REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W poniedziałek amerykańskie byki przejęły ster

REKLAMA

REKLAMA

Wydaje się, że nadszedł dobry czas dla byków. Egipski dyktator jest bliski rezygnacji ze stanowiska prezydenta, aktywność gospodarcza poszczególnych krajów przeważnie wzrasta, na giełdzie pobijane są coraz to nowe rekordy, a ceny surowców pozostają czułe na zmiany. Gdzie tkwi haczyk?

REKLAMA

Wtorkowe zachowanie naszego rynku nie wskazuje na wielką siłę byków. Przez większą część dnia WIG20 był wyraźnie słabszy niż większość pozostałych wskaźników w Europie. Resztki fasonu zachował głównie dzięki akcjom KGHM. Gdyby nie ich wzrost, ledwie utrzymałby się nad kreską. Dopiero w końcówce dał się ponieść doskonałym nastrojom na świecie, ale na fixingu znów się cofnął. Zwiększyły się obroty, co w połączeniu z brakiem wigoru może rodzić podejrzenie o dystrybucję akcji. Pytanie, kto je kupował? Znaleźli się nawet chętni na papiery Petrolinvestu, po cenie o 90 proc. wyższej niż dzień wcześniej.

REKLAMA

Za to, patrząc na Wall Street, nie ma żadnych wątpliwości. Byki rządziły od początku do końca sesji bez żadnych wahań. Rekordy pękały jak zapałki. Dow Jones przeskoczył 12 tys. punktów, rosnąc o prawie 1,3 proc., S&P500 zostawił w tyle 1300 punktów, idąc w górę o 1,7 proc. Coraz częściej mówiło się o korekcie, która musi kiedyś nadejść, ale nikt na nią nie czeka. Dane makroekonomiczne stają się coraz lepsze, wszelkie strachy pochowały się po kątach. Hossa bez granic na horyzoncie. Takie nagromadzenie czynników, przemawiających za wzrostem, wydaje się podejrzane. Tak naprawdę problemy, które mocno niepokoiły inwestorów jeszcze w ubiegły piątek, wcale nie zostały rozwiązane. Nic się nie zmieniło. Oprócz nastrojów inwestorów i sposobu interpretowania przez nich rzeczywistości.

Dowiedz się także: Dlaczego polski rynek reaguje na wiadomości z Egiptu?

Optymizmem zaraziły się dziś azjatyckie giełdy, gdzie nastał powszechny, a miejscami całkiem spory, entuzjazm. Nikkei poszedł w górę o 1,8 proc. W Hong Kongu indeks zyskał także 1,8 proc., na Filipinach wzrost wyniósł 1,6 proc. Mieszkańcy Szanghaju świętują nowy rok i będą się bawić aż do wtorku. Przynajmniej stóp nie podniosą.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kontrakty na amerykańskie indeksy dziś rano trochę marudzą, trzymając się około zera, ale po wczorajszej euforii należy im się krótka drzemka. Tym bardziej, że mają na co czekać. Dziś poznamy raporty ADP i Challengera, obrazujące sytuację na amerykańskim rynku pracy. Te dane z pewnością dostarczą giełdom nowych impulsów do działania.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA