REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Postojowe i zwolnienie ze składek ZUS dla branży turystycznej

Marta Olkowicz
Młodszy Prawnik w Dziale Prawo dla Biznesu w Kancelarii Kopeć Zaborowski
Postojowe i zwolnienie ze składek ZUS dla branży turystycznej
Postojowe i zwolnienie ze składek ZUS dla branży turystycznej

REKLAMA

REKLAMA

Tarcza 5.0. weszła w życie 15 października 2020 r. i od tego dnia przedsiębiorcy z branży turystycznej będą mogą wnioskować o te świadczenia w formie elektronicznej za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).

Świadczenie postojowe

Ustawa z dnia 23 września 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020 poz. 1639), czyli tzw. Tarcza 5.0. zwana również Tarczą branżową, wprowadziła świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS dla przedsiębiorców prowadzących jako przeważającą działalność – działalność turystyczną.

REKLAMA

Świadczenie postojowe będzie przyznawane przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą, jako piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni lub agenci turystyczni.

Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni

Przedsiębiorca prowadzący, na dzień złożenia wniosku, jako przeważającą działalność oznaczoną kodem PKD 79.90 A - działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych - może ubiegać się o świadczenie postojowe. Przyznawane jest ono po spełnieniu przez danego następujących warunków:

  • działalność gospodarcza została zawieszona po dniu 31 sierpnia 2020 r.;
  • ma ona charakter sezonowy i w roku 2019  była wykonywana przez okres dłuższy niż 9 miesięcy;
  • przedsiębiorca odnotował przestój w prowadzeniu działalności w następstwie występowania COVID-19;
  • przedsiębiorca zamieszkuje na terytorium RP, posiada obywatelstwo RP, Państwa Członkowskiego UE, Państwa Członkowskiego EFTA, Konfederacji Szwajcarskiej lub jest cudzoziemcem legalnie przebywającym na terytorium RP.

Agenci turystyczni

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców prowadzących, na dzień złożenia wniosku, przeważającą działalność jako agenci turystyczni (kod PKD: 79.11.A) będzie przyznawane, gdy:

  • rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 r.;
  • odnotowali przestój w prowadzeniu tej działalności z powodu COVID-19;
  • nie podlegają ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu (chyba, że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej);
  • przedsiębiorca zamieszkuje na terytorium RP, posiada obywatelstwo RP, Państwa Członkowskiego UE, Państwa Członkowskiego EFTA, Konfederacji Szwajcarskiej lub jest cudzoziemcem legalnie przebywającym na terytorium RP.

Zarówno świadczenie postojowe dla pilotów wycieczek i przewodników turystycznych oraz agentów turystycznych będzie przyznawane w wysokości 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia ustalanego na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Będzie przyznawane nie więcej niż trzykrotnie. Co ważne, jeżeli zostało ono już wcześniej trzykrotnie wypłacone to nie przysługuje przedsiębiorcy ponownie.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Dodatkowe świadczenie postojowe

Tarcza branżowa wprowadziła również dodatkowe świadczenie postojowe. Jest ono przeznaczone dla przedsiębiorców prowadzących jako przeważającą działalność, na dzień złożenia wniosku, oznaczoną kodem PKD: 49.39.Z, 77.39.Z, 90.01.Z, 90.02.Z, 93.29.A, 93.29.B, 93.29.Z.  Przyznawane jest, gdy:

  • przedsiębiorca korzystał ze świadczenia postojowego w trybie art. 15zs lub art. 15zua ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2020 poz. 374 z późn. zm.; dalej jako: ,,ustawa z dnia 2 marca 2020 r.’’) - otrzymał przynajmniej jedno świadczenie;
  • przychód z tej działalności, w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, był niższy co najmniej o 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r.

REKLAMA

Przysługuje w wysokości 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego w 2020 r. nie więcej niż trzykrotnie. Przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosków o przyznanie dodatkowego świadczenia postojowego najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii.

Do dodatkowego świadczenia postojowego stosuje się odpowiednio art. 15zr ust. 1, 3 i 4, art. 15zs ust. 6 i 7, art. 15zu, art. 15zua, art. 15zv, art. 15zx, art. 15zy, art. 15zz i art. 15zza ustawy z dnia 2 marca 2020 r.

Zwolnienie ze składek ZUS

Tarcza 5.0. wprowadza także zwolnienie z opłacania składek ZUS (składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych) dla przedsiębiorców prowadzących, na dzień złożenia wniosku, przeważającą działalność gospodarczą oznaczoną kodem PKD: 49.39.Z, 55.10.Z, 77.39.Z, 79.11.A, 79.90.A, 82.30.Z, 90.01.Z, 90.02.Z, 93.29.A, 93.29.B, 93.29.

Zwolnienie będzie dotyczyło składek od dnia 1 lipca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r.  a przedsiębiorcy będą mogli z niego skorzystać, jeśli:

  • byli zgłoszeni jako płatnicy składek do 30 czerwca 2020 r.;
  • deklaracje rozliczeniowe lub imienne raporty miesięczne zostaną złożone za miesiące wskazane we wniosku najpóźniej do 31 października 2020 r.;
  • wniosek o zwolnienie z opłacania należnych składek zostanie złożony nie później niż do 30 listopada 2020 r.;
  • przychód z tej działalności uzyskany w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który składany jest wniosek, był niższy co najmniej o 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w roku 201.

Składki, które zostały już opłacone zostaną zwrócone na zasadach określonych w art. 24 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. Dz. U. 2020 poz. 266 z późn. zm.) przedsiębiorcom, gdy uzyskają oni zwolnienie z ich opłacania.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA