REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wstrzymano wypłaty z PHARE

REKLAMA

Przedsiębiorcy, których wnioski o dofinansowanie z programu PHARE 2002 zostały zaakceptowane przez PARP, na razie nie otrzymają pieniędzy.

Komisja Europejska zażądała zamrożenia wypłat oraz podpisywania nowych umów, gdyż Polska nie posiada nowej akredytacji tzw. Rozszerzonego Zdecentralizowanego Systemu Wdrażania (EDIS), który kontroluje przepływ unijnych środków.

REKLAMA

Otrzymanie akredytacji EDIS jest niezbędne do wdrażania programu przedakcesyjnego PHARE. Akredytację otrzymuje kraj korzystający z pomocy, w wyniku audytu przeprowadzanego przez KE w instytucjach zaangażowanych w realizację programu PHARE. Raport komisji wskazał kilka zastrzeżeń, które nie pozwalają na udzielenie Polsce akredytacji w systemie EDIS.

REKLAMA

Decyzja ta opóźni zawieranie umów o wypłatę unijnych środków z kilkuset przedsiębiorcami, którzy zamierzali je podpisać po 13 stycznia br. Natomiast wszyscy przedsiębiorcy, którzy podpisali umowy o dotacje przed 13 stycznia 2005 r. w ramach PHARE 2001 i 2002, otrzymają refundację poniesionych kosztów w normalnym trybie, po złożeniu wniosku o wypłatę dotacji.

Jak poinformował PARP, wnioski przedsiębiorców, którzy zamierzają starać się o dotację w dostępnych jeszcze programach regionalnych PHARE 2002, zostaną ocenione, jednakże podpisanie umowy o dotacje możliwe będzie dopiero po uzyskaniu przez Polskę akredytacji EDIS. Istnieje również grupa przedsiębiorców, których wnioski zostały już ocenione, a raporty z listą rekomendowanych beneficjentów zostały zaakceptowane przez KE przed 13 stycznia br. Nie doszło jednak do podpisania umów. Sytuację tych przedsiębiorców PARP stara się wyjaśnić z KE.

Przykrą konsekwencją nieotrzymania akredytacji będzie również opóźnienie wejścia PHARE 2003, który, jak początkowo zakładano, miał zacząć działać w pierwszym kwartale 2005 r. Jego uruchomienie będzie możliwe dopiero po usunięciu przez właściwe polskie instytucje przeszkód wskazanych w styczniowym raporcie audytorów KE i formalnym przyznaniu Polsce akredytacji EDIS. Pieniądze z tego programu mają być przeznaczone dla małych i średnich firm m.in. na inwestycje, usługi doradcze oraz rozwój przedsięwzięć eksportowych. Zdaniem Ministerstwa Gospodarki, zdobycie nowej akredytacji przez Polskę może zająć kilka miesięcy, wtedy realizacja wypłat zostanie uruchomiona ponownie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA