reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ponad 17 milionów internautów w Polsce

Ponad 17 milionów internautów w Polsce

W Polsce z internetu korzysta już ponad 17 milionów osób. Tak wynika z najnowszego badania NetTrack. To rekordowa liczba w historii rodzimej sieci. Nie popadajmy jednak w nadmierny optymizm – w porównaniu z zachodem Europy dynamika wzrostu liczby użytkowników jest niewielka, a pod względem penetracji internetu nasz kraj plasuje się na 22. miejscu na kontynencie. Dlaczego te wskaźniki są tak niskie?

Częściową odpowiedź może dać zapoznanie się ze statystykami dotyczącymi samych internautów oraz mapą zakończeń światłowodowych w Polsce. Jak podaje tegoroczny raport PBI, z sieci najczęściej korzystają ludzie młodzi (16-44 lata), mieszkający w dużych miastach. W ośrodkach miejskich (szczególnie pow. 100 tys. osób) jest też najlepszy dostęp do przyłączy światłowodowych. Mieszkańcy aglomeracji mają więc w porównaniu ze społecznościami miasteczek i wsi ułatwiony dostęp do szybkiego i stabilnego internetu szerokopasmowego.

- Problemy z korzystaniem z sieci z kabla pojawiają się niestety już na peryferyjnych osiedlach dużych miast, nie wspominając o mniejszych miejscowościach i wsiach – mówi Grzegorz Szymczak z firmy Aer Network, wrocławskiego operatora internetowego.

- Tam dostarczycieli szerokopasmowego internetu jest albo o wiele mniej niż w dużych miastach, albo nie ma ich w ogóle. I to pokrywa się ze wspomnianą demografią użytkowników sieci www – to młodzi przeprowadzają się zazwyczaj do centrów aglomeracji, podczas gdy starsi wolą niewielkie miejscowości lub przedmieścia. Ci drudzy są więc w podwójnie niekorzystniej sytuacji – nie tylko wolniej przyzwyczajają się do nowych technologii, ale dodatkowo mają utrudniony dostęp do wygodnego internetu – wyjaśnia.

Według Szymczaka sytuację może zmienić rozwój stabilnej i szybkiej technologii radiowej. Jak tłumaczy, wiele małych miejscowości i peryferyjnych osiedli leży w miejscach trudno dostępnych dla światłowodu. A ponieważ badania wskazują, że większość z nas korzysta z internetu głównie w domu, należy zadbać o to, byśmy mieli do niego łatwy dostęp.

Stopy procentowe NBP - kolejna obniżka

Więcej praw dla konsumentów

Biura podróży z wyższymi gwarancjami

Tam gdzie położenie kabla może okazać się zbyt kosztowne lub nawet niemożliwe, na pewno skuteczny będzie sygnał radiowy. To rozwiązanie zaś – w efekcie rozwoju techniki – jest obecnie równie wygodne, co dostęp do sieci „z kabla”.

- Obecnie nie ma problemu z przepustowością na poziomie 10 czy 20Mb/s nawet przy złej pogodzie – mówi Grzegorz Szymczak. - Na przykład potencjalni klienci we Wrocławiu mogą liczyć na internet radiowy o prędkości aż 100Mb/s, czyli znacznie wyższej niż oczekuje przeciętny użytkownik. Już przy 10Mb/s możemy nie tylko przeglądać strony www i korzystać ze skrzynki mailowej, ale też oglądać filmy, czy słuchać muzyki – dodaje.

Szymczak wyjaśnia, że dynamiczne zmiany in plus w sferze internetu radiowego wynikają m.in. ze zmiany pasma. Zaśmiecona licznymi sygnałami częstotliwość 2,4GHz została zastąpiona przez 5GHz. Dzięki temu nie tylko w krótkim czasie przyspieszyliśmy z 512kbt/s do nawet 100Mb/s, ale także nie musimy przejmować się „uciekającym” sygnałem – a to była zmora pierwszych użytkowników „radiówki”.

Teraz dostęp bezprzewodowy staje się równorzędną alternatywą dla szerokopasmowego, co dobrze wróży internautom. Im większy bowiem zakres oferowanych rozwiązań technologicznych, tym większa szansa na podłączenie mieszkańców zarówno dużych, jak i małych miejscowości oraz zaspokojenie ich potrzeb.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama