reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Inflacja jakiej nie było od dwóch lat

Inflacja jakiej nie było od dwóch lat

W 2010 r., jak również w roku bieżącym, efekt stycznia był mało widoczny na warszawskiej giełdzie. Rynek zachowywał się dość nerwowo i ostatecznie skończył ubiegły miesiąc ze zniżką, która wyniosła blisko 0,7%. Małe spółki odnotowały zdecydowanie korzystniejsze wyniki niż blue chips. sWIG80 wzrósł o 2,5%, podczas gdy WIG20 był 1,4% na minusie.

Podobnie, jak rok wcześniej, trudno było zaobserwować efekt stycznia na warszawskim parkiecie. Po nerwowym miesiącu jego bilans ostatecznie zamknął się zniżką sięgającą 0,7%. Tym razem wyraźnie lepiej od blue chips wypadły małe spółki.

Przez dużą część minionego roku to przedsiębiorstwa pozwalały lepiej zarobić. Styczeń miał bohaterów w postaci spółek chemicznych. Ich notowania podskoczyły o blisko jedną czwartą. Słabo natomiast zachowywali się deweloperzy oraz spółki budowlane. WIG-Deweloperzy, głównie za sprawą GTC, stracili blisko jedną dziesiątą. WIG-Budownictwo zniżkował o 4,5%. Oba te sektory pozostają pod presją, przede wszystkim z uwagi na obawy o marże spółek. Nastawienie do nich jest na tyle złe, a wyceny ich akcji na tyle atrakcyjne, że wydają się one coraz ciekawszym wyborem na kolejne miesiące.

Dowiedz się także: Dlaczego polski rynek reaguje na wiadomości z Egiptu?

Jak można było przypuszczać, emocje związane z zaostrzeniem konfliktu w Egipcie nie są dobrym miernikiem obecnych nastrojów na rynkach akcji. Dni Mubaraka są raczej policzone, co skłania bardziej do oczekiwania na uspokojenie atmosfery niż eskalacji obaw. Klimat i skłonność do ryzyka będą w większym stopniu zależeć od kolejnych wiadomości gospodarczych, a nie doniesień z Egiptu. Zarówno grudniowe wydatki konsumentów w USA, jak i styczniowy Chicago PMI okazały się lepsze od przewidywań, co pomogło amerykańskim parkietom odrobić część piątkowych strat. To powinno wystarczyć do ustalenia klimatu, sprzyjającego wtorkowym notowaniom na Starym Kontynencie.

Zachowanie rynków finansowych w poniedziałek dowodzi tego, że wydarzenia w Egipcie bardziej działają na emocje niż zdrowy rozsądek.

Polecamy serwis: Kursy walut

Rynek nieruchomości w strefie euro

Inflacji w strefie euro zwiększyła się do 2,4%, najwyższego poziomu od 2 lat. Patrząc z perspektywy rynków nieruchomości na Starym Kontynencie to zdecydowanie ważniejsza informacja niż bieżące doniesienia o ich kondycji. Coraz bardziej uzasadniona staje się dyskusja na temat przyszłej polityki Europejskiego Banku Centralnego, który będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie o trwałość presji inflacyjnej. Jednocześnie wiemy, że z nadmierną inflacją boryka się od miesięcy Wielka Brytania. Tym samym temat zaostrzenia kursu w polityce pieniężnej na Starym Kontynencie staje się jak najbardziej aktualny. Dla próbujących okrzepnąć europejskich rynków nieruchomości stanowiłoby to poważne wyzwanie.

Dziś poznamy grudniowe wydatki budowlane w Stanach Zjednoczonych. Mają one utrzymać się na poziomie z poprzedniego miesiąca. Istotna będzie przede wszystkim ich struktura oraz to, jak wyglądają w sektorze prywatnym i publicznym. Dotychczas poprawa była efektem wzrostu w tym drugim segmencie.

Zespół Analiz Home Broker

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od dwóch lat inflacja w strefie euro nie była tak wysoka jak obecnie, toteż warto zastanowić się nad przyszłą polityką ECB.
Od dwóch lat inflacja w strefie euro nie była tak wysoka jak obecnie, toteż warto zastanowić się nad przyszłą polityką ECB.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

UNIT4 POLSKA sp. z o.o.

ekspert z zakresu HRM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama