reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Mniejsza wartość dolara przed komunikatem FED

Mniejsza wartość dolara przed komunikatem FED

Wczoraj w późnych godzinach wieczornych i dzisiaj rano eurodolar osiągnął dwa nowe maksima, odpowiednio 1,3703 i 1,3706. USD traciło na wartości w stosunku do innych walut, w tym brytyjskiego funta, który doznał wczoraj uszczerbku wskutek nadspodziewanie słabych wyników dynamiki wzrostu PKB za IV kwartał. Ten ostatni zdołał w niewielkim stopniu odreagować wczorajszy spadek.

Wczoraj późnym wieczorem notowania EUR/USD ustanowiły nowe, lokalne maksimum na poziomie 1,3703. Zostało ono dzisiaj rano poprawione na 1,3706. Amerykańska waluta słabła też w relacji do pozostałych, nawet brytyjskiego funta, który nieznacznie odreagował wczorajszy silny spadek spowodowany słabymi danym o dynamice PKB w IV kwartale.

Parze GBP/USD nie udało się jednak sforsować kluczowego technicznego oporu na 1,5840. Inwestorzy wprawdzie zwrócili uwagę na wystąpienie szefa Banku Anglii, ale zdają sobie też sprawę z tego, że Mervyn King stanął przed dość trudnym zadaniem. We wczorajszych słowach starał się on akcentować problem, wynikający z zagrożenia inflacją, chociaż jednocześnie dawał do zrozumienia, że ruchy banku centralnego będą musiały być dość wyważone, a podwyżka stóp byłaby możliwa tylko w sytuacji pojawienia się ryzyka tzw. drugiej rundy, czyli wskutek wzrostu płac.

Dzisiaj w godzinach nocnych miało miejsce wystąpienie Baracka Obamy przed połączonymi izbami Kongresu. W swoim orędziu prezydent USA zaproponował uproszczenie i obniżenie podatków dla przedsiębiorstw, cięcia wydatków na obronność, a także zamrożenie wydatków z budżetu federalnego, co może dać 400 mld USD oszczędności w ciągu 10 lat. To pewien ukłon w stronę zdominowanego przez Republikanów Kongresu – Obama zdaje sobie sprawę z tego, że na dalsze pompowanie pieniędzy w gospodarkę zgody nie będzie. Po słowach prezydenta obniżyły się rentowności amerykańskich obligacji, gdyż teoretycznie postulaty mówcy są mniej „inflacjogenne”. Kluczowym wydarzeniem dla rynków będzie jednak dzisiejszy komunikat FED – w zasadzie można stwierdzić, że wszystko zostanie mu podporządkowane. Nie wykluczone, że zaakcentowanie ryzyka inflacji przyniesie umocnienie dolara w godzinach wieczornych.

Dowiedz się także: Jakie trendy panują na rynkach wymiany walut?

W kraju od wczorajszego zamknięcia złoty pozostaje bez większych zmian. O godz. 9.21 euro było warte niecałe 3,88 zł, dolar – 2,83 zł. Nieznacznie potaniał frank, schodząc poniżej 3,00 zł. To wynik rannej zwyżki EUR/CHF do 1,2930. Z analizy technicznej wynika, że przestrzeń zwyżki zamyka się w granicach 1,2950-90. Dla złotego kluczowy okaże się dzisiejszy, wieczorny komunikat FED. Jeżeli przyniesie on umocnienie dolara, nasza waluta też straci, zwłaszcza że inwestorzy pamiętają wczorajsze słowa Andrzeja Bratkowskiego z RPP, który mówił, że lepszym terminem do podwyżki byłby maj-czerwiec, a nie marzec.

reklama

Czytaj także

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Barack Obama zaproponował oszczędności w gospodarce.
Barack Obama zaproponował oszczędności w gospodarce.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama