reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Komisja Trójstronna. Pożyczki dla młodych przedsiębiorców

Komisja Trójstronna. Pożyczki dla młodych przedsiębiorców

Rząd chce, aby Bank Gospodarstwa Krajowego udzielał pożyczek osobom do 25 lat i absolwentom szkół wyższych do 27 lat, które założą działalność gospodarczą. Na pomoc taką mogliby też liczyć pracodawcy zatrudniający takie osoby.

Ponadto planuje się rozważyć możliwość finansowania ze środków Funduszu Pracy niepublicznych instytucji zajmujących się pośrednictwem pracy.

Takie są m.in. założenia szczegółowego harmonogramu realizacji prac wynikających z Krajowego Planu Działania na Rzecz Zatrudnienia na 2005 r. (KPDnRZ), który rząd przedstawił partnerom społecznym na ostatnim posiedzeniu plenarnym Komisji Trójstronnej. Harmonogram, który jest konsekwencją przyjęcia przez rząd Krajowego Planu Działania na Rzecz Zatrudnienia, składa się z kilkudziesięciu zadań, które mają realizować różne instytucje, określa też, w jakim czasie mają one zostać wykonane.

Przewiduje się w nim m.in. przeprowadzenie analizy wpływu transferów socjalnych na sytuację na rynku pracy, sprawdzenie możliwości finansowania z Funduszu Pracy pośrednictwa pracy prowadzonego przez niepubliczne instytucje, wsparcie finansowe firm w korzystaniu z pomocy doradczej czy wdrożenie ustawy umożliwiającej legalne zatrudnienie pracowników domowych. Zakłada on też podjęcie działań na rzecz aktywizacji zawodowej młodzieży (korekty w programie „pierwsza praca” i przygotowanie kolejnej jego edycji), lepszą organizację służb zatrudnienia (system informacyjny publicznych służb zatrudnienia „Syriusz”, wzmocnienie działalności niepublicznych instytucji rynku pracy), wsparcie przedsiębiorstw w podejmowaniu inwestycji, rozwój kadr poprzez wprowadzenie obowiązku tworzenia funduszu szkoleniowego w firmach, aktywizację zawodową osób w wieku powyżej 50 lat (realizacja programu 50+), uruchomienie Narodowego Funduszu Stypendialnego dla uczniów i studentów (ujednolicenie i rozszerzenie pomocy materialnej dla uczniów z najuboższych rodzin).

W harmonogramie znalazł się też punkt dotyczący redukcji obciążeń podatkowych i parapodatkowych. Nie ma w nim jednak żadnych szczegółów, choć wiadomo, że rząd przedstawił wcześniej partnerom społecznym (patrz „GP” nr 20) pomysł wprowadzenia podatkowej ulgi aktywizacyjnej i obniżenia składki na Fundusz Pracy.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama