REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

KRS. NIP-y do uzupełnienia

O 1 stycznia 2005 r. przedsiębiorcy wpisani do Krajowego Rejestru Sądowego powinni zgłaszać się do rejestru nie czekając na wezwanie sądu, aby uzupełnić wpisane tam dane o numer identyfikacji podatkowej (NIP). Z tego obowiązku muszą wywiązać się do 31 maja 2006 r.

Polska akcyza zaskarżona

Do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego wpłynęła skarga dotycząca pobierania przez Polskę podatku akcyzowego od importowanych samochodów.

Ministerstwo Finansów opublikowało PIT-y

Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie internetowej www.mf.gov.pl wzory formularzy PIT potrzebne do rozliczenia dochodów uzyskanych w 2005 r.

Rząd. Podwyżki składek ZUS dla przedsiębiorców

Już od jutra może rozpocząć się kolejna batalia rządu z przedsiębiorcami. Pierwszy podtrzymuje bowiem swoje stanowisko i chce podniesienia składek na ZUS dla tych drugich.

REKLAMA

Wzrosła składka na ubezpieczenie zdrowotne

Od 1 stycznia 2005 r. wzrasta składka na powszechne ubezpieczenie zdrowotne (PUZ) o kolejne 0,25 proc.

Fundusze strukturalne i poręczenia dla małych przedsiębiorców

Po 1 stycznia 2005 r. najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli w większym stopniu korzystać z funduszy strukturalnych oraz poręczeń i gwarancji Skarbu Państwa. Dotychczas wskutek luki prawnej istniały pewne ograniczenia.

Kontrola skarbowa: dane osobowe kontrolowanych

Znany jest już wzór upoważnienia, na podstawie którego funkcjonariusze skarbowi mogą uzyskać dane osobowe od innych organów, służb i instytucji państwowych uprawnionych do wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych.

UOKiK. Bezprawne praktyki taksówkarzy

Grupa trzech rzeszowskich korporacji taksówkowych zawarła nielegalne porozumienie mające na celu wyeliminowanie konkurencji - uznał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

REKLAMA

Stosowanie usuniętych paragrafów z MSR nr 39

Spółki będą miały możliwość stosowania usuniętych paragrafów z oryginalnego MSR nr 39, jeżeli wybiorą takie zasady rachunkowości.

Rachunkowość zakładów ubezpieczeń. Nowe zasady

1 stycznia 2005 r. zaczęły obowiązywać nowe zasady rachunkowości dla zakładów ubezpieczeń. Z tym dniem będą mogły je zastosować także zakłady, których rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Odpowiedzialność Skarbu Państwa: szkoda powiązana z decyzją

Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za wydanie błędnej decyzji, wtedy gdy szkoda spowodowana została taką decyzją. Oznacza to, że między decyzją a szkodą musi istnieć bezpośredni związek przyczynowy.

Już obowiązuje: handel uprawnieniami do emisji CO2

Obowiązują już nowe stawki opłat za korzystanie ze środowiska, a także zasady handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla

Od 1 stycznia trzy grupy przedsiębiorców: mali, średni i mikro

W polskim prawie od tego roku funkcjonuje pojęcie mikroprzedsiębiorcy, które nie było wcześniej znane w obrocie gospodarczym. Wprowadzono je zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej z 6 maja 2003 r.

TK. 50-proc. stawka PIT zaskarżona

To, że regulacje dotyczące 50-procentowej stawki podatku zostaną zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego, zapowiadali wszyscy eksperci podatkowi. Zapowiedzi te stały się faktem. Prokurator generalny, Andrzej Kalwas, złożył w tej sprawie stosowny wniosek.

Podatkowa księga przychodów i rozchodów - rozporządzenie

Budownictwo. Nie dla hipoteki kanadyjskiej

Ministerstwo Sprawiedliwości jest przeciwne pomysłowi wprowadzenia do polskiego prawa hipoteki legalnej (zwanej kanadyjską).

Pomoc de minimis do 3 tys. euro

Kwota pomocy de minimis przyznanej przedsiębiorstwu z branży rybołówstwa lub rolnictwa nie może przekraczać 3 tysięcy euro, w dowolnie wybranym okresie 3 lat.

Akcyza. Stawki na paliwa i alkohol

Stawka podatku akcyzowego dla benzyny silnikowej nieetylizowanej (bezołowiowej) oraz benzyny silnikowej nieetylizowanej z udziałem biokomponentów będzie wynosiła 1565 zł/1000 l.

Kwoty ulgi uczniowskiej obowiązujące od 1 stycznia 2005

W 2005 roku ulga uczniowska z tytułu wyszkolenia jednego pracownika  wyniesie 4734, 16 zł - przy okresie szkolenia do 24 miesięcy - oraz 7890,26 zł - przy okresie szkolenia ponad 24 miesiące.

Już obowiązuje nowy wzór deklaracji na podatek od środków transportowych

Od dzisiaj, 1 stycznia 2005 r.,  obowiązuje nowy wzór deklaracja na podatek od środków transportowych (DT-1).

Ryczałtowcy. Nowe obowiązki

Od 1 stycznia 2005 r. podatnicy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wpiszą do ewidencji wyposażenia nowe składniki majątku. Nie wszyscy jednak będą musieli taką ewidencję prowadzić.

MSR nr 39 już od 1 stycznia

Przepisy dotyczące Międzynarodowego Standardu Rachunkowości nr 39 o ujmowaniu i wycenie instrumentów finansowych trzeba będzie stosować od 1 stycznia 2005 r.

Ordynacja podatkowa - zmiany od 1 stycznia 2005 r.

1 stycznia 2005 roku wejdą w życie zmiany do ustawy - Ordynacja podatkowa. Polegają o­ne na zmianie zasad wydawania przez organy podatkowe interpretacji obowiązujących przepisów i na wprowadzeniu przepisów regulujących szczegółowe zasady wymiany informacji o przychodach z oszczędności.

Podwyżki płac w przedsiębiorstwach

W kilkunastu tysiącach przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 50 pracowników do końca lutego będą toczyć się negocjacje związków zawodowych z pracodawcami dotyczące skali przyszłorocznych wynagrodzeń. Zgodnie z przyjętym przez rząd wskaźnikiem przeciętne miesięczne wynagrodzenie zaliczone w ciężar kosztów może wzrosnąć o 4,5 proc.

Prawo telekominukacyjne. Blokowanie telefonów komórkowych

Od nowego roku operatorzy, na wniosek abonentów, będą blokować skradzione telefony komórkowe.

ZUS kontra kobiety w ciąży

Nie jest prawdą, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych kwestionuje prawa kobiet w ciąży do pracy na etacie lub podejmowania innej pracy zarobkowej - odpowiada na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich Ireneusz Fąfara, wiceprezes ZUS.

Wdrażanie MSR. Raport

Największe europejskie spółki oraz firmy zarejestrowane w amerykańskiej SEC - Komisji Papierów Wartościowych i Giełd przodują w przygotowaniach do wprowadzenia Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. W gorszej sytuacji są mniejsze jednostki - wynika z najnowszego raportu PricewaterhouseCoopers.

Księga przychodów i rozchodów. Nowe rozporządzenia

Minister finansów zmienił przepisy wykonawcze związane z wykonywaniem obowiązków ewidencyjnych przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. o podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz o ewidencji przychodów. Zmiany te mają jednak tylko porządkujący charakter.

Stawki akcyzy na 2005 r.

Spółki małżeńskie: uzupełnienie wpisu do ewidencji do 31 XII

31 grudnia 2004 r. i 31 grudnia 2005 r. to ważne daty dla spółek małżeńskich. Do końca br. należy uzupełnić wpis do ewidencji o numer PESEL małżonka, który został wpisany jako pierwszy, i określić przedmiot prowadzonej działalności według PKD. Natomiast do końca 2005 r. małżonkowie muszą zdecydować, kto pozostaje przy starym wpisie. Obydwa zgłoszenia są bezpłatne.

Urzędy i izby celne. Rozporządzenie

Ukazało się nowe rozporządzenie ministra finansów w sprawie utworzenia izb celnych i urzędów celnych oraz określenia ich siedzib (Dz.U. nr 272, poz. 2692).

Wchodzi w życie: unijna współpraca w zakresie ochrony konsumentów

Odpowiednie urzędy państw członkowskich UE będą mogły zwracać się do siebie o pomoc, w razie naruszenia tzw. zbiorowych interesów konsumentów. Chodzi tu zwłaszcza o przeprowadzenie kontroli czy uzyskanie koniecznych informacji.

Ewidencja działalności gospodarczej. Darmowa aktualizacja danych tylko do końca roku

Jeszcze tylko do końca tego tygodnia przedsiębiorcy wpisani w gminach do ewidencji działalności gospodarczej powinni uzupełnić wpis o numer PESEL oraz określić przedmiot prowadzonej działalności według PKD. Jeżeli zrobią to w terminie, nie poniosą z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.

VAT 0 proc. na dostawę gazu i energii elektrycznej:

Od 1 stycznia 2005 r. obniżoną do 0 proc. stawkę VAT stosować się będzie do dostaw gazu i energii elektrycznej.

Kasy fiskalne: opublikowano rozporządzenie

Nowe rozporządzenie ministra finansów w sprawie kas rejestrujących ukazało się w Dzienniku Ustaw nr 273, poz. 2706. Wchodzi o­no w życie 1 stycznia 2005 r.

Gry i zakłady: opłaty za zezwolenia w 2005 r.

Minister finansów określił wysokość opłat za zezwolenie na urządzanie gier i zakładów wzajemnych, które będą obowiązywać w 2005 r.

Ukazał się tekst jednolity ustawy o NIP

Ukazał się długo oczekiwany przez podatników tekst jednolity ustawy o NIP.

Używane auta z Unii: Ministerstwo Finansów skontroluje faktury VAT

Ministerstwo Finansów potwierdziło, że pojawił się pomysł skontrolowania faktur VAT, które stanowiły podstawę obliczenia akcyzy od używanych samochodów sprowadzonych z Unii do Polski po 1 maja br.

Deficyt budżetowy: w styczniu już 20 proc. planu

Znaki towarowe. Tryb załatwiania odwołań

Już obowiązuje rozporządzenie Komisji Europejskiej wprowadzające zmiany w regulaminie wewnętrznym izb odwoławczych Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) w Alicante. Dotyczy wspólnotowego znaku towarowego i wspólnotowego wzoru przemysłowego.

RPO. Gwarancje zapłaty za roboty budowlane do Trybunału Konstytucyjnego

Ustawa o gwarancjach zapłaty za roboty budowlane godzi w wolność gospodarczą i równość stron wobec prawa - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Skierował w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

MF. Coraz mniej nielegalnych gier na automatach

Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że sukcesywnie zwiększa się liczba zarejestrowanych i zweryfikowanych punktów gier na automatach o niskich wygranych.

TK. Niekonstytucyjna akcyza

Paragraf 2b rozporządzenia ministra finansów z dnia 5 stycznia 1998 r. w sprawie podatku akcyzowego, rozszerzający krąg podmiotów objętych podatkiem akcyzowym, jest niezgodny z art. 217 konstytucji - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

MF. Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących

Minister finansów podpisał rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Rozporządzenie to określa przede wszystkim zakres zwolnień od obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu tych urządzeń na 2005 r.

CIT. Rozliczanie darowizn bardziej przejrzyste

Znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzi przepisy mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego, jeżeli chodzi o rozliczanie darowizn.

Nowe zadania Państwowej Inspekcji Pracy

Grupa posłów złożyła projekt zmian w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy.

Kiedy ulga budowlana także po 1 stycznia 2005?

Kilkaset tysięcy osób wciąż korzystających z praw nabytych do dużej ulgi budowlanej nie może w pełni wykorzystać tych uprawnień z braku pieniędzy na dokończenie inwestycji przed końcem 2004 r. Jednak nie ma przeszkód, by zachować sobie prawo do odliczeń po 2004 r., o ile tylko wydatki będą poniesione przed 1 stycznia 2005 r.

2 tygodnie na wybór OFE

Niespełna 2 tygodnie pozostały około 140 tys. osób, które podjęły w tym roku zatrudnienie, na wybór otwartego funduszu emerytalnego.

W 2005 r. umowy według Zasad Europejskiego Prawa Kontraktów PECL

Po 1 stycznia 2005 r. polscy kontrahenci przy zawieraniu umów będą mogli stosować normy ujęte w Zasadach Europejskiego Prawa Kontraktów PECL zamiast przepisów kodeksu cywilnego dotyczących zobowiązań.

Raport UKIE. Pierwsze miesiące członkostwa Polski w UE

Ponad 1,3 mld euro nadwyżki w dopłatach bezpośrednich z UE nad składką członkowską, wzrost eksportu na teren Wspólnoty, wzrost inwestycji polskich przedsiębiorstw oraz bezpośrednich inwestycji zagranicznych

REKLAMA