REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Postojowe i zwolnienie ze składek ZUS dla branży turystycznej

Marta Olkowicz
Młodszy Prawnik w Dziale Prawo dla Biznesu w Kancelarii Kopeć Zaborowski
Postojowe i zwolnienie ze składek ZUS dla branży turystycznej
Postojowe i zwolnienie ze składek ZUS dla branży turystycznej

REKLAMA

REKLAMA

Tarcza 5.0. weszła w życie 15 października 2020 r. i od tego dnia przedsiębiorcy z branży turystycznej będą mogą wnioskować o te świadczenia w formie elektronicznej za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).

Świadczenie postojowe

Ustawa z dnia 23 września 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020 poz. 1639), czyli tzw. Tarcza 5.0. zwana również Tarczą branżową, wprowadziła świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS dla przedsiębiorców prowadzących jako przeważającą działalność – działalność turystyczną.

REKLAMA

Świadczenie postojowe będzie przyznawane przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą, jako piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni lub agenci turystyczni.

Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni

Przedsiębiorca prowadzący, na dzień złożenia wniosku, jako przeważającą działalność oznaczoną kodem PKD 79.90 A - działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych - może ubiegać się o świadczenie postojowe. Przyznawane jest ono po spełnieniu przez danego następujących warunków:

 • działalność gospodarcza została zawieszona po dniu 31 sierpnia 2020 r.;
 • ma ona charakter sezonowy i w roku 2019  była wykonywana przez okres dłuższy niż 9 miesięcy;
 • przedsiębiorca odnotował przestój w prowadzeniu działalności w następstwie występowania COVID-19;
 • przedsiębiorca zamieszkuje na terytorium RP, posiada obywatelstwo RP, Państwa Członkowskiego UE, Państwa Członkowskiego EFTA, Konfederacji Szwajcarskiej lub jest cudzoziemcem legalnie przebywającym na terytorium RP.

Agenci turystyczni

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców prowadzących, na dzień złożenia wniosku, przeważającą działalność jako agenci turystyczni (kod PKD: 79.11.A) będzie przyznawane, gdy:

 • rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 r.;
 • odnotowali przestój w prowadzeniu tej działalności z powodu COVID-19;
 • nie podlegają ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu (chyba, że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej);
 • przedsiębiorca zamieszkuje na terytorium RP, posiada obywatelstwo RP, Państwa Członkowskiego UE, Państwa Członkowskiego EFTA, Konfederacji Szwajcarskiej lub jest cudzoziemcem legalnie przebywającym na terytorium RP.

Zarówno świadczenie postojowe dla pilotów wycieczek i przewodników turystycznych oraz agentów turystycznych będzie przyznawane w wysokości 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia ustalanego na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Będzie przyznawane nie więcej niż trzykrotnie. Co ważne, jeżeli zostało ono już wcześniej trzykrotnie wypłacone to nie przysługuje przedsiębiorcy ponownie.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Dodatkowe świadczenie postojowe

Tarcza branżowa wprowadziła również dodatkowe świadczenie postojowe. Jest ono przeznaczone dla przedsiębiorców prowadzących jako przeważającą działalność, na dzień złożenia wniosku, oznaczoną kodem PKD: 49.39.Z, 77.39.Z, 90.01.Z, 90.02.Z, 93.29.A, 93.29.B, 93.29.Z.  Przyznawane jest, gdy:

 • przedsiębiorca korzystał ze świadczenia postojowego w trybie art. 15zs lub art. 15zua ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2020 poz. 374 z późn. zm.; dalej jako: ,,ustawa z dnia 2 marca 2020 r.’’) - otrzymał przynajmniej jedno świadczenie;
 • przychód z tej działalności, w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, był niższy co najmniej o 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r.

REKLAMA

Przysługuje w wysokości 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego w 2020 r. nie więcej niż trzykrotnie. Przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosków o przyznanie dodatkowego świadczenia postojowego najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii.

Do dodatkowego świadczenia postojowego stosuje się odpowiednio art. 15zr ust. 1, 3 i 4, art. 15zs ust. 6 i 7, art. 15zu, art. 15zua, art. 15zv, art. 15zx, art. 15zy, art. 15zz i art. 15zza ustawy z dnia 2 marca 2020 r.

Zwolnienie ze składek ZUS

Tarcza 5.0. wprowadza także zwolnienie z opłacania składek ZUS (składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych) dla przedsiębiorców prowadzących, na dzień złożenia wniosku, przeważającą działalność gospodarczą oznaczoną kodem PKD: 49.39.Z, 55.10.Z, 77.39.Z, 79.11.A, 79.90.A, 82.30.Z, 90.01.Z, 90.02.Z, 93.29.A, 93.29.B, 93.29.

Zwolnienie będzie dotyczyło składek od dnia 1 lipca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r.  a przedsiębiorcy będą mogli z niego skorzystać, jeśli:

 • byli zgłoszeni jako płatnicy składek do 30 czerwca 2020 r.;
 • deklaracje rozliczeniowe lub imienne raporty miesięczne zostaną złożone za miesiące wskazane we wniosku najpóźniej do 31 października 2020 r.;
 • wniosek o zwolnienie z opłacania należnych składek zostanie złożony nie później niż do 30 listopada 2020 r.;
 • przychód z tej działalności uzyskany w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który składany jest wniosek, był niższy co najmniej o 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w roku 201.

Składki, które zostały już opłacone zostaną zwrócone na zasadach określonych w art. 24 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. Dz. U. 2020 poz. 266 z późn. zm.) przedsiębiorcom, gdy uzyskają oni zwolnienie z ich opłacania.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA