reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polski biznes pomostem dla Północy i Wschodu?

Polski biznes pomostem dla Północy i Wschodu?

Polska może być dobrym łącznikiem pomiędzy krajami Europy Północnej a sąsiadami ze Wschodu i pomóc w rozwoju współpracy gospodarczej w regionie – powiedział minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas Baltic Business Forum (BBF). Czy polskie firmy są wystarczająco przygotowane na współpracę z sąsiadami?

Zdaniem wicepremiera Pawlaka, dobra sytuacja ekonomiczna oraz położenie geograficzne Polski czynią z naszego kraju „pomost” między państwami Północy i Wschodu Europy. – Reputacja Polski i sukcesy w czasie kryzysu stanowią bardzo dobrą podstawę, byśmy jako region UE skutecznie konkurowali na globalnym rynku i wzmacniali gospodarkę całej zjednoczonej Europy - podkreślił. – Dzięki współpracy regionalnej rozwijamy m.in. infrastrukturę do prowadzenia biznesu i inwestowania w krajach Unii Europejskiej – dodał.

W opinii wiceszefa polskiego rządu, kooperacja krajów Północy i Wschodu Europy przyczyni się do poprawy konkurencyjności regionu na arenie międzynarodowej. – Uzupełniając się możemy zwiększać swój potencjał rozwojowy – zaznaczył. Północne kraje europejskie mogą zaoferować swoim partnerom m.in. zaawansowane technologie środowiskowe oraz wysoki poziom innowacji w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. - Kraje wschodnie stanowią z kolei bardzo chłonne rynki – powiedział.

Minister gospodarki przypomniał też, że Polska i Szwecja były głównymi inicjatorami programu Partnerstwo Wschodnie, który obejmuje swoim zasięgiem Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdowę i Ukrainę. - Liczymy, że podczas naszej Prezydencji w Radzie UE uda się zakończyć negocjacje w sprawie strefy wolnego handlu między Wspólnotą a Ukrainą – powiedział wicepremier Pawlak.

Polecamy: Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011 roku?

Podczas BBF wicepremier Waldemar Pawlak spotkał się m.in. z ministrem gospodarki Łotwy Artisem Kamparsem. Ministrowie rozmawiali o przygotowaniach Polski do sprawowania Prezydencji w UE oraz naszych priorytetach w obszarze rynku wewnętrznego i bezpieczeństwa energetycznego Wspólnoty.

Jak podkreślił wicepremier Pawlak budowa połączenia gazowego z krajami bałtyckimi oraz możliwość wykorzystania infrastruktury magazynowej na Łotwie poprawiłoby system zaopatrzenia Europy w błękitne paliwo. – Mamy dobre warunki geologiczne do magazynowania paliw pod ziemią- zapewnił minister Kampars. – Chętnie udostępnimy je partnerom z Unii Europejskiej – dodał.

Ministrowie gospodarki omówili także możliwość zorganizowania polsko-łotewskiego forum dla małych i średnich przedsiębiorstw. - Jesteśmy bardzo zainteresowani polskimi doświadczeniami w zakresie wspierania małych i średnich firm – powiedział minister Kamparas. – Szczególnie interesuje nas efektywne wykorzystywanie funduszy unijnych w tym obszarze – dodał. 

Baltic Business Forum 2011 "Europa - Północ, Wschód" (BBF) to międzynarodowe przedsięwzięcie organizowane przez Stowarzyszenie Baltic Business Forum oraz Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Celem imprezy jest dyskusja nad kierunkami niezbędnych zmian w polityce gospodarczej Europy i sąsiadów, które przyczynia się do dynamicznego rozwoju regionu.

Źródło: MG

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Polski biznes pomostem dla Północy i Wschodu?
Polski biznes pomostem dla Północy i Wschodu?

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Hanna Bartkowiak

Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama