REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najem powierzchni komercyjnych od dewelopera – porada

Kojoty Biznesu
Kojoty Biznesu
Najem powierzchni komercyjnej.
Najem powierzchni komercyjnej.

REKLAMA

REKLAMA

Korzystne dla dewelopera i często konieczne z uwagi na stanowisko kredytodawców jest podpisywanie tzw. umów przednajmu, tj. umów najmu powierzchni w obiektach, których wykonanie nie zostało ukończona lub jest na etapie planowania.

Dla najemcy jest to szansa do negocjowania niższego czynszu, jednak kosztem wyższego ryzyka w porównaniu do najmu powierzchni w budynkach, które zostały już wybudowane i oddane. Dlatego w tym wypadku należy zwrócić szczególną uwagę na treść podpisywanych umów.

REKLAMA

Wraz z powrotem warunków rynkowych dotyczących najmu przestrzeni biurowych oraz handlowych możemy spodziewać rozpoczęcia nowych przedsięwzięć dotyczących nieruchomości komercyjnych, a także kontynuowania inwestycji zawieszonych w związku z trudnościami uzyskania środków finansowych lub znalezienia użytkowników. Warto pamiętać i zwracać szczególna uwagę na dwie istotne kwestie:

  • termin przekazania lokalu
  • powierzchnię użytkową lokalu

Polecamy: Jak założyć własna firmę

Terminy przekazania lokalu

W przypadku najmu powierzchni komercyjnych (a zwłaszcza handlowych) każdy dzień zaległości przez dewelopera w zakończeniu inwestycji powoduje utratę środków najemcy.

Dlatego w jego interesie jest sprecyzowanie w umowie terminu oddania lokalu do użytku – np. przez wskazanie konkretnej daty – oraz ustalenie wysokości kary za każdy dzień opóźnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chociaż praktyka pokazuje, że kary umowne nie są tak wysokie, by rekompensować przedsiębiorcy straty spowodowane opóźnieniem inwestycji, jednak będą mobilizowały dewelopera do trzymania się wcześniej ustalonych terminów. Warto też ustalić z wynajmującym możliwość odstąpienia od umowy, w przypadku gdy wystąpią opóźnienia w ukończeniu lokalu przez co nie możliwe stanie się oddanie w terminie.

Polecam: serwis Leasing

Powierzchnia użytkowa lokalu

REKLAMA

W przypadku, gdy z chwilą podpisywania umowy, budowa nie została zakończona lub jest na etapie projektowania, może pojawić się sytuacja, w której rzeczywista powierzchnia lokalu, ustalona na podstawie pomiarów powykonawczych, często różni się od planowanej. Może to bezpośrednio wpływać na wysokość czynszu lub opłacalność najmu, jeśli mimo zmniejszonego lokalu czynsz pozostanie na takim samym poziomie. Obniżenie powierzchni rzeczywistej może spowodować także ograniczenie przydatności lokalu.

Dlatego też należy wprowadzenić do umowy zarówno czytelnych norm pomiaru powierzchni, jak i stosownych zapisów odnoszących się do możliwości zmiany kwoty czynszu lub nawet odstąpienia od umowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA