Elastyczne rozliczanie czasu pracy juz w 2013 roku?
REKLAMA
REKLAMA
Proponowana zmiana w czasie pracy miałaby polegać na wydłużeniu okresu rozliczeniowego. Obecnie firma, która nie ma zleceń (np. poza sezonem) musi płacić pracownikom tzw. postojowe, a w chwili, gdy zamówień jest nagle dużo – nadgodziny. podobne rozwiązania były zawarte w ustawie antykryzysowej, która przestała obowiązywać wraz z 1 stycznia 2012 roku.
REKLAMA
REKLAMA
Chodzi tu o rozliczanie czasu pracy i wydłużenie okresu rozliczeniowego z 4 do 12 miesięcy. Myślę, że jest to zmiana potrzebna w tym momencie i warto, aby weszła na stałe do Kodeksu pracy – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
Celem tej ustawy antykryzysowej było łagodzenie skutków kryzysu gospodarczego na polskim rynku pracy. Na mocy obowiązujących przez 2,5 roku przepisów, przedsiębiorcy mogli stosować wydłużone okresy rozliczeniowe, indywidualny rozkład czasu pracy, obniżony wymiar czasu pracy oraz zatrudnienie pracowników – pod pewnymi warunkami – na podstawie wielu umów na czas określony. Warto przypomnieć, że okresem rozliczeniowym nazywa się okres następujących po sobie tygodni lub miesięcy, w których oblicza się wymiar czasu pracy pracownika celem sprawdzenia, czy nie zostały przekroczone normy czasu pracy.
Zobacz: Coraz słabszy wzrost gospodarczy
Od początku 2012 roku ustawa antykryzysowa już nie działa, obowiązują więc przepisy Kodeksu pracy. Przewidują one 4-miesięczny okres rozliczeniowy lub, przy spełnieniu pewnych warunków, 6-miesięczny lub 12-miesięczny. W praktyce firma, która nie ma zleceń (np. poza sezonem) musi płacić pracownikom tzw. postojowe, a w chwili, gdy zamówień jest nagle dużo – nadgodziny. Przedsiębiorcy podkreślają, że uelastycznienie czasu pracy, dzięki wydłużonym okresom rozliczeniowym, pozwoli na zachowanie wielu miejsc pracy.
– Jesteśmy już na finale prac nad projektem nowelizacji Działu VI – mówi minister pracy. – Przez pół tego roku ze związkami zawodowymi i pracodawcami prowadziliśmy dyskusje na temat czasu pracy, telepracy, różnych indywidualnych rozliczeń czasu pracy. Więc cały Dział VI chcemy przedstawić w nowej wersji.
Zobacz serwis: Firma
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.