REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są strefy rozwoju gospodarczego w Chinach?

Każdy przedsiębiorca rozważający rozszerzenie swojej działalności na Chiny z pewnością doceni chińskie specjalne strefy rozwoju ekonomicznego. Czy wybrać strefę w Szanghaju, Guangzhou, Zhuhai, Shantou, Xiamen czy może raczej inną- lokalną ?

COVID-19. Gastronomia i fitness na dnie

Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne w lutym wystawiły o 37% mniej faktur niż w styczniu, a pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych o 51% mniej. Buntu restauratorów i branży fitness zatem nie było.

Turystyka liczy na odrobienie strat w wakacje

Branża turystyczna już dziś powinna zacząć szykować się na duży szturm. Polacy spędzą wakacyjne urlopy głównie w kraju. Czy wakacyjne urlopy zasypią finansową dziurę sektora hotelowego?

Małgorzata Cebelińska: Produkcja żywności jest odporna na kryzys [PODCAST]

Pandemia znacząco zmieniła podeście Polaków i ich zainteresowanie zdrowym żywieniem – mówi Małgorzata Cebelińska. Dziś zdrowe produkty zyskują na znaczeniu. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

REKLAMA

Automatyzacja w firmach zostanie na dłużej

Pandemia COVID-19 przyspieszyła niektóre procesy widoczne od pewnego czasu na europejskim rynku pracy, takie jak cyfryzacja, automatyzacja i rozwój telepracy. Trendy te zostaną z nami na dłużej, stawiając przed UE nowe wyzwania.

Czy rynek dzieł sztuki jest odporny na kryzys?

W co opłaca się inwestować w czasie pandemii? Eksperci wskazują, że jednym z najlepszych nośników wartości materialnej są dzieła sztuki. Co trzeba wiedzieć o inwestowaniu w sztukę? Jakie dzieła wybierać?

Słabe szanse na taki wzrost gospodarczy o jakim mówi rząd [VIDEO]

Europa jest w dużych tarapatach gospodarczych. Wyniki polskiej gospodarki nie są na tyle lepsze, aby tegoroczny wzrost gospodarczy okazał się taki, jak chce rząd.

Branża logistyczna i handlowa nadal królują w magazynach

Branża logistyczna i handlowa mają wciąż największy udział w strukturze popytu na nowoczesne powierzchnie magazynowe. Co napędza te branże? Jaki jest globalny trend w tym zakresie?

REKLAMA

Złe oceny przedłużonego lockdownu dla branży gastronomicznej [BADANIE]

Z najnowszego sondażu opinii społecznej wynika, że blisko 70% Polaków źle ocenia ponowne przedłużenie obostrzeń w gastronomii. Do tego niecałe 76% stwierdza, że nie należy bezwzględnie karać właścicieli lokali, które są otwierane mimo zakazu.

Jak planować logistykę i zakupy w firmie podczas pandemii?

Szczególnym wyzwaniem są kwestie logistyczne, z jakimi mierzą się przedsiębiorstwa. Jak planować zakupy i ustalać korzystne warunki handlowe? Jaki horyzont czasowy mieć na uwadze? Jak nadzorować stany magazynowe? Jak wybierać dostawców lub organizować sprawy związane z transportem?

Kolejne kody PKD na liście pomocy z PFR 2.0

Rada Ministrów przyjęła uchwałę rozszerzającą pomoc z Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla mikro, małych i średnich firm o kolejne dziewięć kodów PKD. Jakie branże otrzymają pomoc? Które kody PKD znalazły się na liście?

Jak ratować przedsiębiorstwo w przypadku utraty płynności?

Ilość przedsiębiorstw, jakie aktualnie balansują na granicy wypłacalności nie jest dokładnie znana. Jednak całe branże gospodarki są pozbawione możliwości osiągania dochodów a pomoc rządowa rzadko jest wystarczająca dla zapewnienia wypłacalności.

Branża fitness zaczyna rok na minusie [AUDIO]

Rok 2021 centra i kluby fitness oraz siłownie rozpoczynają z zadłużeniem sięgającym ponad 7,7 mln zł. W 2020 r. łączne należności branży wzrosły niemal o jedną czwartą.

Jak założyć i prowadzić firmę w Chinach? [część I]

Firma w Chinach to kusząca propozycja dla przedsiębiorców. Czy zagraniczni przedsiębiorcy mogą samodzielnie działać na chińskim rynku? Jakie ograniczenia w prowadzeniu działalności mogą napotkać polscy przedsiębiorcy?

