REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Buble i Hity podatkowe 2010

REKLAMA

REKLAMA

Prezentujemy wyniki rankingu Buble i Hity podatkowe 2010 przygotowane przez miesięcznik ,,Forum Doradców Prawnych".

BUBEL PODATKOWY 2010

REKLAMA

Zmiany dotyczące składania korekt po kontroli UKS

Zmienione przepisy ustawy o kontroli skarbowej dotyczące składania korekt po kontroli UKS skróciły z 14 do 7 dni czasu na złożenie korekt deklaracji w związku z postępowaniem kontrolnym UKS. Ponadto dotychczas podatnik przed złożeniem korekt deklaracji dysponował protokołem kontroli, dokładnie więc wiedział na czym polegają nieprawidłowości w ocenie UKS. Teraz będzie składał korektę nie znając stanowiska UKS.

Podstawa prawna: Ustawa z 25 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz niektórych innych ustaw – pkt 27 i 28 (Dz.U.2010.127.858).

KOLEJNE WYTYPOWANE BUBLE PODATKOWE TO:

1. Zwolnienie z VAT materiałów budowlanych dla powodzian

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnienie z VAT materiałów budowlanych przekazywanych w darowiźnie osobom poszkodowanym w powodziach w maju i czerwcu tego roku. Zwolnienie miało charakter czasowy i obowiązywało na czas określony do 30 września 2010 r. Zwolnienie od VAT mogło być dla podatników pozornie opłacalne, ale w tym przypadku zdecydowanie okazało się niekorzystne dość istotnie komplikując ich rozliczenia VAT poprzez konieczność korygowania VAT.

Podstawa prawna: Rozporządzenie z 8 czerwca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.2010.100.638)

2. Dalej będzie podwójna zaliczka

REKLAMA

Termin wejścia w życie zmienionych zasad wpłacania zaliczek na podatki dochodowe – dotyczących likwidacji tzw. podwójnej zaliczki– przesunięto na 2012 rok. Tak jak dotychczas ostatnia zaliczka za rok podatkowy będzie więc wpłacana przez podatników w wysokości równej wysokości zaliczki uiszczonej za miesiąc listopad (III kwartał) i płatna w terminie do dnia 20 grudnia danego roku.

Podstawa prawna: Ustawa z 23 października 2009 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2009.201.1542)

3. Wyższe odsetki od zaległości podatkowych

Od 9 listopada 2010 r. zmienia się stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Po zmianie jest to suma 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego (ustalanej zgodnie z przepisami o NBP) i 2%, z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8%.

Podstawa prawna: Ustawa z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U.2010.197.1306)

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

HIT PODATKOWY 2010

Aporty – aktualizacja wartości majątku

REKLAMA

Hitem roku 2010 okazały się – nie wchodzące w tym roku, ale kończące swe obowiązywanie – przepisy dotyczące opodatkowania aportów wnoszonych do spółek osobowych, stało się tak wskutek zaproponowanych zmian – na niekorzyść podatników. Na mocy przepisów przejściowych, do aportów dokonanych do końca 2010 r. miały zastosowanie stare, bardziej atrakcyjne przepisy.

Warto zwrócić uwagę, iż wbrew temu co prezentują w wydawanych interpretacjach organy podatkowe, w przypadku wniesienia przez podatnika (osobę fizyczną) aportu do spółki osobowej nie powstawał przychód podlegający opodatkowaniu. Aport nie stanowi bowiem odpłatnego zbycia majątku. Stanowisko takie konsekwentnie podtrzymują wojewódzkie sądy administracyjne uchylając wydawane interpretacje podatkowe.

Polecamy: serwis VAT

KOLEJNE HITY PODATKOWE TO:

1. Ryczałt od najmu

Od 2010 roku osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (o ile umowy te nie są zawierane w ramach działalności gospodarczej), jeżeli wybiorą ryczałt ewidencjonowany, płacą podatek w wysokości 8,5% uzyskanych przychodów, bez względu na ich wysokość.

Podstawa prawna: Ustawa z 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.2010.3.13)

2. Wyższy próg zwolnienia podmiotowego z VAT

Nowelizacja ustawy o VAT przyniosła stopniowe podwyższanie w latach 2010-2011 limitu obrotu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego. Roczny limit obrotu uprawniającego podatników do zwolnienia zostanie podniesiony (z poprzednio obowiązujących 50 tys. zł) do 100 tys. zł w 2010 r. i do 150 tys. zł w 2011 r. Podatnik, który nie przekroczy limitu obrotu, nie musi np. prowadzić pełnej ewidencji i składać deklaracji dla tego podatku.

Podstawa prawna: Ustawa z 2 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.2009.215.1666)

3. Szybszy zwrot VAT za materiały budowlane

Na zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych inwestorzy nie muszą czekać już 6 miesięcy, jak wcześniej, ale 4 miesiące. Organy podatkowe muszą zweryfikować w tym czasie wiarygodność przedstawianych dokumentów i stwierdzić, czy zwrot VAT osobom, które budują dom lub przeprowadzają remont mieszkania, jest należny.

Podstawa prawna: Ustawa z 4 marca 2010 r. o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U.2010.56.338)

Źródło: Forum Doradców Podatkowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA