Kłopotliwa zasada konkurencyjności w PO KL
REKLAMA
REKLAMA
Od 2008 r. zasada konkurencyjności była kilkukrotnie zmieniana i nakładała nowe wymagania na realizujących projekty. Od 1 stycznia 2011 r. zgodnie z Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków PO KL oraz Zasadami finansowania PO KL obowiązuje bardzo szczegółowo określony zestaw przepisów w tym zakresie.
REKLAMA
Nowością w przepisach jest sposób ustalania, których wydatków w projekcie dotyczy zasada konkurencyjności. W wytycznych czytamy, że „zasada konkurencyjności dotyczy wszystkich zamówień w ramach projektu przekraczających wyrażoną w złotych równowartość kwoty 14 tys. euro" i zapis ten sam w sobie nie budzi kontrowersji. Problematyczny jest natomiast obowiązek stosowania do opisu przedmiotu zamówienia nazw i kodów określonych we Wspólnym Słowniku Zamówień (tym samym, który obowiązuje dla zamówień publicznych) oraz konieczność sumowania wszystkich wydatków tego samego rodzaju w ramach danego projektu.
Czym są wydatki jednego rodzaju?
REKLAMA
W marcu br. MRR zmieniło dotychczas obowiązującą interpretację (patrz: Interpretacje Instytucji Zarządzającej Zasada konkurencyjności) uchylając konieczność sumowania wydatków zgodnie z pierwszymi trzema cyframi (w ramach dziewięciocyfrowego kodu) wynikającymi ze Wspólnego Słownika Zamówień.
Teraz w celu ustalenia, czy w danym przypadku mamy do czynienia z zamówieniami tego samego rodzaju należy posługiwać się następującymi kryteriami:
- tożsamość przedmiotowa zamówienia (usługi, towary, roboty budowlane tego samego rodzaju i o tym samym przeznaczeniu),
- tożsamość czasowa zamówienia (możliwe udzielenie zamówienia w tym samym czasie),
- tożsamość podmiotowa (możliwość wykonania zamówienia przez jednego wykonawcę).
Polecamy: Jakie nabory dla przedsiębiorców w 2011 roku?
Informacja o zmianie
REKLAMA
Również w marcu br. MRR przesłało do wszystkich instytucji wdrażających PO KL pismo dotyczące nowej interpretacji przepisów z prośbą o przekazanie tej informacji beneficjentom. Do PKPP Lewiatan taka wiadomość nie dotarła z żadnej z dwóch instytucji, z którymi podpisane zostały umowy dot. PO KL (Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości).
Kiedy zmieniają się przepisy i ich interpretacja, a informacja na ten temat nie trafia do podmiotów zainteresowanych prawdopodobieństwo występowania błędów w projektach jest bardzo duże. Niestety konsekwencje ich popełnienia spoczywają na realizujących projekty. Co więcej interpretacje MRR są tylko dokumentami kierunkowymi, które mają ułatwić realizację projektów, jednak nie wszystkie instytucje chcą stosować się do ich zapisów. PARP (zgodnie z informacją ze spotkania dla przedsiębiorców realizujących szkolenia w poddziałaniu 2.1.1 PO KL, 25.03.2011 r.) utrzymuje, że wydatki w ramach tego samego numeru CPV należy sumować, bez rozróżnienia na tożsamość czasową czy podmiotową zamówienia, o której mowa powyżej.
Polecamy: Jakie dotacje na prowadzenie żłobka?
Źródło: PKPP Lewiatan
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.