| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Portugalia vs FED

Portugalia vs FED

Treść opublikowanego wczoraj komentarza do posiedzenia FOMC nie była zaskakująca. Richard Fisher i Charles Plosser dostosowali się do większości. Co za tym idzie, przedział wahań dla stopy funduszy federalnych to w dalszym ciągu 0,00-0,25 proc., a wartość programu wykupu długoterminowych obligacji (QE2), który wystartował w listopadzie, nadal opiewa na 600 mld USD.

Pozostało sformułowanie o gotowości do utrzymywania niskich stóp procentowych przez „wydłużony okres czasu”. Zauważono wprawdzie poprawę sytuacji w amerykańskiej gospodarce, ale zaznaczono, iż nie jest ona jeszcze na tyle silna, aby dać gwarancję trwalszych i znaczących zmian na rynku pracy, a także stworzyć zagrożenie dla utrwalenia się wyższej inflacji. Niemniej padło sformułowanie, że FED będzie uważnie przyglądał się przebiegowi inflacji i oczekiwań inflacyjnych. Tyle, że obecnie, zdaniem członków tego gremium, wpływ wyższych cen energii i żywności na rynkach światowych jest przejściowy.

Wymowa wczorajszego komunikatu jest „gołębia” i reakcja rynku była właściwa – giełdy odrabiały straty, dolar nieco stracił, a złoty nieznacznie zyskał na wartości. Mogło być jeszcze lepiej, gdyby nie informacja z agencji Moody’s, która obniżyła rating dla Portugalii o dwa poziomy, do „A3” i utrzymała negatywną perspektywę. W efekcie EUR/USD nie zdołał utrzymać się powyżej 1,4000 i dzisiaj rano wrócił w okolice 1,3960. Reakcja rynku nie jest jednak aż tak negatywna, jak można było się tego obawiać.

FED nie odniósł się do wpływu na gospodarkę drogiej ropy czy też ostatnich wydarzeń w Japonii. Można się domyślać, że zechce poczekać na mocne dane i fakty z tych obszarów. Tym samym znacznie ważniejsze może okazać się kolejne posiedzenie, zaplanowane na 26-27 kwietnia.

Przeczytaj również: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w lutym?

Teraz widać, że wstępna decyzja o dokapitalizowaniu funduszu ratunkowego EFSF, jaka została podjęta po szczycie strefy euro w minioną sobotę, była bardzo potrzebna. Niemniej inwestorów czeka dzisiaj kolejny test. O godz. 11.30 poznamy wyniki przetargu rocznych bonów o wartości 0,75-1,0 mld EUR. Gdyby okazał się on słaby, mogłoby to pogorszyć nastroje i zwiększyć obawy przed jutrzejszą aukcją hiszpańskich obligacji, 10- i 30–letnich, o wartości 3,5-4,5 mld EUR. Teoretycznie już o godz. 11,00 poznamy oficjalne dane o inflacji HICP dla całego Eurolandu za luty, ale jednak najświeższe informacje z Portugalii mogą okazać się kluczowe. Poza tym w kalendarzu mamy jeszcze odczyty z Wielkiej Brytanii, Polski i USA.

Dzisiaj rano nadal było nerwowo, w związku z japońską elektrownią Fukushima. Mimo tego giełdowy indeks Nikkei „wyrwał” mocno do góry. To pokazuje, że inwestorzy zakładają, iż wszystkie negatywne informacje zostały już uwzględnione przy okazji ostatniej, silnej przeceny i warto zacząć „polowanie na okazje”. Lepsze nastroje na giełdach sprawiają, że wraca apetyt na ryzyko, na czym korzysta złoty. O godz. 9.12 za euro płaciło się niecałe 4,04 zł, dolar był wart 2,89 zł, a frank 3,1450 zł.

Czytaj także

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Agencja Moody’s obniżyła rating Portugalii i utrzymała negatywną perspektywę, co uniemożliwiło eurodolarowi wybicie się ponad poziom 1,4000.
Agencja Moody’s obniżyła rating Portugalii i utrzymała negatywną perspektywę, co uniemożliwiło eurodolarowi wybicie się ponad poziom 1,4000.

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mamiński & Wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK