REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polscy eurodeputowani negatywnie o wstrzymaniu dyrektywy o rynku usług

REKLAMA

Polscy posłowie w Parlamencie Europejskim krytycznie oceniają środową decyzję Komisji Europejskiej, by zrewidować projekt dyrektywy o rynku usług w Unii Europejskiej. Uważają, że Komisja, ulegając Francji, zadziałała wbrew unijnemu projektowi tworzenia jednolitego rynku.
Francja protestuje przeciwko dyrektywie, obawiając się, że dawałaby ona większe szanse na sprzedaż swych usług firmom z tych krajów UE, gdzie niższy jest poziom ochrony socjalnej i słabsza obrona praw konsumenta. Zdaniem Francuzów, prowadziłoby to do wypierania firm francuskich, które muszą przestrzegać wyższych standardów.

"Jeżeli (przewodniczący KE Jose Manuel Durao) Barroso tego samego dnia opóźnia przyjęcie tej dyrektywy i zapowiada nowy start Strategii Lizbońskiej - to sprzeczność jest bardzo widoczna" - powiedział PAP w czwartek Janusz Lewandowski (PO).

Przewodniczący Komisji Europejskiej powiedział w środę na konferencji prasowej, że Komisja uznała potrzebę wniesienia poprawek do projektu dyrektywy o rynku usług. "Byłyby teraz trudności z przyjęciem dyrektywy takiej, jaką zaproponowała poprzednia Komisja" - tłumaczył Barroso.

Komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen powiedział wcześniej, że rozumie obawy niektórych krajów, dotyczące usług. "Komisja jest gotowa zrewidować ważny projekt legislacyjny - dyrektywy o usługach" - zadeklarował. Powiedział też, że ustalono kwestie, w których dyrektywa powinna zostać poprawiona.

W praktyce oznacza to, że trzeba będzie przygotować nowy projekt dyrektywy.

Tymczasem zdaniem prof. Bronisława Geremka, "dyrektywa z punktu widzenia nowych krajów członkowskich była dobrym instrumentem wyrównywania szans". "Przede wszystkim była jednak dobra dla konsumentów" - dodał w rozmowie z PAP. Liberalizacja usług w UE miała bowiem przyczynić się do obniżenia ich kosztów.

Geremek skrytykował też fakt, że Komisja ugięła się pod wpływem Francji. Prezydent Jacques Chirac oświadczył bowiem wcześniej tego samego dnia na cotygodniowym posiedzeniu rządu francuskiego, że "ta dyrektywa jest nie do przyjęcia. Wszelkimi środkami będziemy przeciwstawiać się jej uchwaleniu".

"Kolejny raz mamy do czynienia z przejawem egoizmu francuskiego" - skomentował decyzję KE eurodeputowany Marcin Libicki (PiS) - egoizmu, który podważa główny cel UE, jakim jest jednolity obszar gospodarczy.

Zdaniem Geremka, na decyzję KE wpłynęły sprawy wewnętrzne Francji, a mianowicie obawa, że przeciwnicy "dyrektywy Bolkensteina" (od nazwiska poprzedniego komisarza ds. rynku wewnętrznego Fritsa Bolkensteina, za którego projekt został przedstawiony w styczniu 2004 r.) będą nawoływać do głosowania przeciw konstytucji UE w referendum, które ma się odbyć we Francji w czerwcu.

Dyrektywa w sprawie otwarcia rynku usług dotyczy w zasadzie wszystkich usług o ogólnym znaczeniu gospodarczym (m.in. usługi pocztowe, dystrybucja gazu i elektryczności, służba zdrowia, agencje zatrudnienia, usługi prawne), z wyjątkiem usług finansowych, telekomunikacyjnych czy transportowych, objętych odrębnym ustawodawstwem. Jej przyjęcie umożliwiłoby dystrybutorom sprzedaż usług w każdym z 25 krajów Unii.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA