REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak firma może dochodzić roszczeń za granicą?

Jak firma może dochodzić roszczeń za granicą?
Jak firma może dochodzić roszczeń za granicą?

REKLAMA

REKLAMA

Osoba pracująca w Niemczech jako firma jednoosobowa będąca podwykonawcą dochodzi roszczeń od zleceniodawcy. Niemiecka firma nie chce wypłacić zaległych pieniędzy. Co należy zrobić, gdzie się udać?

Zgodnie z dyrektywą 96/71 ws. pracowników delegowanych, na terenach krajów członkowskich powinny powstać tzw. Biura łącznikowe - czy takie biura są w Polsce i na terenie Niemiec?

REKLAMA

Kwestie dotyczące jurysdykcji krajowej czyli wybór sądu przed którym przedsiębiorca może dochodzić swoich prawach reguluje Rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach cywilnych i handlowych z dnia 22 grudnia 2000 r. - tzw. rozporządzenie Bruksela I.

REKLAMA

Określone są w nim kwestie właściwości sądu w sprawach pomiędzy przedsiębiorcami z różnych państw członkowskich UE. Natomiast jeśli chodzi o ustalenie jakie prawo będzie właściwe dla zawartej przez przedsiębiorcę umowy, określa obowiązujące od 17 grudnia 2009 r. unijne Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych.

Ważne jest gdzie jest zarejestrowana działalność gospodarcza osoby prowadzącej działalność jednoosobową, jakiego rodzaj umowę podpisano z przedsiębiorcą niemieckim i czy w tej umowie są jakiekolwiek postanowienia dotyczące jurysdykcji gdyż zgodnie z powołanymi wyżej przepisami to strony umowy wybierają sąd właściwy do rozstrzygania ewentualnych sporów powstałych w wyniku niewykonania zobowiązań z umowy oraz prawo jakiemu ona podlega.

Jako dodatkowe źródła informacji być może przydatne będą następujące strony :
• http://www.dienstleisten-leicht-gemacht.de/,
• http://kolonia.trade.gov.pl/pl/o_nas,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli natomiast chodzi o instytucje łącznikowe to władze właściwe każdego państwa członkowskiego mogą wyznaczyć krajowe instytucje łącznikowe, które są uprawnione do bezpośredniego komunikowania się między sobą, a także, do których zwracać się może każda instytucja innego państwa członkowskiego oraz każda osoba zamieszkująca lub przebywająca na terytorium państwa członkowskiego we wszystkich sprawach dotyczących stosowania rozporządzeń wspólnotowych.

Polecamy: Na czym polega autonomiczne zawieszenie poboru cła?

REKLAMA

Do pełnienia funkcji instytucji łącznikowych w Polsce zostały wyznaczone :
• Zakład Ubezpieczeń Społecznych;
• Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;
• Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - dla :
o żołnierzy zawodowych,
o funkcjonariuszy Policji (Milicji Obywatelskiej),
o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
o Agencji Wywiadu,
o Służby Kontrwywiadu Wojskowe Służby Wywiadu Wojskowego,
o Urzędu Ochrony Państwa (organów bezpieczeństwa publicznego),
o Centralnego Biura Antykorupcyjnego,
o Straży Granicznej,
o Biura Ochrony Rządu,
o Państwowej Straży Pożarnej,
Służby Więziennej a także dla sędziów i prokuratorów;
• Narodowy Fundusz Zdrowia (w zakresie rzeczowych świadczeń zdrowotnych).

Jeśli natomiast chodzi o instytucje łącznikowe w Niemczech to dane teleadresowe tych instytucji znajdują się na stronie : http://ec.europa.eu/employment_social/social_security_schemes/national_schemes_summaries/deu/3_information_pl.htm.

Polecamy: Na czym polega Program Ramowy CIP?

Źródło: www.eu-go.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA