REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budownictwo mieszkaniowe ponownie wzrasta

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Spowolnienie w inwestycjach mieszkaniowych nie było trwałą tendencją. Dowodem na to są rozpoczęte w lipcu w Polsce budowy 16,3 tys. mieszkań, czyli o blisko 27% więcej niż przed rokiem. Przy czym w przypadku deweloperów wzrost jest niemal trzykrotny.

Po słabych danych z czerwca dotyczących liczby lokali, których budowę rozpoczęto, w lipcu rynek budownictwa mieszkaniowego powrócił na tory szybkiego wzrostu, jaki ma miejsce od początku tego roku. 16,3 tys. nowych lokali, których realizację rozpoczęto to wynik zbliżony do marcowego. Rekordowy w tym roku był kwiecień z liczbą ponad 20,4 tys. mieszkań. Wynik ten został jednak osiągnięty po długiej i mroźnej zimie. Deweloperzy rozpoczęli w lipcu budowę prawie 5,4 tys. lokali, co oznacza wzrost aż o 172%.

REKLAMA

Dwucyfrowy wzrost w II kwartale?

Dane te potwierdzają, że czerwcowy spadek w inwestycjach mieszkaniowych był zjawiskiem jednorazowym. Dobry wynik lipcowy może jednocześnie rozbudzać apetyt dotyczący liczby nowych inwestycji w sierpniu i we wrześniu. Z analizy Home Broker wynika bowiem, że trzeci i drugi kwartał to historycznie najlepsze okresy dla budownictwa mieszkaniowego. Dlatego bardzo prawdopodobne jest utrzymanie dwucyfrowego tempa wzrostu.

Lepsze dane o pozwoleniach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Systematycznie poprawia się też sytuacja w zakresie pozwoleń na budowę. W lipcu cały rynek odnotował co prawda minimalny spadek, o 0,5% rok do roku. W sumie wydane zostały jednak pozwolenia na budowę 16,6 tys. lokali. To najlepszy wynik od września ub.r. Bardzo duży wzrost w zakresie zgód administracyjnych na nowe inwestycje odnotowali deweloperzy, w przypadku których wzrost wyniósł aż 22%. To pozwala z nieco większym optymizmem niż do tej pory patrzeć w przyszłość.

Zobacz także: Rynek nieruchomości

O jedną trzecią mniej gotowych lokali

Tradycyjnie już słabo wypadły dane dotyczące mieszkań oddanych do użytku. W lipcu było to 10,2 tys. lokali, o 34,2% mniej niż przed rokiem. Większy spadek w tym roku miał miejsce jedynie w styczniu. Na rynku wciąż widać efekty wyhamowania inwestycji mieszkaniowych w poprzednich dwóch latach.

Polacy chętnie kupują nowe

REKLAMA

Zachętą do rozpoczynania inwestycji mieszkaniowych jest duży popyt na nowe lokale, jaki utrzymuje się na polskim rynku. W II kwartale średnio 41% kupujących mieszkania wybrało lokal z rynku pierwotnego – wskazują dane Home Broker. To bardzo wysoki odsetek. Dla porównania, na rynku amerykańskim udział nowych domów w łącznej sprzedaży wynosi zaledwie kilka procent.

Badania Home Broker wskazują ponadto, że deweloperzy dosyć szybko są w stanie rozpoczynać sprzedaż mieszkań w nowych inwestycjach. Przeciętnie 36% kupujących podpisuje umowę przedwstępną na etapie do stanu zerowego lub do stanu surowego zamkniętego z elewacją. Po oddaniu budynku do użytkowania na zakup mieszkań decyduje się średnio 42% kupujących.

Zachętą do zakupu lokali na rynku pierwotnym są atrakcyjne ceny, rabaty czy promocje organizowane obecnie dość powszechnie przez deweloperów. Mieszkania z rynku pierwotnego są w największych miastach Polski przeciętnie o 486 zł tańsze od stosunkowo nowych lokali z rynku wtórnego (oddanych po 2000 r.).

Przeczytaj także: Kupno mieszkania u dewelopera: na co zwrócić uwagę przy promocjach?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA