Ustawa żłobkowa coraz bliżej
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, którą Sejm uchwalił na początku stycznia, przewiduje, że funkcjonować będą żłobki, kluby dziecięce oraz dzienni opiekunowie. Uproszczone zasady zakładania żłobków, które przestaną być ZOZ-ami, oraz inne rozwiązania zachęcą do tworzenia tego rodzaju placówek przy zakładach pracy, a także do legalnego zatrudniania niań. Wprowadzaniu ustawy towarzyszyć ma program Ministerstwa Pracy o Polityki Społecznej "Maluch", który ma wesprzeć samorządy w tworzeniu instytucji opieki nad dziećmi; w tym roku na jego realizację przeznaczono 40 mln zł.
REKLAMA
Senatorowie chcą, żeby Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, któremu po wejściu w życie ustawy podlegać będą żłobki i inne formy opieki nad małymi dziećmi, monitorowało realizację ustawy, upowszechniało wiedzę i inspirowało badania na temat opieki nad dziećmi do lat trzech oraz corocznie składało w parlamencie sprawozdanie.
Polecamy: Jak założyć przedszkole?
REKLAMA
Senat poparł poprawkę umożliwiającą łączenie żłobków i klubów dziecięcych w zespoły, możliwe ma być także łączenie żłobków i zespołów szkół oraz przedszkoli. Ma to uprościć prowadzenie administracji, zwłaszcza w małych gminach.
Senatorowie zaproponowali także poprawkę, która umożliwia gminom przyznawanie dotacji z budżetu państwa na organizację opieki nad niepełnosprawnymi lub wymagającymi szczególnej opieki dziećmi do lat trzech. Wysokość dotacji będzie mogła wynieść nawet 70 proc. kosztów realizacji tego zadania (podczas gdy dotacje na organizację opieki dla dzieci zdrowych mogą wynosić do 50 proc. kosztów, chyba że subwencje pochodzą z towarzyszącego ustawie programu "Maluch" - wtedy ich wysokość wynieść może 70 proc. kosztów). Teraz ustawa trafi do Sejmu, który rozpatrzy zaproponowane przez Senat poprawki.
Polecamy: Jak zakładany będzie żłobek według nowych zasad?
W ramach pomocy rodzicom w wychowaniu dzieci wydłużono urlopy związane z urodzeniem się potomstwa. Od stycznia 2009 roku urlop macierzyński został wydłużony, a od 2010 roku podzielony na dwie części: podstawową i dodatkową. W ramach pierwszej z nich mamom przysługuje 20 tygodni urlopu przy urodzeniu jednego dziecka oraz od 31 do 37 tygodni przy ciąży mnogiej. Dodatkowa część urlopu wynosi, odpowiednio, 2 i 3 tygodnie. W latach następnych – 2012 i 2013 roku – dodatkowy urlop macierzyński będzie stopniowo wydłużany by w 2014 wynieść do 6 tygodni na jedno dziecko i do 8 tygodni przy porodzie mnogim. 1 stycznia 2010 roku prawo do urlopu związanego z urodzeniem się potomstwa uzyskali także ojcowie. Obecnie urlop ojcowski wynosi 1 tydzień, od 2012 roku zostanie wydłużony o kolejny tydzień.
Źródło: KPRM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.