reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Kontrola skarbowa tropi wystawców fikcyjnych faktur

Kontrola skarbowa tropi wystawców fikcyjnych faktur

Pod koniec lipca 2010 r. kilkudziesięciu inspektorów z Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy przy wsparciu umundurowanej grupy realizacyjnej kontroli skarbowej oraz funkcjonariuszy Policji z Komendy Powiatowej w Inowrocławiu, przeprowadziło na terenie Inowrocławia i okolic skoordynowane działania wymierzone w oszustów podatkowych wystawiających fikcyjne faktury.

Akcja została przygotowana wspólnie z kierownictwem Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu, którego pracownicy wzięli w niej czynny udział.

W ramach prowadzonych działań inspektorzy dokonali na zlecenie Prokuratury Rejonowej w Inowrocławiu czynności przeszukań. Ze wstępnych ustaleń wynika, że wśród zabezpieczonych dokumentów oprócz tzw. „pustych” faktur, było ok. 100 faktur na kwotę ponad 3,5 mln złotych, które nie zostały ujęte w prowadzonych dla celów podatkowych ewidencjach.

Działania te stanowiły kolejny etap realizowanego przez Urząd Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy, w ścisłej współpracy z Izbą Skarbową i urzędami skarbowymi województwa, programu walki z procederem wprowadzania do obrotu fikcyjnych faktur.

Bezpośrednie działania poprzedziły wielomiesięczne analizy prowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi elektronicznych. Służby kontroli skarbowej województwa prowadzą od pewnego czasu stały monitoring sfer obrotu gospodarczego szczególnie podatnych na patologie, wyrządzające ogromne szkody Skarbowi Państwa.

Oszuści upodobali sobie szczególnie pozorowanie transakcji obrotu złomem i paliwami. Jako dostarczycieli fikcyjnych faktur wykorzystuje się najczęściej ludzi młodych, dwudziestokilkulatków bez majątku, często mających już w życiorysie konflikt z prawem.

Skala przestępczego procederu jest nadal znaczna. Jednak wdrożony plan systemowego przeciwdziałania z szerokim wykorzystaniem przez kontrolę skarbową zaawansowanych narzędzi analitycznych oraz ścisła współpraca z organami podatkowymi, zaczynają przynosić wymierne efekty.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Tylko w pierwszym półroczu 2010 r. inspektorzy z UKS w Bydgoszczy wykryli i wyeliminowali z obrotu prawie 2 500 fikcyjnych faktur, wystawionych na łączną kwotę ponad 404 milionów złotych!

Źródło: UKS Bydgoszcz

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama