REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasy fiskalne. Posłowie chcą zmiany rozporządzenia

REKLAMA

Posłowie z Komisji Finansów Publicznych domagają się od ministra finansów zmiany grudniowego rozporządzenia dotyczącego kas fiskalnych.
Według posłów, jeśli już mają być kasy fiskalne, to u prawników, lekarzy i pośredników finansowych.
23 grudnia ub.r. minister finansów określił w rozporządzeniu kolejne grupy podatników, które mają zacząć ewidencjonować obroty za pomocą kas fiskalnych. Zgodnie z nim do 30 kwietnia br. urządzenia takie będą musieli zainstalować m.in. fryzjerzy czy kosmetyczki. Dłuższym zwolnieniem, bo do 30 września br., będą się cieszyć czynności dotyczące usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo. Sprzedaż w zakresie pozostałych wymienionych w załączniku do rozporządzenia czynności ma być zwolniona do końca roku. Wśród nich są m.in. usługi prawnicze, medyczne czy pośrednictwa finansowego. To nie podoba się posłom z sejmowej Komisji Finansów Publicznych, którzy uważają, że jeżeli już trzeba wprowadzać kasy fiskalne, to należy zacząć właśnie od tych usług.
Podczas ostatniego posiedzenia komisji posłowie zdecydowali się wystąpić w tej sprawie do ministra finansów. Zdaniem posła Artura Zawiszy z Prawa i Sprawiedliwości obowiązek posiadania kas należy najpierw nakładać na finansowo silniejszych przedsiębiorców, a potem na słabszych. – Zwolnienia skierowane dla pewnych grup to ich uprzywilejowanie. Tymczasem według naszego rozeznania w usługach medycznych, prawnych i pośrednictwa finansowego mamy do czynienia z największymi obrotami – tłumaczy z kolei poseł Janusz Lisak z Partii Ludowo-Demokratycznej.
W dezyderacie do MF komisja wyraziła sprzeciw wobec rozporządzenia z 23 grudnia ub.r., uznając, że nie uwzględnia ono wyrażanych wcześniej wniosków posłów. Parlamentarzyści żądają od ministra przedstawienia harmonogramu wprowadzania obowiązku posiadania kas fiskalnych dla wszystkich grup podatników. Przede wszystkim jednak domagają się, aby od 1 stycznia 2006 r. obowiązek ewidencjonowania objął przychody z usług medycznych, prawniczych i pośrednictwa finansowego, a także przychody z gier losowych i zakładów wzajemnych.
Zdaniem autorów dezyderatu, powszechnie wiadomo, że większość usług świadczonych w zakresie ochrony zdrowia oraz prawniczych nie jest ewidencjonowana i opodatkowana. Posłowie zwrócili się też o przedstawienie szacunku przychodów w tych usługach, a także opracowanie koncepcji ewidencjonowania usług ochrony zdrowia w porozumieniu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jednocześnie posłowie proponują, by przedłużyć obowiązujące obecnie zwolnienia dla drobnych przedsiębiorców.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA