Stopy procentowe NBP - kolejna obniżka
REKLAMA
REKLAMA
Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt proc. do poziomu:
- stopa referencyjna 2,75% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 4,25% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 1,25% w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 3,00% w skali rocznej.
REKLAMA
Rada Polityki Pieniężnej uzasadniając tę decyzję podkreśliła, że aktywność gospodarcza na świecie w I kw. 2013 r. pozostała niska. Jednocześnie widoczne było silne zróżnicowanie stanu koniunktury w poszczególnych gospodarkach.
Przyspieszeniu wzrostu PKB w Stanach Zjednoczonych towarzyszyło utrzymanie się recesji w strefie euro i pewne osłabienie wzrostu w części największych krajów rozwijających się, w tym w Chinach. W Niemczech dynamika PKB była dodatnia, natomiast w pozostałych dużych gospodarkach strefy euro PKB nadal się obniżał. Najnowsze dane dotyczące koniunktury w strefie euro, mimo pojawienia się sygnałów pewnej poprawy, wskazują na utrzymywanie się niekorzystnych tendencji w tej gospodarce na początku II kw.
Zdaniem Rady niska dynamika aktywności gospodarczej na świecie, a także wcześniejszy spadek cen surowców sprzyjają dalszemu obniżaniu się inflacji w wielu krajach.
REKLAMA
W Polsce, wstępne dane o PKB w I kw. 2013 r. wskazują na nieco silniejsze niż oczekiwano spowolnienie wzrostu gospodarczego. Obniżenie dynamiki PKB w I kw. wynikało ze zmniejszenia dodatniego wkładu eksportu netto do wzrostu PKB, przy jednocześnie nadal obniżającym się popycie krajowym. Do spadku popytu krajowego – w warunkach utrzymującej się stagnacji konsumpcji – nadal przyczyniał się spadek inwestycji, choć był on mniejszy niż w poprzednim kwartale. Dane za kwiecień o produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej oraz o sprzedaży detalicznej, a także większość wskaźników koniunktury, wskazują na utrzymanie się niskiego wzrostu gospodarczego także na początku II kw.
Kontynuacja spowolnienia popytu w gospodarce krajowej w I kw. br. przyczyniła się do dalszego pogorszenia sytuacji na rynku pracy, w tym spadku liczby pracujących i wzrostu bezrobocia. Również dane z sektora przedsiębiorstw za kwiecień wskazują na kontynuację spadku zatrudnienia, czemu towarzyszy wzrost stopy bezrobocia rejestrowanego (po wyeliminowaniu czynników sezonowych). Sytuacja na rynku pracy przyczynia się do utrzymania niskiej dynamiki wynagrodzeń.
W kwietniu przyrost akcji kredytowej dla sektora prywatnego pozostał ograniczony. Zarówno dynamika kredytów dla gospodarstw domowych, jak i dla przedsiębiorstw utrzymały się na niskim poziomie.
Urlop macierzyński i rodzicielski - zmiany w 2013 r.
Oszczędzanie na mieszkanie bez "podatku Belki"?
Inflacja CPI w kwietniu br. ponownie się obniżyła i wyniosła 0,8% r/r, pozostając wyraźnie poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5%).
REKLAMA
Do obniżenia inflacji przyczynił się głównie spadek dynamiki cen energii, w tym paliw. Jednocześnie niski poziom inflacji bazowej, a także pogłębienie się spadku cen produkcji, potwierdzają utrzymywanie się niskiej presji popytowej i kosztowej w gospodarce. Towarzyszy temu dalsze obniżenie oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych.
W ocenie Rady, napływające dane wskazują na niższy niż oczekiwano wzrost gospodarczy w Polsce oraz silniejszy od przewidywanego w marcowej projekcji spadek inflacji. Jednocześnie utrzymuje się niepewność dotycząca skali i momentu oczekiwanego ożywienia gospodarczego w strefie euro, która może negatywnie wpływać na aktywność gospodarczą w Polsce. Biorąc to pod uwagę Rada postanowiła ponownie obniżyć stopy procentowe NBP.
Rada uznaje, że rozpoczęty w listopadzie 2012 r. cykl obniżek stóp procentowych sprzyja ożywieniu gospodarki i ogranicza ryzyko kształtowania się inflacji poniżej celu inflacyjnego w średnim okresie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.