REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W.Brytania: Polacy zmuszani do pracy

REKLAMA

Imigranci zarobkowi z prawem do pracy w W. Brytanii, w tym Polacy, są bezwzględnie wyzyskiwani przez pracodawców do tego nawet stopnia, że ich położenie spełnia kryteria pracy niewolniczej w rozumieniu Międzynarodowej Organizacji Pracy - stwierdza raport brytyjskiej centrali związkowej TUC.
Według raportu (Forced Labour and Migration to the UK), imigranci na brytyjskim rynku pracy powinni mieć te same prawa, co reszta pracowników. Raport apeluje do rządu o to, by konsekwentnie zwalczał przypadki wyzysku pracowników, bezbronnych wobec pozbawionych skrupułów pracodawców.

Znaczenie raportu tkwi nie w tym, że odsłania ciemne strony pracy na czarno, lecz wyzysk legalnych pracowników-imigrantów, którzy nie mogą wyegzekwować swoich praw.

Raport opisuje przypadek dwóch Polaków zwerbowanych w Polsce do pracy na budowie, którzy koszty ściągnięcia ich do pracy mieli zwrócić agencji po jej rozpoczęciu, ale po przyjeździe przenoszono ich z miejsca na miejsce, ściśle obserwowano, zmuszano do pracy od rana do nocy i w ogóle nie opłacano. Przy próbie ucieczki zostali pobici. Gdy udało im się ponownie zbiec, koczowali na lotnisku. I

nny Polak, pracujący w hotelu, przekonany jest o tym, że pracodawca na niego i kolegów sam złożył doniesienie do władz imigracyjnych, ponieważ miał już przygotowaną nową grupę pracowników, a poprzedniej nie chciał zapłacić wynagrodzenia za wykonaną pracę. Imigranci są systematycznie zmuszani do pracy w nadgodzinach, opłacani poniżej ustawowej stawki minimum i kierowani do zajęć niebezpiecznych dla zdrowia.

W tym kontekście raport wskazuje na sektor budowlany, przetwórstwo żywności, ogrodnictwo, pielęgniarstwo w domach opieki, hotelarstwo i gastronomię, pracę sezonową w rolnictwie.

Dokument opisuje też grupę pracowników z Europy Środkowowschodniej, którym skonfiskowano paszporty, w ich miejsce wydano fałszywe dokumenty tożsamości i zagrożono pobiciem w razie próby odejścia z pracy.

Innym oznajmiono, że przez rok będą pracowali bez wynagrodzenie po to, by odpracowali rzekome koszta zwerbowania ich. Pracownicy są zależni od pracodawcy zwłaszcza w sytuacji, gdy ich prawo do pracy wystawione jest na konkretną firmę, która zapewnia im również zakwaterowanie. Po utracie zatrudnienia np. w wyniku skarg na złe traktowanie, mogą być zmuszeni do wyjazdu z kraju.

Międzynarodowa Organizacja Pracy uznaje, iż praca ma charakter przymusowy, jeśli jest wykonywana pod groźbą kar fizycznych, zadenuncjowania na policji, spłaty długu, wycofania płacy, gdy pracownik nie ma swobody poruszania się i gdy zatrzymanie jego dokumentu tożsamości jest nieuzasadnione.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe hotele wyrosną jak grzyby po deszczu. Czy to oznacza spadek cen noclegów?

Zgodnie z raportem opublikowanym we wtorek w dzienniku “Rzeczpospolita”, w Polsce planowanych jest wiele nowych miejsc hotelowych. Warszawa jest liderem pod względem liczby inwestycji, a nowe hotele w stolicy zaoferują niemal 2 tysiące pokoi. 

Rząd Donalda Tuska: teraz działalność gospodarcza i umowy cywilne zaliczane do stażu pracy, ministerstwo potwierdza: projekt w przygotowaniu

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęto wstępne prace analityczne nad uregulowaniem kwestii stażu pracy. Zmiany mają doprowadzić do tego aby wliczała się do niego jednoosobowa działalność gospodarcza oraz zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Resort pracy potwierdza.

Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

REKLAMA

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

REKLAMA

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

REKLAMA