REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej Polaków niezadowolonych ze swojej pensji

REKLAMA

Rośnie poziom niezadowolenia pracowników z otrzymywanych pensji, a pracodawcy nie są skorzy do podwyżek. Chęć otrzymywania godziwej zapłaty, jak również podnoszenia kwalifikacji, coraz częściej powoduje odpływ zdolnej kadry do innych firm. To niekorzystne dla pracodawców zjawisko może już niedługo doprowadzić do zmian w wynagrodzeniach pracowników – wynika z sondy przeprowadzonej przez portal www.wynagrodzenia.pl.

REKLAMA

Mimo że w ostatnich latach minimalne wynagrodzenie systematycznie wzrasta w naszym kraju, Polacy nie są zadowoleni z obecnej jego stawki. Minimalna pensja w 2005 r. wynosi 849 zł i jest wyższa od ubiegłorocznej o 25 zł, a od minimalnego wynagrodzenia z 2003 r. – o 49 zł.

Sumy te nie są jednak proporcjonalne do przeciętnego wynagrodzenia brutto (według Głównego Urzędu Statystycznego), które w I kwartale 2004 r. wyniosło 2332,17 zł, a w III kwartale ub.r. – 2269,93 zł.

REKLAMA

Jak twierdzą eksperci portalu, Polacy powoli zapominają o czasach socjalizmu, kartkach żywnościowych i kilometrowych kolejkach do sklepu. Piętnaście lat transformacji doprowadziło do zmiany standardów ich życia i preferencji. Dodatkowo po otwarciu granic dramatycznie wypadły wszelkie porównania poziomu życia mieszkańców wschodniej i zachodniej części Europy. Obecnie, będąc jednym z członków Unii Europejskiej, nie możemy uniknąć bezpośredniej konfrontacji.

Wartość pieniądza jest jednym z najbardziej podstawowych mierników zamożności i dobrobytu. Minimalne godzinowe wynagrodzenie w krajach dawnej Piętnastki jest nadal wielokrotnie wyższe niż w Polsce. Tymczasem – jak twierdzą eksperci portalu – przepaść dzieląca dochody Polaków od europejskiej wspólnoty wydaje się być na razie nie do przeskoczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ub.r. niemal 83 proc. zatrudnionych, zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez portal Wynagrodzenia, nie dostało podwyżki. Taka sytuacja może powodować frustracje i brak chęci do pracy. Długotrwałe niezadowolenie natomiast może być przyczyną obniżenia wydajności pracy lub chęci jej zmiany. Jednak niemal 40 proc. zatrudnionych boi się utraty pracy, w związku z tym nie poproszą o podwyżkę. Wprawdzie w lipcu ub.r. pewność zatrudnienia deklarowało 60 proc. respondentów, to już po wakacjach odsetek ten znacznie zmalał.

Eksperci portalu uspokajają jednak twierdząc, że listopadowe wyniki pozwalają na bardziej optymistyczne prognozy.
Co zrobić, by otrzymać wyższe wynagrodzenie? 38 proc. respondentów twierdzi, że sposobem na to jest podnoszenie kwalifikacji. 12 proc. natomiast jest zdania, że trzeba więcej i lepiej pracować. Tylko 11 proc. uważa, że aby dostać podwyżkę, należy ubiegać się o łaski szefa przy pomocy pochlebstw.

 Izabela Rakowska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

REKLAMA

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

REKLAMA

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA