| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rynek pracy w Polsce. Sondaż CBOS

Rynek pracy w Polsce. Sondaż CBOS

Tylko co setna osoba jest przekonana, że w Polsce można bez większych problemów znaleźć pracę, natomiast blisko trzy czwarte Polaków negatywnie ocenia sytuację na rynku pracy.

30 proc. z nich uważa, że w miejscu swojego zamieszkania i okolicy nie można znaleźć żadnej pracy, a 43 proc. twierdzi, że trudno jest o jakąkolwiek pracę – wynika z sondażu CBOS.
Z danych CBOS-u za 2004 r. (analizą objęto blisko 12 tys. badanych, w tym niemal 5,4 tys. pracujących) wynika, że najtrudniejsza sytuacja jest na rynku pracy w województwach warmińsko-mazur-skim i kujawsko-pomorskim. Tam średnio aż 46 proc. respondentów uważa, że w ich miejscu zamieszkania lub okolicy nie ma żadnej pracy, 44 proc. jest zdania, że trudno o jakąkolwiek pracę, a tylko 9 proc., że istnieje możliwość znalezienia pracy.
Najbardziej optymistycznie natomiast oceniano sytuację w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, pomorskim, opolskim i śląskim. Średnio 25 proc. ankietowanych z tych województw uważa, że w ich miejscu zamieszkania lub okolicy nie ma żadnej pracy, 46 proc. – że trudno o jakąkolwiek pracę, natomiast 27 proc., że istnieje możliwość znalezienia pracy.
Na brak jakiejkolwiek pracy w swoim mieście i okolicy szczególnie często wskazują emeryci, renciści, rolnicy, najgorzej sytuowani oraz bezrobotni. Jednak im wyższy jest status zawodowy i materialny respondentów, tym rzadziej wystawiają tak skrajne oceny.
Zdecydowanie najlepiej ponadto oceniany jest wielkomiejski rynek pracy; prawie połowa mieszkańców największych miast twierdzi, że można tam znaleźć jakieś zatrudnienie, choć nie zawsze odpowiednie.
 


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK