reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Na czym polega Program Ramowy CIP?

Na czym polega Program Ramowy CIP?

Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji (ang.: Competitiveness and Innovation Framework Programme - CIP) ma na celu promowanie konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw. Program stworzono przede wszystkim z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach (MSP). W jakim celu? Na czym polega?

 Jego zadaniem jest wspieranie działalności innowacyjnej (w tym innowacji ekologicznych), zapewnienie lepszego dostępu do środków finansowych oraz świadczenie na poziomie regionalnym usług wsparcia dla biznesu. Program zachęca do szerszego i lepszego wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) oraz wspomaga rozwój społeczeństwa informacyjnego, promuje również wzmożone wykorzystanie energii odnawialnej i efektywność energetyczną.

Program Ramowy CIP w ramach Programu na rzecz Przedsiębiorczości i Innowacji (EIP) przewiduje możliwość dofinansowania pośredników finansowych (w tym funduszy pożyczkowych i poręczeniowych), dzięki następującym instrumentom finansowym: 

Zadaniem instrumentu SMEG jest udzielanie regwarancji lub, tam gdzie to właściwe, współgwarancji na rzecz programów gwarancyjnych działających w kwalifikujących się państwach oraz udzielanie gwarancji bezpośrednich na rzecz innych właściwych pośredników finansowych.

Skupia się on na czterech obszarach:

  • dostępie małych i średnich przedsiębiorstw do finansowania, w drodze pożyczek czy leasingu, inwestycji związanych z wiedzą (innowacje, transfer technologii);
  • finansowaniu MSP przy pomocy mikrokredytów. Oprócz regwarancji instytucje finansowe mogą tu także uzyskać dotacje kompensujące część kosztów administracyjnych obsługi mikrokredytów dla MSP;
  • dostępie MSP do kapitału zalążkowego, kapitału w fazie startu, inwestycji funduszy kapitału własnego lub kapitału typu "quasi-equity" w małych i średnich firmach;
  • zabezpieczeniu portfeli dłużnych MSP, pozwalającego na pozyskanie dodatkowych środków na pokrycie długu MSP. Wsparcie dla tych transakcji zależy od tego, czy instytucja zobowiąże się przeznaczyć znaczną część pozyskanego kapitału na pożyczki dla nowych MSP.

Polecamy: Czy warto założyć firmę na rynku dóbr luksusowych?

Zadaniem instrumentu jest podnoszenie specjalistycznej wiedzy nt. inwestycji i technologii w instytucjach finansowych inwestujących w innowacyjne MSP lub w MSP o znacznym potencjale wzrostu oraz zwiększanie podaży kredytów dla MSP poprzez ulepszanie procedur oceny wiarygodności finansowej w ramach kredytowania MSP.

Na CBS składa się działanie w zakresie kapitału zalążkowego oraz działanie w zakresie partnerstwa. W ramach działania w zakresie kapitału zalążkowego udzielane są dotacje mające pobudzić napływ kapitału podwyższonego ryzyka dla innowacyjnych MSP oraz innych MSP wykazujących potencjał wzrostu, włącznie z działającymi w tradycyjnych sektorach gospodarki, poprzez wsparcie dla funduszy venture i private equity.

Budżet Programu Ramowego CIP na lata 2007-2013 przewiduje kwotę 1 130 mln EUR na ww, instrumenty finansowe. Na 2009 rok w budżecie Programu CIP zaalokowano kwotę 143 mln EUR na wsparcie dla pośredników finansowych (m.in. funduszy pożyczkowych i poręczeniowych).

Polecamy: Co podlega wpisowi do CEIDG?

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Hanna Bartkowiak

Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama