Uchwalając ustawę o spółkach europejskich, posłowie nie zauważyli, że przyjęli nieaktualny już sposób uregulowania odpowiedzialności majątkowej za zobowiązania podejmowane przez małżonków będących wspólnikami. To uchybienie legislacyjne usiłuje poprawić senacka Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych, zgłaszając poprawki do ustawy.
Gdy powstawał
projekt ustawy o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej, obowiązywały jeszcze nieznowelizowane przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które w inny sposób regulowały zawieranie małżeńskich umów majątkowych oraz ustanie wspólności majątkowej między małżonkami. Przygotowywany projekt nie został dostosowany do nowych przepisów. Dotyczył on informacji zamieszczanych w Krajowym Rejestrze Sądowym na temat wspólników
spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej, komplementariuszy spółki komandytowo-akcyjnej i członków europejskiego zgrupowania interesów gospodarczych. Senacka komisja zaproponowała, aby do KRS-u wpisywano informacje nie tylko o zawarciu małżeńskiej umowy majątkowej, lecz również o jej zmianie i rozwiązaniu, powstaniu między małżonkami rozdzielności majątkowej oraz ustawowego ustroju majątkowego.
Wprowadzenie tej poprawki spowoduje, że osoby będące udziałowcami spółek wchodzących w skład europejskiego zgrupowania interesów gospodarczych i pozostające w związku małżeńskim będą odpowiadać za swoje zobowiązania majątkowe zgodnie z nowymi uregulowaniami ujętymi w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.
Druga zaproponowana poprawka uzupełnia uchwalone przez Sejm przepisy i dotyczy zasad powoływania organu przedstawicielskiego w spółce – powiedział senator Jerzy Markowski (SLD), przewodniczący Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych. Preferuje
prawo i praktykę państwa członkowskiego, w którym spółka ma być powołana.
Ustawa wraz z zaproponowanymi przez komisję poprawkami zostanie rozpoznana na najbliższym posiedzeniu Senatu. Jeżeli Senat uzna, że trzeba te poprawki wprowadzić, to ustawa zostanie przekazana do Sejmu.