Jak zapewnić bezpieczeństwo rozmów biznesowych online?

Bezpieczeństwo rozmów biznesowych to priorytet. Czy istnieją na świecie komunikatory, które zapewnią pełne szyfrowanie danych i bezpieczeństwo?

Rośnie liczba firm zakładanych online

W 2020 r. dwukrotnie wzrosła liczba firm zakładanych online. Dużą popularnością cieszyła się również możliwość wprowadzania zmian istniejących wpisów w rejestrach działalności gospodarczej za pośrednictwem internetu.

Nowe zasady rejestracji osób prawnych w Rosji

Rejestracja osób prawnych w Rosji od 25 listopada 2020 r. odbywa się na nowych zasadach. Jakie zmiany wprowadzono? Jak powinien wyglądać statut lub umowa spółki? Co z adresami osób fizycznych i osoby prawnej?

Mijający rok nie rozpieszczał przedsiębiorców [KOMENTARZ AUDIO]

Andrzej Malinowski: mijający rok 2020 dla firm jest wyjątkowy. Powód? Kryzys gospodarczy, który dotknął wszystkie kraje na świecie i nie ominął naszej gospodarki.

Czy możliwe jest prowadzenie stabilnego biznesu w czasach epidemii?

Czy biznes w czasie epidemii może być zdrowy i funkcjonować bez zastrzeżeń? Pandemia COVID-19 spowodowała zahamowanie systemu ekonomicznego, a w rezultacie recesję. Sytuacja ta dotknęła większość branż, wyłączając w dużej mierze sektory: medyczny, spożywczy oraz IT.

Odwiedzalność galerii handlowych w trzecim tygodniu grudnia niższa o 29%

Odwiedzalność galerii handlowych utrzymuje się na podobnym poziomie od otwarcia galerii po listopadowym lockdownie. Klienci świadomie i rozważnie planują zakupy. Mimo okresu świątecznego, ich wizyty rozkładają się równomiernie i bezpiecznie w ciągu całego tygodnia.

Powołanie Rady Społeczno-Gospodarczej - apel Rzecznik MŚP

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zaapelował o powołanie Rady Społeczno-Gospodarczej ds. skutków walki z COVID-19, składającej się z naukowców oddelegowanych przez uniwersytety ekonomiczne oraz wydziały ekonomiczne innych polskich uczelni.

Jak zbudować firmę odporną na kryzysy? [WYWIAD]

Firma odporna na kryzys to firma, która posiada przewagę konkurencyjną. Aby przedsiębiorstwo mogło odnieść sukces na dzisiejszym wysokorozwiniętym rynku, klient musi mieć jakiś szczególny powód aby wybrać jego produkt.

Przychody właścicieli centrów handlowych mniejsze nawet o 35%

Efektem zamknięcia centrów handlowych w czasie pandemii jest luka w przychodach ich właścicieli sięgająca poziomu od 3,2 do nawet 3,6 mld zł, czyli ok. 30-35 proc. rocznych przychodów – wynika z raportu “Centra handlowe na zakręcie. Wpływ COVID-19”.

Mariusz Grajda: rośnie liczba restrukturyzacji, co oznacza pogarszającą się kondycję firm [PODCAST]

Gościem odcinka jest Mariusz Grajda, który omawia strukturę branżową, formę prawną przedsiębiorstw otwierających restrukturyzację i rodzaje otwartych postępowań. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Współpraca z dużymi firmami produkcyjnymi podczas epidemii [WYWIAD]

Pandemia koronawirusa wymusiła na przedsiębiorstwach wprowadzenie wielu zmian związanych z dostosowaniem się do obostrzeń i wymogów tzw. „reżimu” epidemiologicznego.

Tomasz Napiórkowski: Kluby fitness nie były źródłem zakażeń w Polsce [PODCAST]

Co najmniej do 27 grudnia br. kluby fitness zgodnie z rządowym planem mają pozostać zamknięte. Jednak przedstawiciele branży alarmują, że wiele firm nie przetrwa tak długiego okresu zamrożenia działalności. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Marcin Parzyszek: nic tak nie osłodzi trudnych czasów jak zdrowa czekolada [PODCAST]

To z pewnością najsłodszy odcinek podcastu Obiektywnie o biznesie. Marcin Parzyszek z Manufaktury Czekolady wyjaśnia jaka jest kondycja branży i czy naprawdę w czasie pandemii jemy więcej czekolady? Czy na święta firmy będą robić prezenty świąteczne dla pracowników czy jednak z nich zrezygnują? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Co warto sprowadzać z Chin?

Jak donoszą najnowsze dane, w Państwie Środka został odnotowany wzrost PKB w 3 kwartale tego roku, podczas gdy Europa i Polska mają ten rok zakończyć na minusie. Import z Chin może okazać się najlepszym sposobem na rozwinięcie własnego biznesu.

Audyt w firmie. Jak zautomatyzować proces audytu?

Prowadzony tradycyjnie audyt zabiera sporo czasu, podobnie jak i mozolne uzupełnianie ocen stanowisk po audycie, czy tworzenie raportów. Jak można to przyśpieszyć?

Pandemia przyspieszyła część rynkowych procesów w firmach

Nowe sposoby dostarczania usług i towarów, rynek e-commerce rozwinięty w niezwykłej skali w krótkim czasie czy powstanie nowych narzędzi pomocowych dla przedsiębiorców, które mogą być skuteczne także w przyszłości – to tylko niektóre zmiany, które zachodzą w gospodarce pod wpływem pandemii.

Udało się przetrwać, kluczowa jest dalsza działalność firm [RAPORT]

Połowa firm (49,3%) ocenia swoją obecną kondycję w stosunku do lockdown’u w okresie marzec – maj br. ani źle ani dobrze: „udało się przetrwać, jednak kluczowa jest możliwość prowadzenia działalności” – odpowiadają.

Nowe formy benefitów pracowniczych

Dla wielu pracowników w ostatnich miesiącach dom stał się biurem. W związku z tym część działów HR i menadżerowie decydują się na wdrożenie benefitów home office lub realizację niestandardowych akcji Employer Branding.

IndustryLab: 200 tyś czeka na startupy

Do 30 listopada br. młodzi przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do czwartej rundy Akceleratora Innowacji Przemysłowych IndustryLab.

Rafał Cebula: branża meblarska musi być przygotowana na zmianę [PODCAST]

W jakiej kondycji jest obecnie branża meblarska i jakie są oczekiwania przedsiębiorców? Czy dziś eko-trend się sprzedaje? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Szymon Janiak: skąd czerpać know-how zakładając firmę?

Czy jako przedsiębiorcy zakładający startup i pozyskując finansowanie, musimy wiedzieć wszystko o prowadzeniu biznesu? Oczywiście, że nie.

Kiedy pracodawca może zlecić pracownikowi pracę zdalną?

Czy pracownik może sam złożyć wniosek o pracę zdalną, jeżeli jego wynik na COVID-19 jest pozytywny? W jaki sposób pracodawca może oddelegować pracownika na pracę zdalną? Czy zmienia się wynagrodzenie, jeżeli pracownik wykonuje pracę zdalnie? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące pracy zdalnej w kontekście koronawirusa.

Łukasz Pietrzak: to pomoc dla 15 tyś polskich firm w rozwijaniu biznesu w sieci [PODCAST]

Nowe technologie i obecność w internecie to szansa dla firm na przetrwanie obecnego kryzysu, a późniejszym czasie – na odbudowę zysków. Ruszył program Firmy Jutra, który pomoże przedsiębiorcom przenieść biznes do internetu. Łukasz Pietrzak w rozmowie z Agnieszką Gorczycą wyjaśnia, na czym polega program FIRMY JUTRA i kto może z niego skorzystać. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Rynek Mocy w Polsce. Opłata mocowa – nowy koszt dla przedsiębiorstw

Według aktualnych regulacji prawnych od 1 stycznia 2021 r. wejdzie w życie nowa opłata, tzw. opłata mocowa - nowy składnik na fakturach za dystrybucję energii elektrycznej. Opłata wynikająca z wprowadzenia Rynku Mocy będzie stanowiła istotny element kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. W tej sytuacji jeszcze większego znaczenia nabiera konieczność zarządzania poborem energii elektrycznej w godzinach największego zapotrzebowania na moc.

Konrad Weiske: Czy koronawirus to szansa, którą zmarnujemy?

Koronawirus wywołał zmianę, która daje gigantyczną szansę dla biznesu, a jej zmarnowanie będzie miało poważne konsekwencje. Dlaczego jest ryzyko, że zmarnujemy szansę na rozwój?

Czy przedsiebiorcy są gotowi na koniec ery plastiku?

Zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej, rok 2021 ma być końcem ery plastikowych sztućców i talerzy. Jest to efekt walki o ochronę wód morskich, w których ponad 80% zanieczyszczeń stanowi plastik. Główne konsekwencje nowych przepisów dotkną m.in. branże FMCG i cateringu.

Jak zbudować silną markę firmy? Poznaj 7 zasad

Silna marka i jej budowanie stało się w ostatnim czasie jednym z ważniejszych elementów prowadzenia biznesu i nie tylko. Jest to jeden ze sposobów na efektywny marketing oraz ciekawą formę promocji swoich produktów czy usług. W czasach, kiedy co chwila wprowadzane są nowe obostrzenia, tylko silna marka przetrwa.

Postojowe i zwolnienie ze składek ZUS dla branży turystycznej

Tarcza 5.0. weszła w życie 15 października 2020 r. i od tego dnia przedsiębiorcy z branży turystycznej będą mogą wnioskować o te świadczenia w formie elektronicznej za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).

Jak bezpiecznie wejść na zagraniczne rynki?

Komisja Europejska uruchomiła we wtorek platformę Access2Markets. Zawiera ona informacje dotyczące handlu zagranicznego, które maja pomóc małym i średnim firmom w lepszym poruszaniu się na rynkach poza Unią Europejską lub rozpoczęciu świadczenia usług zagranicą.

Koronawirus - strefa czerwona i żółta. Obostrzenia dla firm

Ministerstwo Rozwoju przypomina przedsiębiorcom jakie obowiązują obostrzenia w związku z koronawirusem w strefach czerwonych i żółtych. M.in. w strefach czerwonych niektóre formy działalności np. targi czy konferencje, są zakazane.

Zjawisko "czarnego łabędzia" w gospodarce [VIDEO]

Zjawisko czarnego łabędzia to wpływ zdarzeń wysoce nieprawdopodobnych. Informacji o takich zjawiskach jest ostatnio tak wiele, że sytuacja gospodarcza może wydawać się kryzysem na niewyobrażalną skalę. Tak nie jest. Jednak etap prawdy dopiero przed nami. Zapraszamy do obejrzenia komentarza video.

Czy farmaceuci będą mogli udzielać porad zdrowotnych?

– Farmaceuci to wykształceni specjaliści, państwo poniosło wysokie koszty na ich edukację. Tymczasem w tej chwili sprowadzamy ich do roli sklepikarzy, którzy wymagają tylko kursu obsługi kasy fiskalnej. Mamy potencjał, którego nie wykorzystujemy – podkreśla były wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda. Eksperci wskazują, że rozszerzenie uprawnień tej grupy zawodowej może odciążyć lekarzy i załatać dziury w systemie ochrony zdrowia. Farmaceuci mogą odgrywać kluczową rolę m.in. w profilaktyce i edukacji zdrowotnej. Takie zmiany ma wprowadzić procedowana w Sejmie ustawa o zawodzie farmaceuty. Stworzy ona podwaliny do wprowadzenia w Polsce kompleksowej opieki farmaceutycznej, która pozwoli na znaczne oszczędności w systemie ochrony zdrowia.

Biznes za 10 lat. Czy roboty zastąpią ludzi?

Rynek pracy nieustannie się zmienia. Na ostatnie zawirowania ogromny wpływ miała pandemia COVID-19, która spowodowała między innymi wzrost znaczenia pracy zdalnej. Co jeszcze może się wydarzyć i jak najbliższe lata będą kształtować sposoby zarządzania biznesem?

Nowe podatki i parapodatki dla firm [VIDEO]

Rekordowy deficyt budżetu państwa powoduje, że zapłacimy nowe podatki i parapodatki. Dlatego powinniśmy jednocześnie redukować obciążenia fiskalne zniechęcające do inwestowania, a Ministerstwo Finansów powinno zapewnić szybsze rozliczanie podatków.

Branża stalowa ze spadkami. Przedsiębiorcy apelują o pomoc

Przemysł stalowy i hutniczy odnotowuje coraz większe spadki. „Istnieją poważne obawy, że do końca pandemii może dojść do utraty 50 proc. zdolności produkcyjnych stali” – alarmują związki z europejskich hut, wskazując na groźbę zamykania zakładów i utraty miejsc pracy w hutnictwie.

Sprawdź, czy FIZ AN dobrze zarządza Twoimi aktywami

Na rynku coraz częściej pojawiają się sygnały o kłopotach osób, które zainwestowały w fundusze aktywów niepublicznych. Już kilka tego typu instytucji przestało wypłacać środki lub zredukowało wypłaty nawet o 90%. Występują również nieprawidłowości w zarządzaniu lub wycenie aktywów. Dlatego trzeba zachować czujność.

REKLAMA