| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Global Recalls - informacje o produktach wycofanych z rynku

Global Recalls - informacje o produktach wycofanych z rynku

Informacje o niebezpiecznych produktach wycofanych z rynku na całym świecie dostępne są już w jednym portalu globalrecalls.oecd.org. 19 października w Brukseli odbyła się inauguracja nowego międzynarodowego portalu internetowego, dzięki któremu organy administracji z całego świata będą mogły wymieniać się informacjami o wycofanych z rynku produktach niebezpiecznych.

Portal „Global Recalls” to projekt, który opracowały wspólnie kraje UE i OECD, w tym USA, Australia i Kanada. Portal zaprezentowali dyrektor generalna Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Konsumentów Komisji Europejskiej (SANCO) Paola Testori Coggi, zastępca sekretarza generalnego OECD Rintaro Tamaki oraz przewodnicząca amerykańskiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumpcyjnych Inez Tenenbaum podczas obchodów Międzynarodowego Tygodnia Bezpieczeństwa Produktów.

Konsumenci coraz częściej robią zakupy na rynkach światowych − zarówno w sieci, jak i w tradycyjnych sklepach. Dlatego chcą mieć pewność, że produkty niebezpieczne nie przejdą niezauważone przez system kontroli.

Jak sprawdzić, czy nosidełka bądź rowery wyprodukowane poza UE spełniają unijne i międzynarodowe normy bezpieczeństwa? Wystarczy zajrzeć do portalu „Global Recalls”.

Rocznie powinno do niego trafiać około 3 tys. powiadomień o wycofaniu produktu z rynku.

Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

Prawa konsumenta

Dzięki temu konsumenci, firmy i władze uzyskają dostęp do wyjątkowo dużej bazy danych dotyczących wycofanych produktów, którą regularnie uzupełniać będą organy unijne (za pośrednictwem europejskiego systemu wczesnego ostrzegania dotyczącego niebezpiecznych produktów nieżywnościowych RAPEX), amerykańskie, kanadyjskie i australijskie.

Portal zawiera informacje w formacie umożliwiającym wyszukiwanie danych, przez co powinien się przyczynić się do zapewnienia konsumentom na całym świecie wyższego poziomu ochrony, bardziej szczegółowych informacji oraz zwiększyć ich zaufanie do „globalnych” zakupów.

Dyrektor generalna SANCO Paola Testori Coggi, zastępca sekretarza generalnego OECD Rinarto Tamaki oraz przewodnicząca amerykańskiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumpcyjnych Inez Tenenbaum wyrazili zadowolenie w związku z utworzeniem portalu „Global Recalls”, który będzie sprzyjał wymianie informacji i pozwoli skutecznie zapewniać konsumentom bezpieczeństwo na globalnym rynku.

Byli oni zgodni co do tego, że nowa baza danych pomoże organom regulacyjnym, konsumentom i przedsiębiorstwom w wyszukiwaniu informacji na temat wycofanych z rynku produktów konsumpcyjnych na całym świecie. Projekt „Global Recalls” jest doskonałym przykładem tego, jak wspólnym wysiłkiem można skuteczniej rozwiązywać kwestie związane z bezpieczeństwem produktów. Troje jego przedstawicieli zachęca firmy i konsumentów do regularnego odwiedzania portalu. Do uczestnictwa w projekcie zapraszają oni również inne kraje na świecie, tak aby nowy portal mógł objąć swoim zasięgiem jak największy rynek.

Więcej informacji o portalu „Global Recalls” na stronie: globalrecalls.oecd.org/

Źródło: Komisja Europejska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK