| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rozliczenia za 2004 r. Z doradcą bezpieczniej

Rozliczenia za 2004 r. Z doradcą bezpieczniej

Od 1 lutego br. księgowi usługowo prowadzący księgi rachunkowe będą mogli także rozliczać z podatków osoby fizyczne. Przepisy o obowiązkowym ubezpieczeniu księgowych z tytułu odpowiedzialności cywilnej wejdą jednak w życie dopiero za 3 miesiące. Zabierając się więc do rozliczenia rocznego, podatnik będzie mógł skorzystać również z ich usług, pamiętając, że ponosi także ryzyko, iż wyegzekwowanie odszkodowania za błąd księgowych będzie utrudnione.

Od 1 lutego br. krąg osób uprawnionych do pomocy podatnikom w zakresie przygotowania zeznań podatkowych (i nie tylko) powiększy się o księgowych posiadających certyfikat Ministerstwa Finansów na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Z tą datą wchodzi bowiem w życie nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym, wprowadzona ustawą z dnia 16 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o doradztwie podatkowym oraz ustawy o rachunkowości (Dz.U. nr 10, poz. 66).

Nowelizacja daje prawo wypełniania zeznań podatkowych i wszelkich deklaracji podatkowych oraz udzielania pomocy w tym zakresie osobom usługowo prowadzącym księgi rachunkowe. Przypomnijmy, że dotychczas tacy księgowi mieli prawo do prowadzenia w imieniu i na rzecz podatników ksiąg podatkowych oraz wypełniania deklaracji na podstawie danych wynikających z tych ksiąg. Wiązało się to więc z działalnością gospodarczą prowadzoną przez te osoby. Obecnie uprawnienia „usługowców” rozszerzone zostały na wszystkich podatników, także na osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

Mówi się, że nowelizacja tylko zalegalizowała i tak istniejący już proceder. Jednak z punktu widzenia bezpieczeństwa podatnika nie powinno mu być obojętne to, czy pomocy w wypełnieniu zeznania udzielił mu doradca podatkowy, czy księgowy z certyfikatem.

Doradca podatkowy ma obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej. W przypadku gdy popełni błąd, podatnik może ubiegać się o odszkodowanie od ubezpieczyciela. Natomiast w przypadku osób z certyfikatem, sprawa jest na razie „w zawieszeniu”. Nowelizacja, co prawda, wprowadziła obowiązek ubezpieczenia dla „usługowców”, jednak jest tu pewien problem. Przepis wprowadzający ten obowiązek wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Ponieważ ustawa została ogłoszona w styczniu, jak łatwo zauważyć, zacznie on obowiązywać dopiero pod koniec okresu rozliczeniowego za 2004 r. Oznacza to zatem, że do tego czasu odpowiedzialność za błędy podatnik bierze na siebie.

To podatnik jest osobą, która podpisuje się na zeznaniu i to on dostanie od fiskusa karę, jeśli księgowy się pomyli. Oczywiście może on domagać się swoich praw na drodze cywilnej, jednak powszechnie wiadomo, jak kręta i wyboista jest ta droga.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK