Inteligentne parki wydłużą cykl życia produktu
REKLAMA
REKLAMA
Cykl życia produktu
Partnerzy projektu SURFACE, współfinansowanego z programu Interreg Europa Środkowa, uznali, że wydłużenie cyklu życia produktu ma kluczowe znaczenie dla gospodarki o obiegu zamkniętym w Europie Środkowej i poza nią. Stworzyli sieć inteligentnych parków ponownego wykorzystania, które oferują usługi zorientowane na ponowne wykorzystanie w sposób modułowy na obszarach miejskich. Skąd czerpią wiedzę? Każdy park łączy różne, unikalne usługi, które najlepiej odpowiadają lokalnym celom zapobiegania powstawaniu odpadów miejskich. Czy to punkty i sklepy wielokrotnego użytku, kawiarnie naprawcze, warsztaty naprawcze i recyklingowe, wypożyczalnie, platformy wymiany czy laboratoria edukacyjne.
REKLAMA
Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych
Nowe życie starych ubrań i rowerów
REKLAMA
Na przykład w Vicenzie, kiedy z powodu ograniczeń COVID-19 ludzie spędzali dużo czasu w domu ze swoimi rodzinami, w ramach projektu zorganizowano wyzwanie „Odchudzanie” w odpadach wytwarzanych w domu. Wyzwanie wzbudziło duże zainteresowanie i pomogło uwrażliwić ludzi na odpady, które wytwarzają w swoich domach.
W Austrii przeprowadzono serię seminariów internetowych na temat możliwości ponownego wykorzystania w Tyrolu i w domu, zawierając wskazówki dotyczące majsterkowania, dotyczące ponownego wykorzystania lub naprawy starych ubrań, mebli, książek lub rowerów.
Kawiarenka Naprawcza w Polsce
Polski partner projektu Województwo Kujawsko-Pomorskie zorganizowało serię warsztatów naprawczych pod szyldem Kawiarenka Naprawcza – Reperatka, które zostały przeprowadzone w obu miastach Toruniu i Bydgoszczy w pierwszej fazie realizacji projektu. Następnie w Toruniu powstał stacjonarny punkt Kawiarenka Naprawcza – Stajnia, gdzie mieszkańcy z regionu mogą oddać niepotrzebne już im przedmioty jak i wziąć udział w warsztatach naprawczych. W wyniku ograniczeń w organizacji spotkań podczas pandemii, Kawiarenka Naprawcza-Stajnia przygotowała serię filmików instruktażowych, jak naprawić i nadać drugie życie przedmiotom.
Know–how zdobyte w projekcie może być wykorzystane również w innych miejscowościach - wszędzie tam, gdzie jest wola utworzenia podobnego punktu ponownego użycia.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.