REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

GUS. PKB w 2004 r. zwiększył się o 5,4 proc.

REKLAMA

W ubiegłym roku produkt krajowy brutto zwiększył się realnie o 5,4 proc. Było to znacznie szybsze tempo wzrostu gospodarczego od notowanego w sześciu poprzednich latach. Poprawiły się też inwestycje, ale nadal nie były o­ne imponujące.

W ubiegłym roku gospodarka rozwijała się szybko. – Pierwszy rok naszego członkostwa w Unii Europejskiej był bez wątpienia okresem, kiedy mówiąc o rozwoju gospodarczym, możemy odczuwać satysfakcję z naszych dokonań – powiedział podczas konferencji prasowej Tadeusz Toczyński, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

REKLAMA

REKLAMA

– Według wstępnych szacunków produkt krajowy brutto, liczony w cenach stałych, wzrósł w 2004 r. o 5,4 proc. Jego wartość w cenach bieżących wynosiła 884,2 mld zł, w rezultacie PKB przeliczony na mieszkańca naszego kraju wyniósł ponad 23 tys. zł, czyli ponad 8 proc. więcej niż w 2003 r. – poinformował prezes GUS. Jego zdaniem, głównym czynnikiem kształtującym w ubiegłym roku wysoką dynamikę PKB był popyt krajowy, który w skali roku zwiększył się o 4,9 proc. (w 2003 r. wzrósł o 2,5 proc.).

Spożycie ogółem wzrosło o 2,8 proc., w tym spożycie indywidualne o 3,2 proc. (obejmuje m.in. zakup towarów i usług, spożycie produktów rolnych z własnej produkcji). Natomiast nakłady brutto na środki trwałe (środki na inwestycje) były w całym roku o 5,1 proc. wyższe niż w roku poprzednim. Oznacza to, że w czwartym kwartale ubiegłego roku inwestycje wyraźnie się ożywiły, ponieważ jeszcze po trzech kwartałach ubiegłego roku ich wzrost wynosił zaledwie 3,7 proc. – Decyzje inwestycyjne dla dużej grupy przedsiębiorstw, które są filiami zagranicznych korporacji, nie zapadają w Polsce. Zapadają tam, gdzie mieści się siedziba danej firmy – zaznaczył Tadeusz Toczyński.

REKLAMA

W pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego wypracowały 16 mld zł zysku, ale ich inwestycje były o 5 proc. mniejsze niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Pomimo wyraźnej poprawy dynamiki nakładów brutto na środki trwałe, stopa inwestycji w gospodarce narodowej (relacja nakładów na inwestycje do PKB) pozostała na poziomie zbliżonym do uzyskanego w 2003 r., kiedy wyniosła 18,4 proc.
Od 2003 r. we wzroście gospodarczym największy udział ma przemysł.

Jego wartość dodana brutto (wartość nowo wytworzonych produktów pomniejszona o wartość zużytych materiałów i inne koszty) zwiększyła się w ub.r. o 9,7 proc. Nie zawiodły usługi rynkowe, które już od dość dawna są w dobrej kondycji i w dużym stopniu przyczyniają się do przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego. Ich wartość dodana brutto zwiększyła się w 2004 r. o 5 proc. Równocześnie wartość dodana w budownictwie była o 1,4 proc. mniejsza niż w roku poprzednim. Spadek ten był jednak mniejszy niż w 2003 r., gdy wyniósł 2,9 proc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA