REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyberbezpieczeństwo pracy zdalnej w czasie epidemii COVID-19

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting
Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość
Cyberbezpieczeństwo pracy zdalnej w czasie epidemii COVID-19
Cyberbezpieczeństwo pracy zdalnej w czasie epidemii COVID-19
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trwająca epidemia koronawirusa kreuje zupełnie nowe podejście do sposobu zarządzania organizacją i jej zasobami. Powodzenie tych zmian, a tym samym przetrwanie organizacji jest mocno uzależnione od tego, jak zwinnie poukładamy procesy biznesowe i jak szybko przestawimy pracowników na nowy sposób pracy. W związku z ciągłymi zmianami i brakiem możliwości dokładnego zaplanowania tego procesu, organizacje naraziły się na „cyber-ryzyko” w znacznie większym stopniu, niż było to możliwe do tej pory.

Nowa rzeczywistość, czyli nauczyć się pracować inaczej

Konieczność, czy wręcz wymuszenie przez epidemię COVID-19 pracy z domu spowodowało zmianę wielu naszych nawyków i utartych ścieżek działania. Liczne procesy biznesowe „przeniosły się” z biur do naszych domów. Takie rzeczy jak wideokonferencje, praca na oprogramowaniu firmowym (np. księgowym) stały się z dnia na dzień naszą codziennością. Wymuszone pandemią wykonywanie obowiązków z domu ma też pewne zalety takie, jak chociażby dostępność, elastyczność, brak potrzeby dojazdu do firmy, możliwość większego skupienia na pracy, czy praca na własnych urządzeniach tak ważna dla użytkowników produktów firmy Apple, ale przyczyniło się ono także do wzrostu zagrożeń związanych z cyberprzestrzenią. Powód jest dość prosty. Ilość potencjalnych i łatwych „celów” upatrzonych przez hakerów internetowych wzrosła wręcz geometrycznie, a świadomość znacznej części społeczeństwa, jak się przed nimi zabezpieczyć jest niestety znikoma.

REKLAMA

Reorganizacja cyfrowej rutyny – ważne zasady

REKLAMA

W czasach kryzysu, kiedy większość z nas pracuje w domu i prowadzi spotkania zdalnie, bardzo ważne jest przemyślenie i reorganizacja naszej nowej cyfrowej rzeczywistości. Oto kilka zasad, które pomogą zwiększyć cyberbezpieczeństwo podczas pracy zdalnej w Twojej firmie.
1. Dostęp do systemu firmowego powinien być możliwy tylko przez wirtualną sieć prywatną (VPN), a także za pomocą uwierzytelniania 2-etapowego (np. hasło do aplikacji i kod weryfikacyjny).
2. Dostawca oprogramowania VPN powinien być wybrany przemyślanie. Nie zawsze najtańsze lub najbardziej popularne rozwiązanie jest najlepsze.
3. Zdalny dostęp przez ograniczony czas. Warto skonfigurować zdalne połączenia na ograniczony czas (minuty/godziny).
4. Aktualizacja systemu operacyjnego i wersji oprogramowania - zaleca się aktualizację organizacyjnych systemów operacyjnych i oprogramowania do najnowszych wersji, ponieważ wielokrotnie nowsze wersje są oferowane przedsiębiorstwom ze względu na naruszenia bezpieczeństwa wykryte w starszych wersjach.
5. Program antywirusowy powinien być zaktualizowany do najnowszej wersji oraz mieć pełen pakiet bezpieczeństwa, tj. możliwość sprawdzania poczty pod kątem niebezpiecznych programów czy zabezpieczenie w postaci prostego firewalla.
6. Kopia zapasowa - należy wykonać kopię zapasową dla wszystkich odpowiednich urządzeń i informacji, a kopia ta powinna być wykonywana okresowo w celu weryfikacji jej integralności.
7. Wszelkie incydenty, które wystąpiły na komputerze używanym w domu, muszą być natychmiast zgłaszane i wyjaśniane przez dedykowane temu osoby lub wsparcie IT, które obsługuje firmę.
8. Wszelkie podejrzane maile muszą być przez nas sprawdzane i w razie podejrzeń o chęć cyberataku zgłaszane wyżej wymienionym osobom lub firmom, szczególnie mailowe zlecenia przelewów.
9. Pracownicy muszą mieć świadomość dbania o bezpieczeństwo informacji, w szczególności o dane wrażliwe.
10. Posiadanie właściwej polisy od cyberryzyka, która zapewni pomoc w przypadku utraty ważnych danych osobowych oraz pokryje koszty reakcji i zarządzania kryzysowego.
11. Przestrzeganie wszystkich procedur RODO we właściwy sposób.
12. Wykupić odpowiedzenie ubezpieczanie, które w przypadku włamania,pozwoli nam pokryć jego straty oraz zapewni odpowiednie wsparcie PR.

Musimy pamiętać, że praca z domu poprzez VPN wiąże się zazwyczaj z wolniejszym dostępem do naszych zasobów firmowych zgromadzonych np. na dyskach wspólnych. Może to spowodować chęć posiadania tych dysków na własnych, dużo gorzej zabezpieczonych komputerach domowych. W tym przypadku, oprócz ryzyka uraty danych (np. w wyniku uszkodzenia dysku) „wystawiamy się” w znacznie większym stopniu na ryzyko ich kradzieży. Zabezpieczeniem jest na pewno stworzenie możliwości automatycznej synchronizacji danych na komputerze domowym z dyskiem sieciowym firmy.

Reasumując – to, co dla nas jest nowe i często przez nas pomijane w kwestii cyberbezpieczeństwa stwarza niesamowite możliwości dla potencjalnych złodziei. Brak odpowiedniego przygotowania, zaplanowania i audytu tego, w jaki sposób umożliwiamy sobie (i naszym pracownikom) pracę zdalną może kosztować nas ogromne pieniądze. Warto zatem dokładnie sprawdzić aktualnie obowiązujące zasady pracy i systemy, testując je pod kątem różnych ryzyk oraz zawczasu się zabezpieczyć lub zmienić dotychczasową taktykę dot. pracy zdalnej i „zasady gry” w nowej rzeczywistości.

Sebastian Goschorski, Business Development Partner w RSM Poland

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Cyberbezpieczeństwo firmy w nowej rzeczywistości

Cyberbezpieczeństwo firmy w nowej rzeczywistości

Polecamy: Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)
Polecamy:
Tarcza antykryzysowa – Podatki i prawo gospodarcze. Pakiet 5 ebooków
Promocja: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA