| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Do końca lutego pracownik musi otrzymać PIT-11

Do końca lutego pracownik musi otrzymać PIT-11

Do końca lutego pracodawcy i inni płatnicy muszą przekazać podatnikom (a także urzędowi skarbowemu podatnika) PIT-11.

Jest to informacja o dochodach uzyskanych w poprzednim roku, pobranych zaliczkach na podatek, zapłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Jednak pamiętajmy, że brak PIT-11 nie zwalnia z obowiązku złożenia rocznego PIT-a.

Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę w trakcie roku trzeba wysłać PIT-11 - na pisemny wniosek pracownika -  w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku. Jeżeli pracownik nie złożył takiego wniosku, to termin wysłania informacji PIT-11 jest "zwykły" - czyli do końca lutego następnego roku.

Oczywiście nie dostaniesz PIT-11 jeżeli złożyłeś do 10 stycznia wniosek PIT-12 o rozliczenie przez płatnika, bo wtedy roczny PIT-40 składa za Ciebie właśnie płatnik.

INFORAKADEMIA poleca: Wybrane zmiany w PIT i CIT 2018

Nawet jeżeli nie dostaniesz od pracodawcy w PIT-11 musisz złożyć zeznanie roczne do 30 kwietnia. Brak PIT-11 nie zwalnia z rocznego rozliczenia podatku.

W tym roku PIT-11 można wysłać również mailem albo za pośrednictwem systemu e-deklaracje Ministerstwa Finansów.

Od kogo powinieneś dostać PIT-11

Bez PIT-11 nie będzie to jednak łatwe więc najpierw spróbuj dowiedzieć się dlaczego nie dostałeś tej informacji. Może przesyłka zaginęła na poczcie a może w ogóle nie została wysłana. W takiej sytuacji nie obrażaj się na pracodawcę tylko idź osobiście do kadr czy księgowości i upomnij się o PIT-11.

Jeżeli nie uda się w ten sposób nic uzyskać zawsze można poprosić urząd skarbowy lub urząd kontroli skarbowej o interwencję. Za niewydajnie PIT-11 w ustawowym terminie pracodawcy grozi grzywna do 180 tzw. stawek dziennych (art. 80 ust. 2 kodeksu karnego skarbowego).

Stawka dzienna za przestępstwo skarbowe może być określona od (minimalnie) 46,20 zł (1/30 najniższego wynagrodzenia, czyli 1/30 z 1386 zł) do (maksymalnie) 18 480 zł (czterystukrotność najniższej stawki).

Za wykroczenia skarbowe kara grzywny może być wymierzona w granicach od 1/10 do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, chyba że kodeks stanowi inaczej. Czyli w 2011 roku za wykroczenie skarbowe sąd może orzec karę grzywny w wysokości od 138,6 zł do 27 720 zł.

Mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia (czyli 2 x 1386,- zł = 2772,- zł ).

Wyrokiem nakazowym można wymierzyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających dziesięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia (10 x 1386 = 13 860 zł).

Więcej: Co zrobić jeśli pracodawca nie przekazał pracownikowi PIT-11

Zobacz także: PIT.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »