REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Firmy dotknięte powodzią dostaną pożyczkę

12 sierpnia 2010 r. Sejm przyjął ustawę o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi w 2010 r. Ma ona pomóc przedsiębiorcom poszkodowanym na skutek powodzi. Na czym ta pomoc ma polegać?

Wystawienie faktury korygującej a prawo do obniżenia VAT

W trakcie dokonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, zdarza się, że zachodzi potrzeba wystawienia faktury korygującej, zmniejszającej wielkość sprzedaży. Prowadzący działalność gospodarczą przedsiębiorcy znają sytuacje, kiedy trzeba obniżyć cenę towaru, przyjąć zwrot towaru, zmniejszyć zakres wykonanej usługi.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy - VAT w usługach budowlanych

Ogólnie obowiązującą zasadą jest, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. ze zm. , że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Przy czym jeżeli wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu od daty wykonania usług. Jednak od tej zasady istnieją liczne wyjątki, które dotyczą między innymi usług budowlanych i budowlano-montażowych.

Czy polisa OC jest kosztem uzyskania przychodu

Niemal każdy przedsiębiorca wykorzystuje do celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej samochód – czy to będący środkiem trwałym stanowiącym majątek firmy, czy też na podstawie różnych umów dzierżawy lub najmu – oraz opłaca przynajmniej polisę odpowiedzialności cywilnej. Czy wobec tego polisa OC jest kosztem uzyskania przychodu?

REKLAMA

Czy zawsze jest konieczna tzw. kilometrówka

Generalną zasadą jest, że jeżeli samochód osobowy nie jest własnością podatnika, to wydatki związane z używaniem tego samochodu do celów działalności gospodarczej – jeżeli przekraczają limit „kilometrówki” (czyli przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr) – nie stanowią kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust 1 pkt 51 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o pdop – Dz.U. z 2000r , nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Gdzie szukać wymogów sanitarnych do otwarcia działalności gastronomicznej?

Osoba, która chce otworzyć firmę działającą w branży gastronomicznej musi liczyć się z tym, że konieczne jest spełnienie określonych warunków sanitarno-higienicznych przewidzianych przez prawo. Nad realizacją wynikających z nich obowiązków przez przyszłych przedsiębiorców czuwają stacje sanitarno-epidemiologiczne. Jakie to wymogi i gdzie ich szukać? Przeczytaj.

Wydatki na rzecz udziałowca jako koszty uzyskania przychodów

Wspólnik był członkiem zarządu spółki, natomiast z chwilą nabycia uprawnień emerytalnych zakończył pracę w spółce. Spółka powierzyła mu jednak pewne zadania (m.in. koordynacja inwestycji oraz programu rozwoju spółki, nadzór nad pracami, organizowanie współpracy z zagranicznymi inwestorami), ściśle związane z prowadzoną przez spółkę działalnością. W zamian za wykonanie tych zadań, wspólnikowi zostaną zwrócone wydatki (udokumentowane) poniesione na eksploatację samochodu służbowego, telefonu komórkowego, delegacje – czy wydatki te będą stanowiły koszty uzyskania przychodu dla Spółki?

Z zagranicą handluje się lepiej

Z najnowszych danych NBP o bilansie płatniczym wynika, że w czerwcu 2010 roku polski eksport towarów wzrósł o 28,6% względem analogicznego okresu w roku poprzednim.

REKLAMA

Firmy eksportują więcej

GUS podał, że pierwsze półrocze br. cechuje się wynoszącym 4,78 mld euro deficytem handlowym. Jednocześnie eksport wzrósł względem tego samego okresu w roku poprzednim o 19,2%, a import o 17,6%.

Jak ustawić automatyczne wyłączanie komputera?

Czasami zdarza się, że chcemy iść spać, ale nie zdążyliśmy pobrać pliku z Internetu, lub dziecko nigdy nie dotrzymuje słowa i zawsze wyłącza komputer długo po ustalonej porze. W pierwszym przypadku można zostawić komputer na noc, a w drugiej przymknąć oko i nie egzekwować wcześniej ustalonych zasad. Na szczęście istnieje możliwość ustalenia godziny automatycznego wyłączenia systemu. W systemie Windows 7 możemy w łatwy sposób ustawić odpowiednie zadanie.

Jak wzmocnić zbyt cichy utwór muzyczny?

Często zdarza się, że dźwięk zawarty w pliku mp3 jest zbyt cichy. Nawet, jeśli ustawimy głośność w odtwarzaczu lub głośnikach na maksymalne wartości, głośność nie jest zadowalająca. Aby wzmocnić głośność utworu mp3 warto posłużyć się odpowiednim programem.

Jak leasing operacyjny może pomóc w redukcji TCO?

Koncepcja TCO (Całkowite Koszty Posiadania Infrastruktury IT) jest powszechnie znana na rynku. Jest to model pomagający analizować bezpośrednie i pośrednie koszty wynikające z zakupu, instalacji i utrzymania środowiska IT w przedsiębiorstwie.

Mity o zakładaniu własnej firmy

Powszechnie występujące stereotypy na temat zakładania własnej firmy mogą zniechęcić potencjalnych przedsiębiorców do planowanego biznesu. Niesłusznie. Dlatego przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych mitów na temat prowadzenia biznesu, koncentrując się na jednoosobowej firmie.

Fakty i mity o prowadzeniu własnej firmy

Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy, zastanawiasz się nad zaletami i wadami takiej decyzji, wówczas porównujesz tę formę z pracą na etacie. Krótkie zestawienie faktów i mitów na temat prowadzenia biznesu pozwoli lepiej skonfrontować wspomniane formy pracy.

Czy prowadząc działalność wszystko wliczymy w koszty

Często  spotykamy się ze stwierdzeniem, że prowadząc własną działalność gospodarczą praktycznie wszystko możemy „wrzucić w koszty”. Ale czy w tym przypadku mamy do czynienia z faktem, a może raczej kolejnym mitem towarzyszącym zakładaniu własnej firmy?

Duże firmy będą inwestować

Jaką rolę pełnią w wypracowywaniu PKB duże firmy? Znaczną, bo z ich działalność powstaje prawie jedna czwarta całego PKB. Czy duże firmy przyspieszą gospodarkę po kryzysie?

Finanse przedsiębiorców będą bezpieczniejsze

Więcej niż leasing, czyli wynajem długoterminowy

Wynajem długoterminowy (Full Service Leasing, FSL) jest jedną z najbardziej dynamicznych usług finansowych, zarówno w sensie rozwoju rynkowego, jak i możliwości, jakie daje klientom. Jest to bowiem połączenie klasycznego finansowania pojazdu poprzez leasing (ze wszystkimi korzyściami podatkowymi) z szeregiem opcji serwisowych.

Leasing, czyli używać zamiast posiadać

Leasing to rozwiązanie finansowe zarówno dla małych czy średnich firm, które dopiero rozwijają skrzydła, jak i dużych firm o sporym potencjale rynkowym.

Co można zyskać na leasingu konsumenckim

Potocznie mówi się o nim ”leasing dla Kowalskiego”. Aby z niego skorzystać nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej, jest bowiem usługą alternatywną dla kredytu czy zakupu za gotówkę dostępną dla osób indywidualnych. Co można dzięki niemu zyskać? Przeczytaj.

Czy czas emisji wirusa może decydować o sukcesie kampanii

Marzeniem każdego przedsiębiorcy jest zastosowanie takiej kampanii reklamowej by jego produkt był na ustach wszystkich. Nie inaczej jest w przypadku marketingu wirusowego w sieci, jednak taka reklama musi trafić do odbiorcy w właściwym czasie by odniosła sukces.

Na czym polega viral spoof

Coraz częściej działając poprzez reklamę w Internecie można się napotkać na określenie viral spoof jako metody szybko podnoszącej rozpoznawalność marki. Na czym jednak tak naprawdę to polega?

Jak zbudować dobrego wirusa marketingowego

Co łączy niemal wszystkie kampanie wirusowe? Dlaczego same się proszą, aby je oglądać rozsyłać w cyberprzestrzeń? Co powoduje, że stają się lepkie i bardzo skuteczne? Odpowiedź nie jest zaskakująca…

Jak ukryć login podczas logowania do systemu Windows?

Wiele osób, zamiast z domyślnego apletu logowania do systemu Windows, wciąż korzysta ze starej konsoli znanej na przykład z systemu Windows 98. Głównym powodem takiego działania jest wyższy poziom bezpieczeństwa, gdyż podczas logowania nie widać nazw profili użytkowników. Jednak domyślnie w konsoli zapisywana jest nazwa użytkownika, który poprzednio logował się do systemu. Jak ukryć tą nazwę?

Innowacyjna Gospodarka - ruszył nabór wniosków

Ministerstwo Gospodarki otworzyło nabór wniosków na dofinansowanie udziału przedsiębiorców w ramach poddziałania 6.5.2 – Wparcie udziału przedsiębiorców w programach promocji Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013, w promocyjnych programach ogólnych.

Czy przedsiębiorcy łatwiej przeniosą pracowników

Wniosek dyrektywy mającej na celu uczynienie prostszym dla przedsiębiorstw wielonarodowych tymczasowego przenoszenia pracowników pochodzących z państw trzecich z przedsiębiorstwa mającego siedzibę poza UE do spółek zależnych lub oddziałów w państwach członkowskich, przedstawiła Komisja Europejska.

Czy wiesz jak tanio rozreklamować swój biznes?

Marketing to często bardzo droga inwestycja. Nie każdego stać na billboard w środku miasta. Jak sobie radzić?

Amerykańska gospodarka niewiadomą dla inwestorów

Firma Expander podsumowała najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia (2.08-08.08.2010r.) i oceniła, jak będzie się kształtować najbliższa przyszłość na rynkach. Z analiz wynika, że najwięcej zamieszania spowodowały amerykańskie dane.

Jak ustawić globalny czas reakcji w Windows 7?

Jak już wiemy, czas reakcji na poszczególne akcje w systemie Windows 7 nie zawsze jest odpowiednio ustawiony. Może to być czas reakcji podglądu miniatur okien w pasku zadań, czy pojawienie się menu Start. Wszystkie ustawienia można dopasować osobno, ale aby nie ustawiać dla każdego elementu czasu reakcji oczekiwania, możemy wprowadzić zmiany w rejestrze systemu i ustawić globalnie wartość odpowiedzialną za opóźnienia. Jak to zrobić?

Jak przyspieszyć czas reakcji podglądu okien w pasku zadań Windows 7?

Podobnie jak w poprzedniej wersji systemu Widnows, tak samo w „siódemce” użytkownicy mogą korzystać z podglądu okien w miniaturach na pasku zadań. Oprócz podglądu można wyróżnić takie okno, aby szybko przedostać się do konkretnej otwartej aplikacji. Niestety jak to zazwyczaj bywa z systemem Windows, dla niektórych czas reakcji od najechania na ikonę na pasku zadań do pojawienia się podglądu okien w miniaturce może być za wolny. Jest jednak pewien sposób na przyspieszenie oczekiwania na podgląd w miniaturce okna. Jak to zrobić?

Prezydent o gospodarce

Prezydent w wygłoszonym orędziu zapowiedział wspieranie inicjatyw służących gospodarce. Czy przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie?

Jak przesyłać marketingowego wirusa

Marketing wirusowy pozwala firmom na wykorzystywanie sieci dla potrzeb reklamowych. Co zrobić, aby przygotowana reklama odpowiednio się rozprzestrzeniła? Przeczytaj.

E-dotacje zabezpieczone

Rozsądne wykorzystywanie dotacji na e-biznes i brak nadużyć - fikcja? Konieczność z uwagi na nowe zasady ich zabezpieczania.

Czy wiesz jak uzyskać dotacje unijne na rozwój swojej firmy?

Dotacje unijne to świetny zastrzyk energii dla Twojej firmy. Sprawdź jak możesz je uzyskać.

Czy wiesz jak rozpocząć działalność twojego nowego salonu kosmetycznego?

Chcesz mieć salon kosmetyczny? Przeczytaj co musisz wziąć pod uwagę.

Jak kształtuje się odpowiedzialność karna za czyny nieuczciwej konkurencji

Przepisy karne mają za zadanie dotkliwie ukarać sprawcę oraz pokazać społeczeństwu, że nie opłaca się naruszać prawa. W zakresie działań nieuczciwej konkurencji przedsiębiorcy grozi nawet kara ośmioletniego pozbawienia wolności.

Ochrona prawa do firmy

W warunkach wolnego rynku, mnogości różnorakich firm trudno od podstaw budować sieć klientów. Dlatego część przedsiębiorców decyduje się na wykorzystanie renomy konkurentów i przyjmuje łudząco podobne nazwy, logo itp.

Co grozi za ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa

Każde przedsiębiorstwo ma swojego rodzaju tajemnice, dotyczące metod działania, asortymentu, wielkości produkcji i sprzedaży itp. Pracownicy i osoby bezpośrednio powiązane z przedsiębiorstwem często dysponują taką wiedząca. Nie ulega wątpliwości, że ujawnienie tego typu informacji konkurencji naraziłoby przedsiębiorstwo na poważne straty.

Kształtowanie asortymentu sklepów dyskontowych

Czynem nieuczciwej konkurencji jest wprowadzanie do obrotu przez sieci sklepów dyskontowych towarów w ilości przewyższającej 20 % wartości obrotów z markami stanowiącymi własność właściciela sieci lub podmiotów zależnych.

Jakie znaczenie ma oznaczenie geograficzne produktów

Mamy wodę „Nałęczowiankę”, serek kanapkowy „Piątnica”, piwo „Żywiec”, a nawet płytki ceramiczne „Opoczno” – wszystko to towary opatrzone nazwą geograficzną, która świadczy o pewnej jakości wybranego przez klienta produktu. Aby zapewnić przejrzystość rynku, zabronione jest używanie fałszywych lub oszukańczych oznaczeń geograficznych.

Kodeksy etyki w reklamie

Prawo reklamy jest bardzo szerokie. Prawidłowe korzystanie z tego typu regulacji utrudnia fakt, że przepisy są rozproszone po wielu ustawach, kodeksach etyki itp. Dużą rolę w kwestii reklamy odgrywają także tzw. kodeksy etyki.

Na czym polega utrudnianie dostępu do rynku

Większe firmy i koncerny chętnie korzystają ze swojej pozycji i starają się nie dopuścić do rozwoju dużej konkurencji. Oczywiście dopóki korzystają z rozwiązań zgodnych z prawem takie działania są dopuszczalne.

Czym jest reklama wprowadzająca w błąd

Reklama wprowadzająca w błąd została uznana za czyn nieuczciwej konkurencji, ponieważ w efekcie kreuje dany produkt na lepszy niż jest w rzeczywistości. Jak odróżnić reklamę wprowadzającą w błąd od powszechnie stosowanych „chwytów” marketingowych?

Jak wygląda bojkot w prawie konkurencji

Niekiedy walka o klienta przybiera naprawdę agresywny charakter. Warto pamiętać, że o ile nakłanianie klientów do zakupu naszych produktów jest jak najbardziej dozwolone, o tyle nakłanianie ich, by nie kupowali u konkurencji – nie do końca.

Jak poprawić wygląd przełączania między oknami w Windows Vista i 7?

Jeśli w swoim komputerze mamy zainstalowany jeden z dwóch najnowszych systemów Windows, po wciśnięciu klawiszów Alt + Tab możemy przełączać się pomiędzy oknami z ich podglądem. Jeśli jednak widok miniatur okien jest dla nas zbyt mały a w dodatku chcemy mieć czytelną listę z nazwami otwartych okien, możemy skorzystać z aplikacji VistaSwitcher.

Dyskryminacja, jako praktyka antykonkurencyjna

Dyskryminacja to ostatnio modne słowo. Na całym świecie popularny jest trend zgodnie z którym wszelka dyskryminacja jest niedozwolona. Dyskryminacja w pracy, zwana także mobbingiem, dyskryminacja ze względy na rasę, poglądy, czy religię została zakazana nawet w Konstytucji. Wreszcie dochodzimy do dyskryminacji w praktykach rynkowych…

Czym jest sprzedaż premiowana

W sklepach promocja goni promocję, a konsumenci są zmuszeni obliczać, czy korzystniejszy będzie zakup trzech wód mineralnych w cenie jednej, czy może dwóch z kompletem szklanek gratis. Walka o klienta bywa naprawdę wyczerpująca i niejednokrotnie poważnie naraża budżet przedsiębiorcy. Czy oscylowanie na granicy opłacalności jest wyłączną sprawą przedsiębiorcy?

Sprzedaż lawinowa i łańcuszki finansowe – zakazane czy dozwolone

Sprzedaż lawinowa to znany sposób sprzedaży bezpośredniej, polegający na oferowaniu korzyści w zamian za znalezienie kolejnych odbiorców. System sprzedaży lawinowej został uznany za sprzeczny z zasadami uczciwej konkurencji, jednak pod pewnymi warunkami jest dozwolony.

Regulacje prawne dotyczące spammingu

Tzw. spamming jest już każdemu znanym typem reklamy. Jednakże jest to reklama nielubiana – zapycha skrzynki elektroniczne, spowalnia pracę Internetu, a jeśli nie dysponujemy stałym łączem, dodatkowo obciąża nas kosztami połączenia. Właśnie dlatego ustawodawca zdecydował się włożyć spam w ramy prawne.

Jaka reklama narusza prywatność

Reklama rządzi się specyficznymi prawami. Nakłanianie konsumenta do zakupu danego produktu może przybierać wiele form i postaci. Niekiedy jednak wkracza ona zbyt mocno w prywatność odbiorcy.

REKLAMA