| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Muszą skorygować deklaracje VAT za pięć lat

Muszą skorygować deklaracje VAT za pięć lat

1500 przedsiębiorców wynajmujących na warszawskiej Ochocie lokale użytkowe od miasta dowiedziało się, że musi skorygować deklaracje VAT za pięć lat. Przedsiębiorcy są zrozpaczeni.

Teraz każdy z nich musiałby złożyć nawet po 60 korekt deklaracji VAT-7. Całkiem możliwe, że trzeba będzie też zapłacić karne odsetki.
Taką wiadomość przekazał im główny księgowy Gminnej Gospodarki Komunalnej Ochota Sp. z o.o., która na podstawie umowy z miastem zajmowała się zarządzaniem nieruchomościami w imieniu dzielnicy Ochota. Spółka miała też zapewnić obsługę księgową. Jak się teraz okazało, nie miała jednak prawa do wystawiania w imieniu miasta faktur VAT, a to właśnie robiła. W ramach porządkowania spraw wysłała zatem do najemców list wyjaśniający całą sprawę i 60 tys. anulowanych faktur. Na poprawnie wystawione faktury przedsiębiorcy muszą jeszcze poczekać. Tych nie udało się bowiem dostarczyć „z powodów organizacyjnych”.
Dla ponad 1500 osób z warszawskiej Ochoty problem ma wymiar przede wszystkim finansowy. Przedsiębiorcy nie tylko muszą skorygować swoje rejestry VAT i złożyć nawet po 60 deklaracji korygujących każdy, ale jeśli zawyżyli kwotę odliczonego w tamtym okresie VAT, będą musieli zapłacić karne odsetki. I to mimo to, że stare i nowe faktury będą opiewały faktycznie na te same kwoty. Zmieni się tylko ich wystawca. Przedstawiciele spółki mają jednak nadzieję, że urzędy skarbowe zrezygnują z dochodzenia odsetek.


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »