REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt ustawy o radach pracowniczych już w Sejmie

REKLAMA

Związkowy projekt ustawy o informacji i konsultacji z pracownikami wpłynął do Sejmu. Oznacza to, że niebawem posłowie rozpoczną prace nad dwoma projektami: organizacji związkowych i rządowym, wprowadzającymi do polskich firm rady pracowników.
Rada pracowników wybierana w demokratycznych wyborach u pracodawców, u których nie działają związki zawodowe, jest rozwiązaniem, które powinno sprawdzić się w polskich warunkach – podkreślają związkowcy w uzasadnieniu do projektu. Ich zdaniem, jej powołanie nie powinno być kojarzone z samorządem pracowników działającym w przedsiębiorstwach państwowych, ponieważ zadania na nich nałożone są zdecydowanie różne.
Związkowcy proponują, aby rady pracowników były powoływane tylko u tych pracodawców, u których nie działają organizacje związkowe. Takie rozwiązanie zapewniające niedublowanie się uprawnień związków i rad powinno być dostateczną gwarancją należytego wypełniania przez oba te przedstawicielstwa pracowników nałożonych przez ustawę zadań dotyczących informowania i konsultowania pracowników. Autorzy projektu zaproponowali, by przepisy ustawy stosowane były do pracodawców zatrudniających co najmniej 5 pracowników, a nie co najmniej 20, jak chce rząd.
W obu projektach różne są również koncepcje dotyczące wybierania przedstawiciela pracowników. Związkowcy chcą, by wybierano go u pracodawcy zatrudniającego do 20 pracowników, podczas gdy rząd skierował taką regulację do pracodawców, u których pracuje nie więcej niż 100 osób. Rada pracowników natomiast, zgodnie z propozycją związkową, miałaby liczyć: 3 pracowników – u pracodawcy zatrudniającego od 21 do 100 osób, 5 pracowników – u pracodawcy, u którego pracuje od 101 do 500 osób, lub 7 pracowników – u pracodawcy, który zatrudnia od 501 do 1000 osób, przy czym liczba ta miałaby zwiększać się o 1 członka rady na każdych kolejnych 1000 zatrudnionych. Rząd w swoich propozycjach zakładał maksymalnie 5-osobowy skład rady. Taki miałby działać u pracodawcy zatrudniającego 300 i więcej pracowników. Gdyby u danego pracodawcy było mniej niż 300 zatrudnionych, wówczas w gremium rady zasiadałyby 3 osoby.
Długość kadencji członków rady miałaby ponadto wynosić 3, a nie 2 lata, jak chce rząd. Oznaczałoby to, że ochrona przed zwolnieniem gremium rady lub pogorszenia warunków pracy lub płacy byłaby możliwa po 4 latach. Ochrona bowiem trwać ma również rok po upływie kadencji.

Izabela Rakowska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA