REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szymon Janiak: skąd czerpać know-how zakładając firmę?

Szymon Janiak
Inwestor, ekspert w zakresie projektowania i egzekucji strategii biznesowych oraz marketingowych dla spółek o charakterze technologicznym na arenie międzynarodowej.
Szymon Janiak: Skąd czerpać know-how, gdy dopiero zaczynamy rozwijać swój biznes?
Szymon Janiak: Skąd czerpać know-how, gdy dopiero zaczynamy rozwijać swój biznes?
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Czy jako przedsiębiorcy zakładający startup i pozyskując finansowanie, musimy wiedzieć wszystko o prowadzeniu biznesu? Oczywiście, że nie.

Know-how przy zakładaniu działalności

Środowisko startupowe, otwarte na relacje i wymianę doświadczeń jak prawdopodobnie żadna inna branża, oferuje młodym przedsiębiorcom wiele opcji wsparcia. Dotyczą one zarówno prowadzenia firmy, jak i rozwoju własnych kompetencji. Jednak to w ich gestii jest określenie indywidualnych potrzeb,
a następnie wnikliwa analiza dostępnych możliwości i umiejętne wykorzystanie najlepszych.

REKLAMA

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Znajdź partnera, nie inwestora

REKLAMA

Odpowiedzialne wsparcie, regularna pomoc i konsultacje merytoryczne firm venture capital z zainwestowanymi przez nich biznesami pomagają w osiągnięciu sukcesu po obu stronach. Często jednak zdarza się, że młodzi przedsiębiorcy – z obawy przed “wtrącaniem się” funduszu w działalność operacyjną spółki – unikają merytorycznego zaangażowania inwestorów. To błędna praktyka, uniemożliwiająca korzystanie z wiedzy doświadczonych ekspertów od lat związanych z biznesem, których startupy mają właściwie na wyciągnięcie ręki.

Trudno jest krótko przedstawić, w jaki sposób przedsiębiorcy powinni dobierać fundusze, którym złożą ofertę zainwestowania w swój pomysł. Warto jednak pamiętać o tym, że venture capital to inwestycje średnio- i długoterminowe. Świadome dobranie partnera biznesowego, który rozumie nasz pomysł i branżę, a w swoim zespole posiada zaplecze specjalistów, gotowych uzupełnić niektóre braki kompetencyjne, może mieć wymierną wartość dla tej współpracy.

W Polsce branża venture capital dopiero tworzy standardy takiego partnerstwa, jednak w perspektywie wszystkich trudność związanych z pandemią, które dotykają przedsiębiorców, potrzeba współpracy na takich zasadach jest coraz bardziej zauważalna i oczekiwana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwszy krok do startupowego ekosystemu

Programy akceleracyjne w teorii mają na celu przyspieszenie rozwoju młodych firm poprzez mentoring, sesje warsztatowe czy wymianę doświadczeń w zrzeszonej społeczności.
W praktyce jednak, co do ich realnej wartości dla biznesu zdania są podzielone. Warto zaznaczyć, że program programowi nierówny. Na polskim rynku istnieje wiele tego typu inicjatyw, niemal w każdym obszarze venture capital. Decydując o zaangażowaniu, warto zacząć od dokładnej weryfikacji tego, w czym program ma nam pomóc, a następnie poszczególnych ofert.

Kilka kwestii, które podczas analizy warto wziąć pod uwagę:

  • doradcy i mentorzy: kim są, jakie jest ich doświadczenie biznesowe, czy w danej dziedzinie mają potwierdzone osiągnięcia, ile czasu będą w stanie nam poświęcić
    i na jakich zasadach,
  • społeczność: do jakich sieci kontaktów w czasie udziału w programie będziemy mieli dostęp i czy, z punktu widzenia naszych planów biznesowych, są one dla nas kluczowe; czy partnerujący programowi inwestorzy prowadzą aktywną działalność inwestycyjną, która może zakończyć się współpracą,
  • startupowi absolwenci poprzednich edycji: jak potoczyły się ich losy po ukończeniu programu, w jaki sposób ich biznesy się rozwijają, czy w trakcie lub po udziale uzyskali finansowanie (i czy faktycznie, ich sukcesy można przypisać uczestnictwu
    w danym programie),
  • grande finale programu: czyli czym zakończy się program i jakie będzie to miało znaczenie dla naszego biznesu; na jakich zasadach odbywa się finał i czy zasady te nie wymuszają ewentualnych zmian w naszej strategii (przykładowo, jeśli wdrożenie produktu u klienta pociągnie za sobą zakaz konkurencji, a jako przedsiębiorcy planujemy skupić się wyłącznie na jednej branży – należy rozważyć sensowność takiego działania).

Wykonując analizę oferty, warto nie tylko zajrzeć do oficjalnych materiałów programu, ale także poświęcić czas na samodzielne zebranie informacji, nie dając nabrać się na znane zabiegi marketingowe.

W społeczności siła, wiedza i... pierwszy feedback

REKLAMA

Sieć kontaktów ma kluczowe znaczenie w rozwoju wielu obszarów przedsiębiorstwa. Począwszy od kwestii zatrudniania specjalistów, poprzez rozwiązywanie biznesowych trudności, na przedstawieniu potencjalnym inwestorom kończąc. Przykładów sytuacji,
w których relacje mają ogromną wartość jest w biznesie wiele, zatem nie należy ich deprecjonować. Polegając na doświadczeniu i zaufaniu do innych często jesteśmy w stanie zredukować ryzyko negatywnego zaskoczenia, szczególnie jeśli podejmujemy decyzję
w kwestiach, na których jeszcze nie do końca się znamy. W przypadku młodych firm, sieć zaufanych kontaktów może też z powodzeniem służyć do weryfikacji pierwszych pomysłów biznesowych i testów produktów.

Wejście do bardziej lub mniej oficjalnych grup młodych przedsiębiorców nie jest trudne, lecz wymaga aktywnego zaangażowania. Wystarczy rozglądnąć się w mediach społecznościowych, zadbać o własny personal branding i zainteresować tym, co akurat dzieje się na polskiej scenie startupowej.

Szymon Janiak, Managing Director Czysta3.vc

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA   

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA