BCC postuluje wsparcie dla branż, które ucierpiały w wyniku pandemii i lockdownu

REKLAMA
REKLAMA
Plan odmrażania gospodarki
Wiosną przedstawiliśmy premierowi program odmrażania gospodarki. Wiele naszych propozycji zostało przez rząd przyjętych. Rekomendowaliśmy, aby gospodarkę odmrażać stopniowo, terytorialnie i branżowo, w zależności od sytuacji firm w tych regionach i aby decyzje w tej sprawie podejmowały wojewódzkie sztaby antykryzysowe w porozumieniu z lokalnymi przedsiębiorcami.
REKLAMA
Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych
Drugi lockdown
Uprzedzaliśmy, że należy spodziewać się drugiego ataku pandemii jesienią i rząd powinien być przygotowany na kolejne uruchomienie Tarczy Antykryzysowej w okresie jesienno-zimowym, licząc się z możliwością drugiego lockdownu.
Dziś także postulujemy, aby rząd przedstawił plan na walkę za pandemią, również gospodarczy.
– Apelujemy o dopuszczenie organizacji przedsiębiorców do sztabu antykryzysowego podejmującego decyzje o kolejnych obostrzeniach. Wirus gospodarczy jest niemniej groźny od epidemii COVID-19. Jesteśmy gotowi wziąć na siebie odpowiedzialność, ale chcemy mieć wpływ na decyzje podejmowane wobec przedsiębiorców – mówi dr Łukasz Bernatowicz wiceprezes Business Centre Club, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego.
Zamrożenie podatków
REKLAMA
Budżet wydał już miliardy na utrzymanie miejsc pracy i płynności firm. Rząd potrzebuje dopływu nowych pieniędzy, a te płyną przecież od przedsiębiorców. Im bardziej zapali się dla ich działalności produkcyjnej i usługowej zielone światło, tym większe będą płaciły podatki do Skarbu Państwa. Logiczne jest zatem, by nie obciążać dodatkowo biznesu i pracowników nowymi kosztami i obowiązkami. Rząd powinien odstąpić od zamiarów opodatkowania spółek komandytowych, zrezygnować z większego, niż przewiduje ustawowy algorytm, wzrostu płacy minimalnej. Ani pracowników, ani pracodawców, ani budżetu na to nie stać, podobnie jak na tzw. pełne oskładkowanie umów zleceń i umów o dzieło od 2021 r.
BCC postuluje wsparcie dla branż, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii i lockdownu, a które do dzisiaj pomocy nie otrzymały, albo była ona nieproporcjonalna do skali strat. Rząd musi kontynuować działania w zakresie wsparcia kolejnymi odsłonami tarcz przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy regionalnej i sektorowej. Kolejne przedsięwzięcia powinny być skierowane w sposób dedykowany, przede wszystkim wobec branż, które są szczególnie osłabione w wyniku epidemii, jak: turystyka, gastronomia, eventowa (ogółem także hotelarska, która skupia wszystkie trzy), fitness, kultura.
dr Łukasz Bernatowicz, wiceprezes Business Centre Club, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA