REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozpoczeły się prace nad ustawą o zawodzie farmaceuty

Sejmowa Komisja Zdrowia rozpoczeła prace nad rządowym projektem ustawy o zawodzie farmaceuty (UoZF). Do projektu trafiły zapisy, które umożliwią Inspekcji Farmaceutycznej arbitralną decyzją urzędniczą zamknąć każdą hurtownię farmaceutyczną, aptekę i punkt apteczny w Polsce.

Turystyka miejska odrabia straty

Zamiast zagranicznych wakacji - urlop w kraju.A najlepiej weekend w mieście. Coraz większym zainteresowaniem, jak potwierdzają wyniki sondy „City break po polsku”, cieszą się w Polsce wyjazdy w formule weekendowej. Nie w góry czy nad morze, ale właśnie do miast udaje się wielu turystów w poszukiwaniu atrakcji i aktywnego wypoczynku.

Jak być o krok przed konkurencją?

Obserwacja konkurencji jest ogromnym wyzwaniem dla przedsiębiorców, zwłaszcza w dobie pandemii. Wymaga ona umiejętności wyciągania wniosków, systematyczności i trafnych spostrzeżeń. Czy można być na prowadzeniu? Jak zostawiać konkurencję zawsze daleko w tyle?

Rynek producentów żywności wygrywa z pandemią [VIDEO]

Pandemia stała się dla producentów żywności wstrząsem. Na szczęście sytuacja wygląda wyraźnie lepiej od czarnych prognoz. Eksport polskiej żywności w niektórych segmentach, jak mięso, spadł gwałtownie, ale rynek jako całość nie zanotował dużych spadków.

REKLAMA

Brakuje rąk do pracy. Apel polskich przedsiębiorców o zniesienie kwarantanny

O zniesienie kwarantanny dla pracowników z Białorusi zatrudnionych w Polsce zaapelowali w poniedziałek podlascy przedsiębiorcy. Jak mówią, firmy potrzebują "rąk do pracy".

Meble z konopi. Przed branżą EKO wyzwanie

Przed producentami mebli prawdziwa rewolucja. Rozpoczęły się badania nad materiałem doskonałym, roślinnym z którego mają powstawać meble biurowe i nie tylko.

5 mln euro dotacji dla polskich kobiet naukowców

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nową edycję konkursu Small Grant Scheme z budżetem 5 mln euro. Konkurs Small Grant Scheme (SGS) stanowi część Programu „Badania stosowane”, finansowanego z Funduszy Norweskich i EOG. Jego celem jest wsparcie polskich kobiet naukowców w tych dziedzinach nauki, gdzie udział kobiet jest najmniejszy, w szczególności w stosowanych naukach technicznych.

Podpis elektroniczny podstawowym narzędziem pracy w firmach

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy pandemia COVID-19 gwałtownie przyspieszyła procesy cyfryzacji w firmach. Większość przedsiębiorstw skupiła się przede wszystkim na umożliwieniu swoim zespołom telepracy i przeniesieniu procesów wewnętrznych do świata on-line.

REKLAMA

Czy podatek CIT zwiększy obciążenia spółek komandytowych?

Jak prognozuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców objęcie podatkiem CIT spółek komandytowych doprowadzi do istotnego wzrostu podatków dla blisko 73 000 polskich przedsiębiorców. Najbardziej ucierpią najprężniej działające biznesy, które nie będą miały szansy skorzystać z niższej 9%-owej stawki CIT, a faktyczne opodatkowanie wspólników tych spółek wzrośnie do poziomu 34%-38% zamiast dotychczasowego 19%-23%.

Wsparcie Krajowych Klastrów Kluczowych. Rusza kolejny konkurs

Z końcem października br. rusza kolejny konkurs dla przedsiębiorców. Tym razem wspierane będą projekty obejmujące przygotowanie koordynatorów Krajowych Klastrów Kluczowych do świadczenia nowej usługi lub usług oferowanych w szczególności członkom klastra.

Czy Twoje zdjęcia na Facebooku są bezpieczne?

Nie każdy ma świadomość, że zdjęcia, które umieszcza na Facebooku lub w innych mediach społecznościowych są ogólnodostępne, a tym samym możliwe do skopiowania/ wykorzystania przez dużo szersze grono osób niż tylko grono znajomych. Co więcej, często nie zastanawiamy się nad tym jakie dane są publicznie widoczne na Facebookowym profilu.

Nowe podatki i parapodatki dla firm [VIDEO]

Rekordowy deficyt budżetu państwa powoduje, że zapłacimy nowe podatki i parapodatki. Dlatego powinniśmy jednocześnie redukować obciążenia fiskalne zniechęcające do inwestowania, a Ministerstwo Finansów powinno zapewnić szybsze rozliczanie podatków.

Wpływy z hazardu coraz niższe. Powodem koronawirus

Jak wynika z najnowszego sprawozdania dotyczącego podatku od gier w II kwartale 2020 roku, pandemia spowodowała znaczący spadek przychodów firm oferujących zakłady sportowe, a także kasyn naziemnych, co odbiło się negatywnie na wpływach do budżetu z tytułu podatków.

Opłata mocowa od stycznia 2021. Obawy przedsiębiorców

Analitycy prognozują, że w niedalekiej przyszłości nastąpi deficyt mocy wytwórczych. Tym samym kolejnych podwyżek ceny za energię obawia się nie tylko społeczeństwo, ale i przedsiębiorcy, a w szczególności przemysł energochłonny.

Od 1 października spis rolny na nowych zasadach

Obowiązek spisu rolnego lezy teraz po stronie samych rolników. Przez koronawirusa rachmistrzowie nie będą odwiedzać gospodarstw rolnych i przeprowadzać wywiadów bezpośrednich.

Lex Uber - zmiany dla taksówek już obowiązują

Przedsiębiorcy, którzy zajmują się transportem osobowym od 1 października muszą posiadać licencję na taki przewóz. Obowiązują już zmiany w ustawie o transporcie drogowym, tzw. lex uber.

Rynek pracy. Tylko w II kwartale 270 tyś. osób bezrobotnych

Eurostat opublikował miesięczną stopę bezrobocia w sierpniu dla krajów UE. Pokazuje ona względną stabilizację stopy bezrobocia w Polsce, ale nie dostarcza informacji o kompleksowym stanie rynku pracy. Tymczasem wg badania zgodnego z metodologią europejską w II kw. ponad 270 tys. osób w Polsce straciło pracę. Co więcej, aktywność zawodowa jest w naszym kraju najniższa od 10 lat.

Branża stalowa ze spadkami. Przedsiębiorcy apelują o pomoc

Przemysł stalowy i hutniczy odnotowuje coraz większe spadki. „Istnieją poważne obawy, że do końca pandemii może dojść do utraty 50 proc. zdolności produkcyjnych stali” – alarmują związki z europejskich hut, wskazując na groźbę zamykania zakładów i utraty miejsc pracy w hutnictwie.

Dotacje 2020. 10 mln zł na fotowoltaikę dla firm

Są kolejne pieniądze na wsparcie firm, które chcą zainwestować w fotowoltaikę. W ramach programu "50 kW na start" przedsiębiorstwo może dotację do 100% kosztów kwalifikowanych.

Dotacje 2020. 10 mln zł na fotowoltaikę dla firm

Są kolejne pieniądze na wsparcie firm, które chcą zainwestować w fotowoltaikę. W ramach programu "50 kW na start" przedsiębiorstwo może dotację do 100% kosztów kwalifikowanych.

Rolnicy żyją nie tylko z własnych gospodarstw

Mieszkańcy polskiej wsi w niewielkiej mierze utrzymują się z rolnictwa. Jest to wynikiem konsolidacji polskiej wsi i możliwości zarobienia większych pieniędzy poza jej granicami. Popularnością cieszą się usługi a także produkcja i budownictwo.

