reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > RPO: nie wszyscy mogą zmniejszyć podatek o przekazaną darowiznę

RPO: nie wszyscy mogą zmniejszyć podatek o przekazaną darowiznę

Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra finansów, aby ten zbadał zgodność przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z konstytucją, gdyż osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie według 19-proc. stawki liniowej, nie mogą zmniejszyć swojego podatku, przekazując darowiznę na organizacje pożytku publicznego.

Zdaniem rzecznika jest to odstępstwo od zasady równego traktowania obywateli.
Zgodnie z art. 27 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. nr 96, poz. 873 z późn. zm.), podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może na zasadach i w trybie określonym w odrębnych przepisach przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranych przez siebie organizacji pożytku publicznego. Zgodnie z art. 27 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, taką możliwość mają wszyscy bez wyjątku podatnicy podatku dochodowego. Tymczasem – jak podkreślił RPO – art. 27d ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) reglamentuje pod względem podmiotowym omawiane uprawnienie, wyłączając z niego podatników podatku dochodowego od osób fizycznych osiągających dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, którzy wybrali 19-proc. stawkę liniową.
Zdaniem rzecznika ustawa o PIT różnicuje sytuację prawną podatników w zakresie prawa do zmniejszenia podatku o wpłaty dokonane na rzecz organizacji pożytku publicznego. Niewątpliwie w tym zakresie nastąpiło odstępstwo od zasady równego traktowania i art. 27d ust. 1 ustawy o PIT jest niezgodny z art. 32 Konstytucji RP. Wniosek RPO został złożony do ministra finansów, aby ten podjął działania w celu dostosowania krytykowanego przepisu do standardów konstytucyjnych.
 


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama