| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak rozpocząć działalność gospodarczą - indywidualna działalność gospodarcza

Jak rozpocząć działalność gospodarczą - indywidualna działalność gospodarcza

Mówiąc o działalności gospodarczej w postaci przedsiębiorstwa jednoosobowego, mamy na myśli przedsiębiorstwo jednego właściciela będącego osobą fizyczną - niezależnie od liczby pracowników, których w nim zatrudnia.

Podstawę prawną tworzenia i funkcjonowania przedsiębiorstw jednoosobowych w Polsce stanowi ustawa o swobodzie działalności gospodarczej oraz przepisy Kodeksu cywilnego z dnia 24 kwietnia 1964 (poza częścią dotyczącą spółek).

Zgodnie z art.11 k.c. pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletniości. Zdolnością prawną jest możliwość nabywania praw i zaciąganie zobowiązań. Każda osoba, która nie została ubezwłasnowolniona lub w stosunku do której nie orzeczono sądownie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, może założyć i prowadzić działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 43 p.4 k.c. ustawodawca zatwierdził regułę, że firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. 

Polecamy: Jak wynająć powierzchnię komercyjną

Założenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną nie jest uwarunkowane skomplikowaną procedurą. Przy tej formie działalności gospodarczej jest możliwość dokonania wyboru formy opodatkowania ze wszystkich dopuszczalnych form, a jedynym ogranicznikiem dokonania wyboru jest charakter i rodzaj wybranej działalności i ewentualne jej przyporządkowanie do określonej w przepisach formy opodatkowania.

Przedsiębiorstwo jednoosobowe jest prowadzone i reprezentowane przez właściciela, tj. przedsiębiorcę, odpowiadającego w sposób wyłączny i bez ograniczeń za wszelkie zobowiązania swojej firmy zarówno majątkiem przedsiębiorstwa, jak i majątkiem osobistym. Pełnej osobistej odpowiedzialności za działalność przedsiębiorstwa towarzyszy pełnia kompetencji decyzyjnych przedsiębiorcy.

Przedsiębiorstwa jednoosobowe tworzą z reguły najliczniejszą grupę firm, działają głównie w takich dziedzinach, jak handel, usługi, rolnictwo czy drobna produkcja i stanowią zarówno trwały element struktury gospodarki, jak też często, jedynie pierwszą formę działalności gospodarczej, podlegającą w późniejszym okresie wielu przekształceniom.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Podstawa prawna :

1. Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej
2. Ustawa z dnia 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej
3. Ustawa z dnia 24 kwietnia 1964 – kodeks cywilny

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olesiński & Wspólnicy

Olesiński & Wspólnicy to nowoczesna polska firma doradcza, działająca od 2005 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »