Na czym polega Program Ramowy CIP?
REKLAMA
REKLAMA
Program Ramowy CIP w ramach Programu na rzecz Przedsiębiorczości i Innowacji (EIP) przewiduje możliwość dofinansowania pośredników finansowych (w tym funduszy pożyczkowych i poręczeniowych), dzięki następującym instrumentom finansowym:
REKLAMA
SME Guarantee Facility (SMEG) - system poręczeń dla MSP
Zadaniem instrumentu SMEG jest udzielanie regwarancji lub, tam gdzie to właściwe, współgwarancji na rzecz programów gwarancyjnych działających w kwalifikujących się państwach oraz udzielanie gwarancji bezpośrednich na rzecz innych właściwych pośredników finansowych.
Skupia się on na czterech obszarach:
- dostępie małych i średnich przedsiębiorstw do finansowania, w drodze pożyczek czy leasingu, inwestycji związanych z wiedzą (innowacje, transfer technologii);
- finansowaniu MSP przy pomocy mikrokredytów. Oprócz regwarancji instytucje finansowe mogą tu także uzyskać dotacje kompensujące część kosztów administracyjnych obsługi mikrokredytów dla MSP;
- dostępie MSP do kapitału zalążkowego, kapitału w fazie startu, inwestycji funduszy kapitału własnego lub kapitału typu "quasi-equity" w małych i średnich firmach;
- zabezpieczeniu portfeli dłużnych MSP, pozwalającego na pozyskanie dodatkowych środków na pokrycie długu MSP. Wsparcie dla tych transakcji zależy od tego, czy instytucja zobowiąże się przeznaczyć znaczną część pozyskanego kapitału na pożyczki dla nowych MSP.
Polecamy: Czy warto założyć firmę na rynku dóbr luksusowych?
Capacity Building Scheme (CBS) – system rozwijania zdolności instytucji pośrednictwa finansowego
REKLAMA
Zadaniem instrumentu jest podnoszenie specjalistycznej wiedzy nt. inwestycji i technologii w instytucjach finansowych inwestujących w innowacyjne MSP lub w MSP o znacznym potencjale wzrostu oraz zwiększanie podaży kredytów dla MSP poprzez ulepszanie procedur oceny wiarygodności finansowej w ramach kredytowania MSP.
Na CBS składa się działanie w zakresie kapitału zalążkowego oraz działanie w zakresie partnerstwa. W ramach działania w zakresie kapitału zalążkowego udzielane są dotacje mające pobudzić napływ kapitału podwyższonego ryzyka dla innowacyjnych MSP oraz innych MSP wykazujących potencjał wzrostu, włącznie z działającymi w tradycyjnych sektorach gospodarki, poprzez wsparcie dla funduszy venture i private equity.
Budżet Programu Ramowego CIP na lata 2007-2013 przewiduje kwotę 1 130 mln EUR na ww, instrumenty finansowe. Na 2009 rok w budżecie Programu CIP zaalokowano kwotę 143 mln EUR na wsparcie dla pośredników finansowych (m.in. funduszy pożyczkowych i poręczeniowych).
Polecamy: Co podlega wpisowi do CEIDG?
Źródło: Ministerstwo Gospodarki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.