reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > BCC postuluje wsparcie dla branż, które ucierpiały w wyniku pandemii i lockdownu

BCC postuluje wsparcie dla branż, które ucierpiały w wyniku pandemii i lockdownu

Rząd przedstawił kolejne zasady bezpieczeństwa i obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Od jutra (24.10.20) cała Polska stanie się czerwoną strefą, a lokale gastronomiczne nie będą mogły prowadzić działalności w dotychczasowej formie co najmniej dwa tygodnie.

Plan odmrażania gospodarki

Wiosną przedstawiliśmy premierowi program odmrażania gospodarki. Wiele naszych propozycji zostało przez rząd przyjętych. Rekomendowaliśmy, aby gospodarkę odmrażać stopniowo, terytorialnie i branżowo, w zależności od sytuacji firm w tych regionach i aby decyzje w tej sprawie podejmowały wojewódzkie sztaby antykryzysowe w porozumieniu z lokalnymi przedsiębiorcami.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Drugi lockdown

Uprzedzaliśmy, że należy spodziewać się drugiego ataku pandemii jesienią i rząd powinien być przygotowany na kolejne uruchomienie Tarczy Antykryzysowej w okresie jesienno-zimowym, licząc się z możliwością drugiego lockdownu.

Dziś także postulujemy, aby rząd przedstawił plan na walkę za pandemią, również gospodarczy.

Apelujemy o dopuszczenie organizacji przedsiębiorców do sztabu antykryzysowego podejmującego decyzje o kolejnych obostrzeniach. Wirus gospodarczy jest niemniej groźny od epidemii COVID-19. Jesteśmy gotowi wziąć na siebie odpowiedzialność, ale chcemy mieć wpływ na decyzje podejmowane wobec przedsiębiorców – mówi dr Łukasz Bernatowicz wiceprezes Business Centre Club, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego.

Zamrożenie podatków

Budżet wydał już miliardy na utrzymanie miejsc pracy i płynności firm. Rząd potrzebuje dopływu nowych pieniędzy, a te płyną przecież od przedsiębiorców. Im bardziej zapali się dla ich działalności produkcyjnej i usługowej zielone światło, tym większe będą płaciły podatki do Skarbu Państwa. Logiczne jest zatem, by nie obciążać dodatkowo biznesu i pracowników nowymi kosztami i obowiązkami. Rząd powinien odstąpić od zamiarów opodatkowania spółek komandytowych, zrezygnować z większego, niż przewiduje ustawowy algorytm, wzrostu płacy minimalnej. Ani pracowników, ani pracodawców, ani budżetu na to nie stać, podobnie jak na tzw. pełne oskładkowanie umów zleceń i umów o dzieło od 2021 r.

BCC postuluje wsparcie dla branż, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii i lockdownu, a które do dzisiaj pomocy nie otrzymały, albo była ona nieproporcjonalna do skali strat. Rząd musi kontynuować działania w zakresie wsparcia kolejnymi odsłonami tarcz przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy regionalnej i sektorowej. Kolejne przedsięwzięcia powinny być skierowane w sposób dedykowany, przede wszystkim wobec branż, które są szczególnie osłabione w wyniku epidemii, jak: turystyka, gastronomia, eventowa (ogółem także hotelarska, która skupia wszystkie trzy), fitness, kultura.

dr Łukasz Bernatowicz, wiceprezes Business Centre Club, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Hetman

Adwokat i radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa autorskiego, pracy, handlowego i europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama