SURVEILLANCES, TCOI, VIES – co te skróty oznaczają dla przedsiębiorcy?
REKLAMA
REKLAMA
SURVEILLANCES
REKLAMA
Inaczej informacja o nadzorach statystycznych. Jest to kompilacja baz danych dotyczących nadzorów statystycznych, ilości referencyjnych oraz plafonów. Zawiera szczegółowe informacje o ilościach i wartościach. Jest to niezwykle praktyczne narzędzie, a przy tym niezwykle proste i intuicyjne w użyciu. Wyszukanie potrzebnych informacji odbywa się przez wpisanie ciągu znaków występujący w opisie towaru. Może to być słowo lub część wyrażenia, np. „warzywa”, „cebula", „orzechy laskowe", „mandarynki” itp. Istnieje możliwość podania kilku wyrażeń równocześnie.
Można wyszukiwać dane według danego artykułu, otrzymamy wówczas informację na temat łącznego obrotu, np. pomarańczami, z uwzględnieniem kraju pochodzenia, okresu, który obejmuje zestawienie oraz ilości i wartości produktu.
Możemy też uzyskać szczegółową informację zawierającą dane o konkretnym produkcie, pochodzącym z jednego kraju, z danymi na temat ilości i wartości importu i związanym z tym kodem TARIC. Możliwe jest wyszukiwanie wg tego właśnie kodu lub nazwy produktu.
Polecamy: Metoda kasowa i metoda memoriałowa w ewidencji kosztów- porada
Czym jest TCOI?
TRANSIT CUSTOMS OFFICES INFORMATION – Tranzytowa Lista Urzędów Celnych. Administrowana przez Komisję Europejską kompleksowa baza teleadresowa Urzędów Celnych znajdujących się na obszarze Wspólnoty Europejskiej umożliwia wyszukiwanie według kryterium uprawnień. Po określeniu poszukiwanej destynacji uzyskamy listę wszystkich urzędów na jej obszarze. Wpis dotyczący każdego z urzędów zawiera pełną informację o lokalizacji, adresie mailowym, numerze telefonu, godzinach pracy oraz zakresie uprawnień.
Czym jest VIES?
VIES czyli potwierdzenie numeru VAT. Witryna umożliwiająca dokonanie potwierdzenia aktywności numeru VAT nadanego przez państwo członkowskie Wspólnoty. Weryfikacja polega na połączeniu się z krajowym rejestrem podatników VAT w wybranym kraju.
Nie istnieje wspólna baza VAT na poziomie UE. Dla celów weryfikacji zapytanie skierowane do bazy danych jest przesyłane za pośrednictwem bezpiecznej usługi Intranetu.
Polecamy: Jak chronić dobra osobiste przedsiębiorcy w mediach-część 1?
Artykuł jest fragmentem publikacji autorstwa Heleny Cieśluk „Pozyskiwanie informacji dla prowadzenia handlu międzynarodowego” wydanej przez PARP.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.