REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Buble i Hity podatkowe 2010

REKLAMA

REKLAMA

Prezentujemy wyniki rankingu Buble i Hity podatkowe 2010 przygotowane przez miesięcznik ,,Forum Doradców Prawnych".

BUBEL PODATKOWY 2010

REKLAMA

Zmiany dotyczące składania korekt po kontroli UKS

Zmienione przepisy ustawy o kontroli skarbowej dotyczące składania korekt po kontroli UKS skróciły z 14 do 7 dni czasu na złożenie korekt deklaracji w związku z postępowaniem kontrolnym UKS. Ponadto dotychczas podatnik przed złożeniem korekt deklaracji dysponował protokołem kontroli, dokładnie więc wiedział na czym polegają nieprawidłowości w ocenie UKS. Teraz będzie składał korektę nie znając stanowiska UKS.

Podstawa prawna: Ustawa z 25 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz niektórych innych ustaw – pkt 27 i 28 (Dz.U.2010.127.858).

KOLEJNE WYTYPOWANE BUBLE PODATKOWE TO:

1. Zwolnienie z VAT materiałów budowlanych dla powodzian

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnienie z VAT materiałów budowlanych przekazywanych w darowiźnie osobom poszkodowanym w powodziach w maju i czerwcu tego roku. Zwolnienie miało charakter czasowy i obowiązywało na czas określony do 30 września 2010 r. Zwolnienie od VAT mogło być dla podatników pozornie opłacalne, ale w tym przypadku zdecydowanie okazało się niekorzystne dość istotnie komplikując ich rozliczenia VAT poprzez konieczność korygowania VAT.

Podstawa prawna: Rozporządzenie z 8 czerwca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.2010.100.638)

2. Dalej będzie podwójna zaliczka

REKLAMA

Termin wejścia w życie zmienionych zasad wpłacania zaliczek na podatki dochodowe – dotyczących likwidacji tzw. podwójnej zaliczki– przesunięto na 2012 rok. Tak jak dotychczas ostatnia zaliczka za rok podatkowy będzie więc wpłacana przez podatników w wysokości równej wysokości zaliczki uiszczonej za miesiąc listopad (III kwartał) i płatna w terminie do dnia 20 grudnia danego roku.

Podstawa prawna: Ustawa z 23 października 2009 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2009.201.1542)

3. Wyższe odsetki od zaległości podatkowych

Od 9 listopada 2010 r. zmienia się stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Po zmianie jest to suma 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego (ustalanej zgodnie z przepisami o NBP) i 2%, z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8%.

Podstawa prawna: Ustawa z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U.2010.197.1306)

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

HIT PODATKOWY 2010

Aporty – aktualizacja wartości majątku

REKLAMA

Hitem roku 2010 okazały się – nie wchodzące w tym roku, ale kończące swe obowiązywanie – przepisy dotyczące opodatkowania aportów wnoszonych do spółek osobowych, stało się tak wskutek zaproponowanych zmian – na niekorzyść podatników. Na mocy przepisów przejściowych, do aportów dokonanych do końca 2010 r. miały zastosowanie stare, bardziej atrakcyjne przepisy.

Warto zwrócić uwagę, iż wbrew temu co prezentują w wydawanych interpretacjach organy podatkowe, w przypadku wniesienia przez podatnika (osobę fizyczną) aportu do spółki osobowej nie powstawał przychód podlegający opodatkowaniu. Aport nie stanowi bowiem odpłatnego zbycia majątku. Stanowisko takie konsekwentnie podtrzymują wojewódzkie sądy administracyjne uchylając wydawane interpretacje podatkowe.

Polecamy: serwis VAT

KOLEJNE HITY PODATKOWE TO:

1. Ryczałt od najmu

Od 2010 roku osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (o ile umowy te nie są zawierane w ramach działalności gospodarczej), jeżeli wybiorą ryczałt ewidencjonowany, płacą podatek w wysokości 8,5% uzyskanych przychodów, bez względu na ich wysokość.

Podstawa prawna: Ustawa z 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.2010.3.13)

2. Wyższy próg zwolnienia podmiotowego z VAT

Nowelizacja ustawy o VAT przyniosła stopniowe podwyższanie w latach 2010-2011 limitu obrotu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego. Roczny limit obrotu uprawniającego podatników do zwolnienia zostanie podniesiony (z poprzednio obowiązujących 50 tys. zł) do 100 tys. zł w 2010 r. i do 150 tys. zł w 2011 r. Podatnik, który nie przekroczy limitu obrotu, nie musi np. prowadzić pełnej ewidencji i składać deklaracji dla tego podatku.

Podstawa prawna: Ustawa z 2 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.2009.215.1666)

3. Szybszy zwrot VAT za materiały budowlane

Na zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych inwestorzy nie muszą czekać już 6 miesięcy, jak wcześniej, ale 4 miesiące. Organy podatkowe muszą zweryfikować w tym czasie wiarygodność przedstawianych dokumentów i stwierdzić, czy zwrot VAT osobom, które budują dom lub przeprowadzają remont mieszkania, jest należny.

Podstawa prawna: Ustawa z 4 marca 2010 r. o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U.2010.56.338)

Źródło: Forum Doradców Podatkowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA