjnej wicepremier Pawlak wskazał firmę TCL, która kupiła w Polsce zakłady Thompsona produkujące ekrany LCD.

Polecamy: Jak firma może dochodzić roszczeń za granicą?

Zdaniem ministra gospodarki, Polska może być dla Chin atrakcyjnym partnerem biznesowym także ze względu na swoją pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej. - Żyje tu 160 mln ludzi, a PKB regionu przekracza PKB Rosji. Na Polskę przypada ¼ ludności regionu i aż 1/3 PKB – powiedział. - Nawet w czasie kryzysu nasz kraj utrzymał wzrost gospodarczy, m.in. dzięki dużemu potencjałowi przemysłu wytwórczego – dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Polska może wiele zaoferować Chińczykom także w dziedzinie produkcji rolno-spożywczej. – Mamy 2,5 mld euro nadwyżki w handlu żywnością – poinformował minister gospodarki. - Liczę, że uda nam się wspólnie wyeliminować bariery w dostępie do naszych rynków – dodał.

Do Warszawy przybyło ponad 70 przedstawicieli największych chińskich spółek m.in. z sektora wydobywczego, energetycznego i motoryzacyjnego. Delegacji przewodził Zhang Wei - szef Chińskiej Agencji ds. Promocji Handlu Międzynarodowego, największej chińskiej organizacji promującej inwestycje zagraniczne w Państwie Środka.

Biznesową ofertę Polski przedstawili Chińczykom: Andrzej Malinowski - prezydent Pracodawców RP, Marek Cieślak - wiceprezydent Łodzi oraz przedstawiciele PAIiIZ. O współpracy z chińskimi przedsiębiorcami rozmawiali także promotorzy projektów inwestycyjnych z różnych regionów i miast Polski, przedstawiciele specjalnych stref ekonomicznych oraz banków i instytucji finansowych.

Źródło: MG

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? [WYWIAD]

Czy w związku z blackoutem w Hiszpanii, mamy się czego obawiać? Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? Na te i inne pytania odpowiedział redakcji Infor.pl ekspert od technologii energetycznych (w tym OZE) z firmy Hynfra, partnera spółki Hydro Sanok Aleksander Naumann.

Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"

REKLAMA

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

REKLAMA