REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komisja Trójstronna. Pożyczki dla młodych przedsiębiorców

REKLAMA

Rząd chce, aby Bank Gospodarstwa Krajowego udzielał pożyczek osobom do 25 lat i absolwentom szkół wyższych do 27 lat, które założą działalność gospodarczą. Na pomoc taką mogliby też liczyć pracodawcy zatrudniający takie osoby.

Ponadto planuje się rozważyć możliwość finansowania ze środków Funduszu Pracy niepublicznych instytucji zajmujących się pośrednictwem pracy.

REKLAMA

REKLAMA

Takie są m.in. założenia szczegółowego harmonogramu realizacji prac wynikających z Krajowego Planu Działania na Rzecz Zatrudnienia na 2005 r. (KPDnRZ), który rząd przedstawił partnerom społecznym na ostatnim posiedzeniu plenarnym Komisji Trójstronnej. Harmonogram, który jest konsekwencją przyjęcia przez rząd Krajowego Planu Działania na Rzecz Zatrudnienia, składa się z kilkudziesięciu zadań, które mają realizować różne instytucje, określa też, w jakim czasie mają one zostać wykonane.

Przewiduje się w nim m.in. przeprowadzenie analizy wpływu transferów socjalnych na sytuację na rynku pracy, sprawdzenie możliwości finansowania z Funduszu Pracy pośrednictwa pracy prowadzonego przez niepubliczne instytucje, wsparcie finansowe firm w korzystaniu z pomocy doradczej czy wdrożenie ustawy umożliwiającej legalne zatrudnienie pracowników domowych. Zakłada on też podjęcie działań na rzecz aktywizacji zawodowej młodzieży (korekty w programie „pierwsza praca” i przygotowanie kolejnej jego edycji), lepszą organizację służb zatrudnienia (system informacyjny publicznych służb zatrudnienia „Syriusz”, wzmocnienie działalności niepublicznych instytucji rynku pracy), wsparcie przedsiębiorstw w podejmowaniu inwestycji, rozwój kadr poprzez wprowadzenie obowiązku tworzenia funduszu szkoleniowego w firmach, aktywizację zawodową osób w wieku powyżej 50 lat (realizacja programu 50+), uruchomienie Narodowego Funduszu Stypendialnego dla uczniów i studentów (ujednolicenie i rozszerzenie pomocy materialnej dla uczniów z najuboższych rodzin).

W harmonogramie znalazł się też punkt dotyczący redukcji obciążeń podatkowych i parapodatkowych. Nie ma w nim jednak żadnych szczegółów, choć wiadomo, że rząd przedstawił wcześniej partnerom społecznym (patrz „GP” nr 20) pomysł wprowadzenia podatkowej ulgi aktywizacyjnej i obniżenia składki na Fundusz Pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA