REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek Mocy w Polsce. Opłata mocowa – nowy koszt dla przedsiębiorstw

REKLAMA

Według aktualnych regulacji prawnych od 1 stycznia 2021 r. wejdzie w życie nowa opłata, tzw. opłata mocowa - nowy składnik na fakturach za dystrybucję energii elektrycznej. Opłata wynikająca z wprowadzenia Rynku Mocy będzie stanowiła istotny element kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. W tej sytuacji jeszcze większego znaczenia nabiera konieczność zarządzania poborem energii elektrycznej w godzinach największego zapotrzebowania na moc.
.

.

Businessman holding modern virtual interface banking in hand with icon network connection, shopping and mobile payment online on dark background

Materiały prasowe

Rynek Mocy, opłata mocowa - w jakim celu się je wprowadza?

REKLAMA

Rynek Mocy jest specjalnym mechanizmem regulacyjnym, którego celem jest zapewnienie stabilnych  dostaw energii elektrycznej w horyzoncie długoterminowym, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju i odbiorców. Wpływy z opłaty mocowej będą przeznaczane na budowę nowych mocy wytwórczych oraz modernizację i utrzymanie już istniejących. Nową opłatę będą ponosić wszyscy odbiorcy energii elektrycznej. Rynek Mocy ma zachęcać odbiorców energii do ograniczania jej poboru w godzinach największego obciążenia systemu energetycznego.    

Jak wyliczyć koszt opłaty mocowej?

Stawki opłaty mocowej ustalane będą na podstawie zapisów Ustawy o Rynku Mocy, odrębnie w odniesieniu do dwóch grup odbiorców końcowych energii elektrycznej. Dla gospodarstw domowych oraz małych przedsiębiorstw z grupy taryfowej C1x będzie to stawka miesięczna, zależna od rocznego zużycia energii elektrycznej, płatna za punkt poboru energii elektrycznej. W tej grupie są przedsiębiorstwa zasilane z sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV i o mocy umownej nie większej niż 16 kW. Dla pozostałych odbiorców będzie to stawka stosowana do ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby, wyrażona w złotych za kWh energii elektrycznej.

Opłata mocowa obliczana będzie jako iloczyn stawki opłaty mocowej dla danej grupy odbiorców oraz ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla odbiorców biznesowych opłata mocowa będzie uzależniona od poboru energii w godzinach szczytowych, czyli wtedy, gdy całkowite zapotrzebowanie na moc w Polsce jest największe.

REKLAMA

Stawkę opłaty mocowej oraz godziny szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie elektroenergetycznym, odrębnie dla poszczególnych kwartałów roku określać będzie Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) w terminie do 30 września każdego roku (wyjątkowo dla 2021 roku - do 30 listopada 2020 r.).

Poniżej przedstawiono  symulację kosztów dostawy energii elektrycznej wraz z dodatkową opłatą mocową, w odniesieniu do przykładowego profilu dobowego zużycia energii elektrycznej, do symulacji przyjęto godziny 7:00-22:00, zgodnie z godzinami tzw. okresu zagrożenia określonego w Rozporządzeniu Ministra Energii z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie wykonania obowiązku mocowego. Przykład zakłada naliczanie opłaty mocowej przez 15 kolejnych godzin, jej szacowana jednostkowa wysokość może wynieść ok. 50 zł/MWh. Im mniejsza liczba godzin zostanie wskazana przez Prezesa URE, tym wyższa będzie jednostkowa wartość opłaty mocowej. Łączny koszt zakupu i dostawy energii wynika z Taryfy dla energii elektrycznej dla klientów z grup taryfowych A, B, C, R (Enea S.A.) oraz Taryfy dla usług dystrybucji energii elektrycznej (Enea Operator) na rok 2020 dla grupy taryfowej B21.

.

.

Materiały prasowe

Jak skutecznie zarządzać mocą i energią elektryczną w przedsiębiorstwie?

Wprowadzenie opłaty mocowej będzie miało istotny wpływ na zmianę podejścia przedsiębiorców do zarządzania oraz analizy i bieżącego monitorowania parametrów poboru energii elektrycznej.

REKLAMA

Wiele firm szuka już rozwiązań, które w szybki i skuteczny sposób wspomogą je w codziennym zarządzaniu zapotrzebowaniem na energię. W celu zmniejszenia kosztów funkcjonowania firm,  niezbędna będzie analiza danych dotyczących poboru energii w godzinach obowiązywania opłaty mocowej. Dzięki dostępowi online do danych oraz ich analizie będzie można podejmować skuteczne działania optymalizujące procesy biznesowe, w celu przesunięcia części zapotrzebowania na energię na godziny poza obowiązywaniem opłaty mocowej – powiedział Sławomir Dorożko, ekspert Enei ds. efektywności energetycznej i DSR. – Analiza powinna obejmować również pozostałe parametry dystrybucyjne, czyli dobór grupy taryfowej, analizę przekroczeń mocy umownej, koszty związane z przekroczeniami energii biernej oraz jakość dostarczanej energii. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, Enea wprowadziła na rynek nowe narzędzie do zarządzania poborem energii elektrycznej Enea Optima, która wspomaga efektywne zarządzanie gospodarką energetyczną, dając możliwości kontroli online zużycia energii oraz zapotrzebowania na moc – dodał Sławomir Dorożko.

Efektem wprowadzenia opłaty mocowej będzie stabilizacja dostaw energii elektrycznej do gospodarstw domowych oraz przemysłu w horyzoncie długoterminowym, dzięki czemu każdy odbiorca energii na terenie kraju będzie mógł korzystać z energii elektrycznej w czasie i w ilości wynikających z jego potrzeb.

Wiele firm budżetuje obecnie koszty energii na kolejny rok. Na potrzeby oszacowania przyszłorocznych kosztów energii elektrycznej, w tym opłaty mocowej, niezbędne jest opublikowanie przez Prezesa URE stawek i wybranych godzin w ciągu doby. Powinno to nastąpić najpóźniej do 30 listopada 2020 roku. W celu kalkulacji w/w kosztów potrzebny jest monitoring zużycia, który wskaże pobór energii w godzinach szczytowych. System zarządzania poborem energii uzupełniony o kontrolę parametrów dystrybucyjnych pozwoli planować budżet na najbliższe lata.

Nowe wyzwania, przed którymi stają osoby odpowiedzialne w przedsiębiorstwach z grup taryfowych C2x, Bxx oraz Axx za planowanie produkcji czy gospodarkę energetyczną wymuszają korzystanie ze wsparcia profesjonalnego i dedykowanego oprogramowania. Dynamizm rynku oraz koncentracja na realizacji planów rozwojowych wymagają narzędzi, które szybko i precyzyjnie pomogą wyliczyć i zoptymalizować koszty, monitorować bieżące stany zużycia oraz zaalarmują w przypadku przekroczeń mocy lub awarii.

Materiał powstał we współpracy z Eneą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł partnerski
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

  REKLAMA

  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  REKLAMA