Eurodolar odpoczywa przed dalszymi wzrostami
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Znacznie wzrosły rentowności 3- i 6-miesięcznych hiszpańskich bonów skarbowych; odpowiednio do 1,37 i 1,867% z 0,899 i 1,361%. Pomimo tego, był to dobry dzień, zarówno dla posiadaczy akcji hiszpańskich spółek, jak i dla utrzymujących długą pozycję na parze EUR/USD. Indeks IBEX35 wzrósł wczoraj o 0,63%, a kurs eurodolara jest najwyżej od 28 miesięcy. Nie cieszy tylko fakt, że zadłużenie krajów strefy euro osiągnęło nowy, rekordowy poziom – 85,1% PKB – jak również rosły koszty CDS-ów na grecki portugalski i irlandzki dług.
REKLAMA
Wzrosty eurodolara muszą wynikać z pozytywnego sentymentu rynku i oczekiwań co do dzisiejszej decyzji amerykańskich władz monetarnych. O 18.30 opublikowana zostanie decyzja komitetu FOMC odnośnie stóp procentowych w USA. Rynek nie oczekuje zmian, tak więc posunięcie FOMC nie powinno poruszyć inwestorów. O wiele ważniejsze będą: komunikat do decyzji i organizowana po raz pierwszy po posiedzeniu FOMC konferencja. O 20.15 czasu polskiego prezes Bernanke odpowie na pytania dziennikarzy.
Dowiedz się także: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?
Dla oczekujących zacieśnienia polityki pieniężnej pierwszym sygnałem może być usunięcie z komunikatu słów o tym, że stopy będą utrzymywane na wyjątkowo niskim („exceptionally low”) poziomie przez dłuższy okres („extended period”). Z drugiej strony, przy obecnym stopniu zadłużenia, wywołującym niepokój agencji ratingowych, wyjściem z sytuacji byłoby dalsze stymulowanie gospodarki poprzez odpowiednio ekspansywną politykę monetarną. Jej rezultatem prawdopodobnie byłyby dalsze wzrosty gospodarki i inflacji, które poprawiłyby sytuację USA w kontekście spłaty zadłużenia.
Wczorajszy dzień pokazał, że inwestorzy trwają w oczekiwaniu. Dalsza kontynuacja wzrostów eurodolara lub odwrócenie trendu, zależą od dzisiejszych postanowień i wypowiedzianych słów podczas konferencji komitetu FOMC.
Wczoraj kurs EUR/USD wybił się w górę z poziomu 1,4518 (pomarańczowa linia). Wsparciem na tej wysokości były szczyty z drugiego tygodnia kwietnia. Wybicie poprzedzone zostało dużą niepewnością rynku w tym tygodniu (żółty prostokąt na wykresie). Do zatrzymania doszło przed istotną barierą 1,4721. Na tej wysokości leży lokalne maksimum z końca 2008 roku. Ten poziom był również respektowany przez większość 2009 i cały 2010 rok. Zeszłoroczne maksimum na 1,4578 zostało ostatnio przebite.
Polecamy serwis: Inwestycje
REKLAMA
Kluczowe dla głównej pary walutowej powinny być: konferencja FOMC oraz czwartkowe dane o PKB USA za I kwartał i liczbie wniosków o zasiłek. Oba odczyty poznamy o godz. 14.30. Najpóźniej do tego czasu eurodolar rozpocznie wędrówkę na nowe szczyty. Prawdopodobnie dotrze do maksimum z 2009 roku na poziomie 1,5144.
Oprócz wspomnianych, fundamentalnych „hitów” tygodnia, o godz. o 11.00 rynek będzie oczekiwał na publikację zamówień w przemyśle Eurolandu, a także informację o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA. Poznamy również tygodniową zmianę zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.
Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.