REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mikro, mały i średni przedsiębiorca - definicje

Definicje mikro i małych firm są niezbędne dla tych przedsiębiorców, którzy ubiegają się lub planują ubiegać się o wsparcie finansowe w ramach krajowych lub unijnych programów. Co oznacza pojęcie małej firmy? Kiedy mała firma zmienia się w średnią?

Ponad 17 milionów internautów w Polsce

W Polsce z internetu korzysta już ponad 17 milionów osób. Tak wynika z najnowszego badania NetTrack. To rekordowa liczba w historii rodzimej sieci. Nie popadajmy jednak w nadmierny optymizm – w porównaniu z zachodem Europy dynamika wzrostu liczby użytkowników jest niewielka, a pod względem penetracji internetu nasz kraj plasuje się na 22. miejscu na kontynencie. Dlaczego te wskaźniki są tak niskie?

Stopy procentowe NBP - kolejna obniżka

5 czerwca 2013 r. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe NBP o 0,25 punktu procentowego.

Stopy procentowe NBP - koniec cyklu obniżek

3 lipca 2013 r. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe NBP o 0,25 punktu procentowego. Uchwała RPP w tej sprawie weszła w życie 4 lipca 2013 r. Rada zapowiedziała jednocześnie, że ta decyzja o obniżeniu stóp procentowych NBP kończy cykl łagodzenia polityki pieniężnej.

REKLAMA

Więcej praw dla konsumentów

Na odstąpienie od od umowy zawartej przez internet, czy telefon będzie dwa tygodnie (14 dni), a nie jak teraz - 10 dni. Prawo to będzie przysługiwać konsumentom przy zakupach w całej Unii Europejskiej. W Kodeksie cywilnym wprowadzone będą istotne zmiany ułatwiające reklamację towaru przez konsumenta. To niektóre zmiany wynikające z założeń do projektu ustawy o prawach konsumentów oraz o zmianie ustawy Kodeks cywilny i innych ustaw, które zostały przyjęte przez rząd 21 maja 2013 r.

Najwięksi podatnicy CIT w Polsce

Gdyby podatki wpłacane do urzędu skarbowego zostawić w rękach podatników - byłyby dwa razy więcej warte – uważa dr Jan Kulczyk, przewodniczący rady nadzorczej Kulczyk Holding. Firma ta jest największym płatnikiem podatków w Polsce wśród podmiotów prywatnych. – Płacenie podatków w Polsce przez polskie firmy, to przejaw patriotyzmu gospodarczego – podkreśla minister finansów i zapewnia, że administracja będzie wspierać takie postawy.

Biura podróży z wyższymi gwarancjami

Od 14 maja 2013 r. obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące sum gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych dla touroperatorów. Podwyższenie minimalnych kwot i zmiana sposobu ich naliczania ma lepiej zabezpieczyć interesy klientów biur podróży.

Inteligentne usługi informacyjne dla kierowców w UE

Komisja Europejska przyjęła 15 maja 2013 r. dwa rozporządzenia mające na celu promowanie wprowadzenia „inteligentnych usług informacyjnych”, takich jak ostrzeżenia w czasie rzeczywistym o niebezpiecznych warunkach na drodze czy informowanie kierowców o bezpiecznych miejscach parkingowych dla samochodów ciężarowych. Usługi tego rodzaju można zapewnić w różny sposób, w szczególności przez wykorzystanie drogowych tablic świetlnych, radia oraz aplikacji do telefonów komórkowych.

REKLAMA

Rachunek bankowy w innym kraju UE - nowa dyrektywa

Komisja Europejska przedstawiła 8 maja 2013 r. wniosek (z projektem przepisów) dotyczący dyrektywy w sprawie przejrzystości i porównywalności opłat związanych z prowadzeniem rachunku płatniczego, w sprawie zmiany rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego.

Konkurs na pomysł - weź udział w IV edycji konkursu dla studentów

„Konkurs na pomysł” to propozycja Kancelarii Prawno-Patentowej Jarzynka i Wspólnicy dla studentów, łącząca w sobie możliwość rozwinięcia talentów z okazją do uzyskania praw w zakresie własności intelektualnej.

Czy Ministerstwo Finansów umożliwiło przestępstwa skarbowe?

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców złożył do Centralnego Biura Antykorupcyjnego doniesienie o możliwości popełniania przestępstw przez urzędników Ministerstwa Finansów. Chodzi w szczególności o tworzenie takich regulacji prawnych (rozporządzenia i zarządzenia Ministra Finansów), które tworzyły konkretne luki prawne, umożliwiające uszczuplanie wpływów budżetu państwa. W zawiadomieniu wymieniono liczne tego typu "wątpliwe" akty prawne wydawane przez MF od 1989 roku.

Płać w sklepie i wypłacaj z bankomatu ... telefonem

Od 8 marca 2013 r. klienci PKO Banku Polskiego mogą skorzystać z bankowości mobilnej nowej generacji – 4G. Dzięki bezpłatnej aplikacji IKO nie trzeba już nosić ze sobą portfela z gotówką i kartami. Płatności w sklepach i w Internecie oraz wypłaty z bankomatów można dokonać tylko i wyłącznie przy pomocy telefonu. Aplikacja IKO umożliwia również szybkie i wygodne przelewy na numer telefonu. Jeszcze w tym roku usługa będzie dostępna także dla klientów innych banków.

Deregulacja dla małych i średnich firm w UE

Komisja Europejska chce uproszczenia, co najmniej 10 najbardziej uciążliwych z punktu małych firm unijnych aktów prawnych (w tym m.in. przepisów dot. VAT). Małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) jest w Europie 20,8 mln. Tworzą one 85% wszystkich nowych miejsc pracy w Europie, zatrudniają 2/3 wszystkich pracowników w UE i w zasadniczym stopniu przyczyniają się do innowacji i wzrostu.

Prawa pasażerów podróżujących autobusami w UE

Pasażerowie i przewoźnicy autokarowi wiedzieć powinni, że od 1 marca 2013 r. w obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 181/2011 dotyczące praw pasażerów autobusów i autokarów, które podróżującym tymi środkami transportu zapewnia nowe prawa w całej UE. W rozporządzeniu ustanowiono podstawowe prawa podróżnych, a na przewoźników autobusowych i autokarowych oraz na zarządców terminali nałożono szereg obowiązków związanych z odpowiedzialnością wobec pasażerów.

W Biedronce zapłacisz smartfonem już w I połowie 2013 roku

Jeszcze przed wakacjami klienci sieci sklepów Biedronka mają mieć możliwość płacenia za zakupy przy pomocy aplikacji w smartfonie. Konieczny do realizacji transakcji dostęp do internetu będzie zapewniony w sklepach przez stworzone sieci wi-fi. Nie będzie natomiast nadal w Biedronkach płatności bezgotówkowych przy pomocy kart płatniczych, z uwagi na wysokość opłat transakcyjnych, które są w Polsce nadal jednymi z najwyższych w Europie.

300 nowych samochodów Peugeot 301 i Citroën C-Elysée zasila flotę wypożyczalni Express

Kontrakt na zakup 300 sztuk nowo wprowadzanych na rynek kompaktowych modeli został niedawno podpisany pomiędzy Expressem a markami koncernu PSA Peugeot Citroën. Francuski szyk i nowoczesna sylwetka samochodów to atuty, które z pewnością wyróżniać będą ofertę Expressu w tegorocznym sezonie.

Nierzetelni wykonawcy wykluczeni z przetargów

20 lutego 2013 r. weszła w życie nowelizacja z 12 października 2012 r. ustawy Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Nowelizacja ta wdraża do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/81/WE z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania niektórych zamówień na roboty budowlane, dostawy i usługi przez instytucje lub podmioty zamawiające w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa i zmieniającej dyrektywy 2004/17/WE i 2004/18/WE.

Spadło przeciętne realne wynagrodzenie

Jak podał Główny Urząd Statystyczny realne przeciętne wynagrodzenie w ubiegłym roku obniżyło się o 0,1 proc. w porównaniu do roku 2011.

Rada Polityki Pienięznej obniżyła stopy procentowe o kolejne 0,25 proc.

RPP po raz kolejny obniżyła stopy procentowe. PO raz kolejny obniżka stóp wynosi 0,25 proc. Ile wynoszą poszczególne stopy procentowe po obniżce?

Nieuczciwe praktyki handlowe w Unii Europejskiej

Komisja Europejska podejmuje działania na rzecz rozwiązania problemu nieuczciwych praktyk handlowych. Pomóc w tym ma m.in. zgromadzenie informacji odnośnie ich wpływu na gospodarkę oraz działalność transgraniczną.

PKB w 2012 roku o 2 procent w górę

Główny Urząd Statystyczny podał dane o PKB w 2012 roku. Według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) w 2012 r. był realnie wyższy o 2,0 % w porównaniu z 2011 r.

Spadła sprzedaż detaliczna

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu statystycznego w grudniu 2012 roku sprzedaż detaliczna spadła o 2,5 procent.

Skróty ciekawych transmisji może robić każdy nadawca

Dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych pozwala każdemu nadawcy telewizyjnemu z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej przygotowywać krótkie relacje informacyjne z wydarzeń budzących duże zainteresowanie odbiorców transmitowanych na zasadach wyłączności. Nadawcy mogą swobodnie wybierać krótkie fragmenty z sygnału pochodzącego od podmiotu praw wyłącznych, który może żądać jedynie wynagrodzenia w wysokości dodatkowych kosztów poniesionych bezpośrednio w związku z udostępnieniem sygnału.

Inflacja w grudniu 2012 r. spadła do poziomu 2,4 proc.

W grudniu 2012 roku inflacja wyniosła 2,4 proc., wobec 2,8 proc. w listopadzie - dane takie podał Główny Urząd Statystyczny.

Sytuacja w branży motoryzacyjnej

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński przedstawił w Sejmie informację w sprawie kondycji branży motoryzacyjnej w Polsce. Szczególną uwagę zwrócił na sytuację zakładów Fiat Auto Poland w Tychach.

Ziemniaki i kukurydza bez GMO

Rada Ministrów wydała dwa rozporządzenia wprowadzające zakaz stosowania materiału siewnego genetycznie zmodyfikowanej odmiany ziemniaka Amflora i kukurydzy MON 810.

W 2013 roku wzrost gospodarczy spadnie do 1.7 - 1.8 proc.

W 2013 roku wzrost gospodarczy nie będzie wyższy niż 1,7-1,8 proc. Przychody ze sprzedaży przedsiębiorstw wzrosną o 4-5 proc.

Prezydent Podpisał zmiany w Kodeksie pracy

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2012 roku o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Jakie zmiany wprowadza podpisana dziś przez Prezydenta ustawa?

Europejskie prawo upadłościowe - nowe propozycje KE

Komisja Europejska proponuje uaktualnić obecne przepisy w sprawie transgranicznych postępowań upadłościowych, które obowiązują od 2000 r. W oparciu o wnioski płynące z dziesięciu lat doświadczeń zaproponowano, aby w nowych przepisach nacisk został przeniesiony z likwidacji na pomoc przedsiębiorstwom w pokonaniu trudności finansowych przy jednoczesnej ochronie prawa wierzycieli do odzyskania należności.

Narodowy Program Zatrudnienia spowolni wzrost gospodarczy

W piątkowej dyskusji w Sejmie zatytułowanej "Alarm w sprawie bezrobocia" PiS zaproponował różne działania, które mają poprawić sytuację na rynku pracy. Zapisano je w przygotowanym przez tę partię Narodowym Programie Zatrudnienia.

Prawo gazowe 2013 - nowe przepisy

9 października 2012 r. został przedstawiony nowy, drugi już z kolei, projekt ustawy Prawo gazowe. Tego samego dnia opublikowano także inne projekty z tzw. "trójpaku energetycznego", a mianowicie projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz projekt ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę Prawo energetyczne, ustawę Prawo gazowe oraz ustawę o odnawialnych źródłach energii. 28 września 2012 r., opublikowano nowy projekt ustawy Prawo energetyczne.

15 milionów złotych dla General Motors w Gliwicach

Ministerstwo Gospodarki dofinansuje projekt produkcji w Gliwicach samochodów osobowych Astra IV w wersji trzy- i czterodrzwiowej. 11 grudnia 2012 r. Rada Ministrów przyjęła program wieloletni dla tej inwestycji. Działania te pozwolą na zatrudnienie dodatkowych 150 osób przy produkcji i 600 w otoczeniu zakładu.

1 bilion euro niezapłaconych podatków w UE

Komisja Europejska zaprezentowała 6 grudnia 2012 r. plan działania przewidujący skuteczniejszą reakcję UE na oszustwa podatkowe i unikanie opodatkowania. Określono w nim kompleksowy pakiet środków do zastosowania w chwili obecnej i w przyszłości, które mają pomóc państwom członkowskim w zabezpieczeniu dochodów podatkowych.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe

W dniach 4 i 5 grudnia 2012 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym ustalono obniżkę stóp procentowych o 0,25 pkt. proc.

Elastyczne rozliczanie czasu pracy juz w 2013 roku?

Minister Pracy i Polityki Społecznej zapowiedział zmiany w Kodeksie pracy, które miałyby wejść w życie jeszcze w 2013 roku. Wśród planowanych zmian jest również elastyczne rozliczanie czasu pracy.

Coraz słabszy wzrost gospodarczy

Według danych GUS w trzecim kwartale 2012 roku wzrost gospodarczy wzrósł jedynie o 1,4 proc.

GMO w Polsce - pytania i odpowiedzi

GMO w Polsce stało się głośnym tematem po przegłosowaniu przez Sejm zmian umożliwiających wprowadzenie w Polsce upraw modyfikowanych genetycznie. Jakie jest stanowisko polskiego rządu w sprawie GMO?

Niemal 50 firm w programie "Włącz się"

"Włącz się" to program wspierający młode osoby w działaniach na rynku pracy.

Wzrosła produkcja przemysłowa

GUS: Znaczne ożywienie przemysłu, bo aż o 4,6 proc. nastąpiło w październiku br. w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku.

Ucz się Jasiu, ucz ... informatyki i przedsiębiorczości

Zdaniem Komisji Europejskiej aby młodzi ludzie byli odpowiednio przygotowani do wejścia na aktualny rynek pracy, w programach nauczania powinny znaleźć się kompetencje informatyczne, umiejętności w zakresie przedsiębiorczości i kompetencje obywatelskie. Niestety szkoły nie poświęcają wystarczającej uwagi tym umiejętnościom. Tymczasem wskaźnik bezrobocia wśród młodzieży w Unii Europejskiej wynosi około 23%, przy ponad 2 mln nieobsadzonych miejsc pracy. Wymaga to zdaniem KE nowego podejścia do edukacji dzieci i młodzieży.

Słabsza gospodarka przyczyną upadku firm

W Polsce zauważalny jest wzrost liczby upadających firm. W roku 2012 liczba upadających firm może przekroczyć 900, co będzie wzrostem o ponad jedną czwartą w porównaniu z ubiegłym rokiem. Co więcej z roku na rok upadających firm ma być coraz więcej.

Rekordowe bezrobocie w strefie euro

Aż 11,6% wyniosła we wrześniu stopa bezrobocia w strefie euro. Średnie bezrobocie wszystkich krajów Unii Europejskiej wyniosło 10,6%. To znacznie gorsze wyniki w porównaniu do września 2011 r., kiedy to stopa bezrobocia wynosiła odpowiednio 10,3% (strefa euro) oraz 9,8% (cała UE). Polska stopa bezrobocia mierzona według metodologii UE wyniosła we wrześniu 2012 r. - 10,1%.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Forum Młodych PKPP Lewiatan finalizuje przygotowania do Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, który - jak co roku - ma szansę zmienić świat na lepsze.

CBOS: ZUS na czwórkę

Zmniejszył się odsetek osób niezadowolonych z ZUS. Polacy lepiej oceniają Zakład Ubezpieczeń Społecznych niż 5 lat temu - wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS w ramach projektu "Polak w urzędzie".

Zwalania sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna we wrześniu br. wzrosła o 3,1 proc. - podał GUS. To wynik świadczący o spowolnieniu gospodarki - komentują eksperci.

Małe firmy walczą z bezrobociem

Pomimo słabej kondycji gospodarki firmy bronią się przed redukcją zatrudnienia - wynika z raportu NBP "Badanie Ankietowe Rynku Pracy 2012". Przedsiębiorcy wolą uniknąć kosztownego procesu rekrutacji.

Biopaliwa będą dofinansowane

Resort gospodarki będzie dofinansowywał wytwarzanie biopaliw oraz zakup napędzanych z ich wykorzystaniem samochodów.

Hamuje produkcja przemysłowa

Produkcja sprzedana przemysłu we wrześniu 2012 r. była o 5,2 proc. niższa niż w tym samym okresie 2011 r. - wynika z danych GUS. Eksperci spodziewali się mniejszych spadków.

Global Recalls - informacje o produktach wycofanych z rynku

Informacje o niebezpiecznych produktach wycofanych z rynku na całym świecie dostępne są już w jednym portalu globalrecalls.oecd.org. 19 października w Brukseli odbyła się inauguracja nowego międzynarodowego portalu internetowego, dzięki któremu organy administracji z całego świata będą mogły wymieniać się informacjami o wycofanych z rynku produktach niebezpiecznych.

Inflacja taka jak w sierpniu

Inflacja we wrześniu osiągnęła poziom 3,8 proc. To wynik analogiczny do sierpnia - wynika z danych GUS. Eksperci zapowiadają stopniowe obniżanie cen przez przedsiębiorców.

REKLAMA