3 formy wsparcia dla branży turystycznej. Wnioski od 15 października

Jest pomoc dla turystyki. Od 15 października kolejni przedsiębiorcy będą mogli wnioskować do ZUS o wsparcie. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy wsparcia dla przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej.

Eksport do Wielkiej Brytanii. Poznaj zmiany po Brexit

31 grudnia br Wielka Brytania opuszcza UE. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą musieli być przygotowani na zmiany, które wejdą najprawdopodobniej w życie od 1 stycznia 2021 roku. Nawet jeżeli umowy handlowe będą ponownie negocjowane, to i tak firmy eksportowe czeka szereg nowych obowiązków.

Koronawirus. Młode pokolenia widzą w nim szansę

Pokolenie Y oraz Z mocno odczuło konsekwencje pandemii, jeśli chodzi o utrzymanie czy rozpoczęcie pracy. Jednocześnie okazało się też grupą najbardziej odporną psychicznie na nową sytuację. W trakcie pandemii aż o 8 pp. spadła liczba przedstawicieli pokolenia Y na świecie, którzy przyznają, że odczuwają stres ciągle lub przez większość czasu. Niemal 3 na 4 przedstawicieli pokolenia Y i Z twierdzi, że kryzys zainspirował ich do wywierania pozytywnego wpływu na lokalne społeczności.

Ulga podatkowa na robotyzację - kto może skorzystać? [VIDEO]

Ministerstwo Rozwoju wraz z Ministerstwem Finansów pracuje obecnie nad projektem nowej ulgi podatkowej. Ulga na robotyzację przemysłową ma zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2021 r.

Dotacje na założenie własnej firmy - rusza kolejny konkurs

Rusza kolejny konkurs na wsparcie przedsiębiorczości. Tym razem dotacje można otrzymać na założenie własnej firmy, szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej, a także wsparcie pomostowe.

Sprawdź, czy FIZ AN dobrze zarządza Twoimi aktywami

Na rynku coraz częściej pojawiają się sygnały o kłopotach osób, które zainwestowały w fundusze aktywów niepublicznych. Już kilka tego typu instytucji przestało wypłacać środki lub zredukowało wypłaty nawet o 90%. Występują również nieprawidłowości w zarządzaniu lub wycenie aktywów. Dlatego trzeba zachować czujność.

Ekologiczne magazyny. Firmy szukają eko rozwiązań

Ponad 80% najemców powierzchni magazynowych pyta o proekologiczne rozwiązania w magazynach – wynika z badań międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield. Skąd takie zainteresowanie ze strony najemców? I ile eko-magazynów znajdziemy w konkretnych regionach Polski?

Polska atrakcyjnym rynkiem pracy dla Ukrainców

Kilkukrotnie wyższe wynagrodzenia niż w swoim kraju, bliskość geograficzna i kulturowa oraz niska bariera językowa to najważniejsze powody, dla których Ukraińcy decydują się na emigrację do Polski. Większość, bo aż 61% tych, którzy mieli doświadczenia pracy nad Wisłą, planuje powrót – tak wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service.

Rośnie liczba wniosków o windykację

Epidemia zachwiała gospodarką i tym samym stabilnością finansową przedsiębiorstw. W miesiącach wakacyjnych liczba wniosków o windykację on-line była większa niż przez całe pierwsze półrocze. Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z usług windykacyjnych w formule one-click, dodając takie zabezpieczenie już na etapie wystawiania faktury. Co daje windykacja on-line i czy wymaga dużych nakładów inwestycyjnych?

Kredyt hipoteczny. Banki nie mogą zmieniać kursu walut

Sypią się kolejne kary za stosowanie klauzul niedozwolonych. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał decyzję dotyczącą jednostronnej zmiany warunków umów o kredyt hipoteczny indeksowany i denominowany głównie do franka szwajcarskiego.

Biura dla pokolenia Z. O czym warto pamiętać?

Nowe pokolenie, które wchodzi na rynek pracy, ukształtowane jest pod wpływem innych uwarunkowań środowiskowych, charakteryzuje się odmiennymi oczekiwaniami. Czy obecnie funkcjonujące powierzchnie biurowe zapewnią pokoleniu Z komfort pracy? Jak zaprojektować ponadczasowe biuro, odpowiadające na potrzeby obecnych i przyszłych pracowników?

Zróżnicowane nastroje przedsiębiorców. Inwestycje zatrzymane [KOMENTARZ]

Opublikowane zostały wyniki badania „Busometr” na drugie półrocze 2020 r. Indeks nastrojów przedsiębiorców wyniósł 42,4 punktu (spadek z 44,5 punktu w poprzednim półroczu), co oznacza, że nastroje przedsiębiorców w okresie epidemii COVID-19 pogarszają się. Najgorzej jest z inwestycjami, zadziwiająco dobre nastroje utrzymują się z kolei na rynku pracy.

Kiedy kapitał na własną firmę to za mało

Jak finansować firmę, aby nie stanąć w miejscu? Na pewno nie polegając wyłącznie na środkach własnych. Poczucie bezpieczeństwa jakie daje silna pozycja kapitałowa jest istotne, ale finansowanie wyłącznie w oparciu o kapitał własny nie zawsze pozwala w pełni wykorzystać szansę na rozwój. Finansowany wewnętrznie powolny wzrost organiczny często oznacza utknięcie na mieliźnie małej skali.

Pierwsze wezwania do składania akcji papierowych już 30 września 2020 r.

Z dniem 1 marca 2021 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którą akcje prywatnych spółek akcyjnych oraz komandytowo akcyjnych nie będą już mogły mieć formy dokumentu. Spółki wezwą akcjonariuszy pięciokrotnie do złożenia dokumentów akcji w spółce oraz udostępnią informację o wezwaniu na stronie internetowej spółki w miejscu wydzielonym na komunikację z akcjonariuszami. Termin pierwszego wezwania wyznaczono na dzień 30 września 2020 r.

Co dalej z cenami miedzi? [VIDEO]

Przez 6 miesięcy cena miedzi wzrosła o 44 proc. Jednak ostatnie dni września przyniosły wyhamowanie tej tendencji.

Unia szykuje dodatkowe sankcje za emisje CO2 w transporcie morskim

Pomimo kilkuprocentowego spadku emisji CO2 w żegludze na obszarze EOG, możliwej dalszej redukcji zanieczyszczeń w tym roku oraz planowanego włączenia transportu morskiego do unijnego systemu handlu emisjami (EU ETS), osiągnięcie celów klimatycznych zaproponowanych na rok 2030 wciąż stoi pod znakiem zapytania. Zostało zbyt mało czasu, flota jest zbyt młoda, a przepisy IMO powolne i niewystarczające. Unia chce kar i dodatkowych obostrzeń, ale na zagrożenia klimatyczne reaguje także branża transportowa.

Pożyczki dla firm turystycznych z Polski Wschodniej

Już blisko pół tysiąca firm działających w branży turystycznej w Polsce Wschodniej skorzystało z pożyczek na rozwój turystyki. Dzięki nim przedsiębiorstwa mogą nie tylko inwestować, lecz także sfinansować bieżące wydatki i utrzymać działalność w trudnym dla branży czasie pandemii.

Maseczki nosić czy nie nosić? Rzecznik MŚP żąda wyjaśnień

Rzecznik MŚP ponownie występuje do Ministra Zdrowia w sprawie obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych z pytaniem, czy planowane są zmiany legislacyjne w celu unormowania tego obowiązku w akcie rangi ustawowej.

Czy firmy BPO/SSC przeniosą biznes do Polski?

Regionalne ośrodki miejskie w naszym kraju powracają na ścieżkę wzrostu. Świadczą o tym dane dotyczące rozwoju biznesu odnotowane w pierwszej połowie br., a inwestycje sektora BPO/SSC mogą poważnie podbić ich pozycję

Ostrowska: "Hotele miejskie są w najgorszej sytuacji, ponosimy straty, musimy zwalniać" [PODCAST]

Czy branża hotelowa i turystyczna ma szansę przetrwać pandemię? Jaką pomoc oferuje rząd i czy jest to wystarczające wsparcie. Zapraszamy do posłuchania podcastu Obiektywnie o biznesie MOJA FIRMA.

Inflacja bazowa będzie wysoka, ale rekord mamy już za sobą [VIDEO]

Najwyższą od grudnia 2001 r. inflację bazową w Polsce mamy już za sobą. Wrzesień powinien okazać się drugim miesiącem, gdy tak mierzony wzrost cen będzie już poniżej rekordowego, choć nadal pozostanie wysoki.

Czy epidemia przyspieszy powstawanie inteligentnych miast przyszłości?

Masowa urbanizacja powoduje, że miasta na całym świecie znalazły się w centrum wyzwań społecznych i środowiskowych. Żyje w nich już ok. 3,5 mld ludzi. Wg prognoz demograficznych do 2050 roku ta liczba ulegnie co najmniej podwojeniu, sięgając być może nawet 7,5 mld. Jak zmienią się miasta pod wpływem koronawirusa?

Podatek CIT dla spółek komandytowych obciąży firmy? [OPINIA]

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców już od lat podnosi konsekwentnie postulat umożliwienia wszystkim przedsiębiorcom rozliczania się za pomocą najprostszej metody, tj. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dla małych działalności powinna być to w zasadzie domyślna forma opodatkowania.

Wnioski o pomoc finansową dla kół gospodyń wiejskich tylko do 30 września

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przypomina, że tylko do 30 września 2020 r. można składać wnioski o pomoc finansową dla kół gospodyń wiejskich, która ułatwia działanie na rzecz lokalnych społeczności. Dzięki pomocy finansowej, koła gospodyń wiejskich realizują wiele ważnych społecznie projektów. Oprócz wykonywania swoich zadań statutowych, szerzą ideę wolontariatu i aktywizują lokalne społeczności.

Jabłko dumą rolnika

Polska jest światową potęga w produkcji i eksporcie jabłek. W ubiegłym roku eksport wyniósł 991 tyś. ton, a jego wartość to 337 mln euro.

Opóźnienia w płatnościach. Co z rekompensatą za poniesione koszty?

Rzecznik MŚP występuje do Wicepremier i Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz Ministra Finansów Tadeusza Kościńskiego w sprawie problemu związanego z praktyką Agencji Mienia Wojskowego obciążania przedsiębiorców z sektora MŚP rekompensatą za koszty odzyskiwania należności w sytuacjach, gdy windykacji takich należności nie było, a opóźnienie w płatności było symboliczne (np. jednodniowe).

Koronawirus. 70% firm funkcjonuje inaczej

Według najnowszego badania Krajowego Rejestru Długów, pandemia wymusiła zmiany w ponad 3/4 firm z sektora MŚP. Dla części z nich oznaczały one cięcie kosztów, np. pensji (33%). Dla innych był to czas szukania nowych pomysłów na swoją działalność (24%) czy większej cyfryzacji (21%). Zmieniając swój biznes, firmy chcą przygotować się na skutki pandemii. 8 na 10 przedsiębiorców spodziewa się, że wpływ Covid-19 na ich biznes będzie bowiem długotrwały. Gra toczy się o wysoką stawkę, stąd też podwyższony poziom stresu związany z prowadzeniem działalności, który odczuwa 71% przedsiębiorców.

5 pytań, które powinien zadać sobie każdy młody szef

Dobry szef to osoba z zawodowym i życiowym doświadczeniem, mentor, który potrafi inspirować do działania, a pojawiające się problemy są od tego, aby wspólnie je rozwiązać. W zarządzaniu zespołem ważny jest autorytet. A ten buduje się nie poprzez stanowisko, ale markę osobistą. Ci, którzy zostają szefami, o tą ostatnią powinni dbać szczególnie.

Dotacje 2020. Kobiety poprowadzą projekty hi-tech

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza nową edycję konkursu Small Grant Scheme. Na wsparcie projektów badawczych realizowanych przez kobiety w obszarze nauk technicznych czeka 5 mln euro.

REKLAMA