REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Postojowe i zwolnienie ze składek ZUS dla branży turystycznej

Marta Olkowicz
Młodszy Prawnik w Dziale Prawo dla Biznesu w Kancelarii Kopeć Zaborowski
Postojowe i zwolnienie ze składek ZUS dla branży turystycznej
Postojowe i zwolnienie ze składek ZUS dla branży turystycznej

REKLAMA

REKLAMA

Tarcza 5.0. weszła w życie 15 października 2020 r. i od tego dnia przedsiębiorcy z branży turystycznej będą mogą wnioskować o te świadczenia w formie elektronicznej za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).

Świadczenie postojowe

Ustawa z dnia 23 września 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020 poz. 1639), czyli tzw. Tarcza 5.0. zwana również Tarczą branżową, wprowadziła świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS dla przedsiębiorców prowadzących jako przeważającą działalność – działalność turystyczną.

REKLAMA

Świadczenie postojowe będzie przyznawane przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą, jako piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni lub agenci turystyczni.

Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni

Przedsiębiorca prowadzący, na dzień złożenia wniosku, jako przeważającą działalność oznaczoną kodem PKD 79.90 A - działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych - może ubiegać się o świadczenie postojowe. Przyznawane jest ono po spełnieniu przez danego następujących warunków:

  • działalność gospodarcza została zawieszona po dniu 31 sierpnia 2020 r.;
  • ma ona charakter sezonowy i w roku 2019  była wykonywana przez okres dłuższy niż 9 miesięcy;
  • przedsiębiorca odnotował przestój w prowadzeniu działalności w następstwie występowania COVID-19;
  • przedsiębiorca zamieszkuje na terytorium RP, posiada obywatelstwo RP, Państwa Członkowskiego UE, Państwa Członkowskiego EFTA, Konfederacji Szwajcarskiej lub jest cudzoziemcem legalnie przebywającym na terytorium RP.

Agenci turystyczni

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców prowadzących, na dzień złożenia wniosku, przeważającą działalność jako agenci turystyczni (kod PKD: 79.11.A) będzie przyznawane, gdy:

  • rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 r.;
  • odnotowali przestój w prowadzeniu tej działalności z powodu COVID-19;
  • nie podlegają ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu (chyba, że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej);
  • przedsiębiorca zamieszkuje na terytorium RP, posiada obywatelstwo RP, Państwa Członkowskiego UE, Państwa Członkowskiego EFTA, Konfederacji Szwajcarskiej lub jest cudzoziemcem legalnie przebywającym na terytorium RP.

Zarówno świadczenie postojowe dla pilotów wycieczek i przewodników turystycznych oraz agentów turystycznych będzie przyznawane w wysokości 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia ustalanego na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Będzie przyznawane nie więcej niż trzykrotnie. Co ważne, jeżeli zostało ono już wcześniej trzykrotnie wypłacone to nie przysługuje przedsiębiorcy ponownie.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Dodatkowe świadczenie postojowe

Tarcza branżowa wprowadziła również dodatkowe świadczenie postojowe. Jest ono przeznaczone dla przedsiębiorców prowadzących jako przeważającą działalność, na dzień złożenia wniosku, oznaczoną kodem PKD: 49.39.Z, 77.39.Z, 90.01.Z, 90.02.Z, 93.29.A, 93.29.B, 93.29.Z.  Przyznawane jest, gdy:

  • przedsiębiorca korzystał ze świadczenia postojowego w trybie art. 15zs lub art. 15zua ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2020 poz. 374 z późn. zm.; dalej jako: ,,ustawa z dnia 2 marca 2020 r.’’) - otrzymał przynajmniej jedno świadczenie;
  • przychód z tej działalności, w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, był niższy co najmniej o 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r.

REKLAMA

Przysługuje w wysokości 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego w 2020 r. nie więcej niż trzykrotnie. Przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosków o przyznanie dodatkowego świadczenia postojowego najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii.

Do dodatkowego świadczenia postojowego stosuje się odpowiednio art. 15zr ust. 1, 3 i 4, art. 15zs ust. 6 i 7, art. 15zu, art. 15zua, art. 15zv, art. 15zx, art. 15zy, art. 15zz i art. 15zza ustawy z dnia 2 marca 2020 r.

Zwolnienie ze składek ZUS

Tarcza 5.0. wprowadza także zwolnienie z opłacania składek ZUS (składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych) dla przedsiębiorców prowadzących, na dzień złożenia wniosku, przeważającą działalność gospodarczą oznaczoną kodem PKD: 49.39.Z, 55.10.Z, 77.39.Z, 79.11.A, 79.90.A, 82.30.Z, 90.01.Z, 90.02.Z, 93.29.A, 93.29.B, 93.29.

Zwolnienie będzie dotyczyło składek od dnia 1 lipca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r.  a przedsiębiorcy będą mogli z niego skorzystać, jeśli:

  • byli zgłoszeni jako płatnicy składek do 30 czerwca 2020 r.;
  • deklaracje rozliczeniowe lub imienne raporty miesięczne zostaną złożone za miesiące wskazane we wniosku najpóźniej do 31 października 2020 r.;
  • wniosek o zwolnienie z opłacania należnych składek zostanie złożony nie później niż do 30 listopada 2020 r.;
  • przychód z tej działalności uzyskany w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który składany jest wniosek, był niższy co najmniej o 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w roku 201.

Składki, które zostały już opłacone zostaną zwrócone na zasadach określonych w art. 24 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. Dz. U. 2020 poz. 266 z późn. zm.) przedsiębiorcom, gdy uzyskają oni zwolnienie z ich opłacania.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA