REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nakłady inwestycyjne wzrosły o 7,4 proc.

Nakłady inwestycyjne po trzech kwartałach 2005 roku były o 7,4 proc. wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i wyniosły 41.485,9 mln zł - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Wzrosła sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku 2005 roku o 7,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2004, po wzroście o 5,4 proc. rdr we wrześniu, a mdm wzrosła o 3,8 proc. - podał GUS.

Zarobki Polaków stoją w miejscu

Według raportu Mercera dotyczącego wynagrodzeń w 2006 r. Polacy nie mają się z czego cieszyć. Ich zarobki wzrosną minimalnie.

Obejście prawa wraca do TK

Za sprawą Rzecznika Praw Obywatelskich kontrowersyjną zasadą obejścia prawa podatkowego po nowelizacji znów zajmie się Trybunał Konstytucyjny.

REKLAMA

Kto płaci za błędy lekarzy

Ofiary błędów medycznych - szacuje się, że w Polsce corocznie może ich przybywać nawet 20 tys. - coraz częściej ubiegają się o odszkodowania.

Państwo może tylko grozić palcem

Rząd nie zamierza ręcznie sterować cenami paliw w Polsce - poinformował wczoraj minister skarbu. Gdyby jednak chciał to zrobić, ma bardzo ograniczone możliwości, gdyż ceny paliw kształtuje rynek.

Pole ruchów w stopach procentowych zawężone do minimum

Pole jakichkolwiek ruchów w polityce pieniężnej zostało zawężone do minimum - uważa Marian Noga z Rady Polityki Pieniężnej.

PKN Orlen zwiększył marżę na paliwa

Między końcem sierpnia a 21 listopada tego roku marża na paliwa w PKN Orlen wzrosła z 19 groszy do 70 groszy na litrze - poinformował w Sejmie wiceminister finansów Cezary Mech.

REKLAMA

Chalupec: spodziewamy się spadku cen paliw

Jeżeli nie będzie żadnych zdarzeń nadzwyczajnych, PKN Orlen spodziewa się dalszego spadku cen paliw - poinformował w czwartek na konferencji prasowej prezes koncernu Igor Chalupec.

Przywrócenie stawki akcyzy spowoduje podwyżkę cen

Przywrócenie stawki akcyzy na paliwa z pierwszej połowy września tego roku spowoduje podwyżkę cen detalicznych benzyny o 20 groszy na litrze - uważa prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych (PIPP) Aurelia Kuran-Puszkarska.

Nie ma podstaw do mówienia o zmowie kartelowej

Według ministra skarbu Andrzeja Mikosza, nie ma podstaw, by twierdzić, że na rynku sprzedaży detalicznej benzyny istnieje zmowa kartelowa.

Złoty mocny, a obligacje drogie, na rynku stabilnie

Złoty pozostaje mocny, a obligacje drogie przy niewielkiej aktywności inwestorów spowodowanej Świętem Dziękczynienia w USA.

Jest pole manewru przy ustalaniu marży

Minister skarbu uważa, że jest pole do dyskusji w sprawie ustalania marży detalicznej na paliwa, gdyż w cenie detalicznej obniżka akcyzy nie została w pełni uzwględniona.

Nie będzie ręcznego sterowania marżami na paliwa

Minister skarbu Andrzej Mikosz powtórzył na czwartkowej konferencji prasowej, że nie będzie ręcznego sterowania marżami na paliwa, stosowanymi przez rafinerie i inne podmioty sektora paliwowego.

MF za powrotem do wyższych stawek akcyzy na benzynę

Minister finansów Teresa Lubińska opowiada się za powrotem do wyższych stawek akcyzy na benzynę, nie jest to jednak przesądzone, a tym samym nie ma też jeszcze decyzji w sprawie skali podwyżki i sposobu jej wprowadzenia.

Decyzja w sprawie akcyzy w piątek lub poniedziałek

Decyzja w sprawie akcyzy na benzynę zostanie podjęta w piątek lub w poniedziałek, po powrocie do Polski premiera Kazimierza Marcinkiewicza - poinformowała na konferencji minister finansów Teresa Lubińska.

Lotos: możliwość obniżek ograniczona

Grupa Lotos jest gotowa do rozmów o kształtowaniu cen paliw, jednak obecnie możliwość obniżki cen paliw jest, według koncernu, bardzo ograniczona - powiedział Paweł Olechnowicz, prezes spółki, przed rozpoczęciem spotkania w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Złoty nadal zyskuje wobec euro i dolara

Złoty zyskał na czwartkowym otwarciu zarówno wobec euro jak i wobec dolara, ale analitycy mówią o możliwej korekcie po ostatnich wzrostach choć zaznaczają, że na rynku panują pozytywne nastroje.

Fortunę na drogich paliwach zbijają nie tylko rafinerie

Ceny paliw bez podatków są u nas wyższe niż w Szwecji, Francji, na Węgrzech czy w Wielkiej Brytanii. A to oznacza, że nie tylko rafinerie, ale również hurtownicy i detaliści windują ceny.

Dyrektywa usługowa uratowana?

Sojusz chadeków, konserwatystów i liberałów w Parlamencie Europejskim może uratować projekt dyrektywy, która liberalizuje usług w Unii.

Niewłaściwa przeszłość eliminuje z zarządów

Zakaz zasiadania we władzach spółek Skarbu Państwa działaczy partyjnych, o którym poinformowała wczoraj „Gazeta Prawna”, znajdzie się w nowelizowanej ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji.

Rewolucja w sądach

W polskim wymiarze sprawiedliwości szykują się gruntowne zmiany. „Gazeta Prawna” dotarła do dokumentu, w którym zawarte są założenia planowanych reform. Aby wprowadzić je w życie, konieczna jest zmiana konstytucji i kilkudziesięciu innych ustaw.

Pieniądze na tory wyłożą kierowcy

Pieniądze na modernizację polskich kolei mają pochodzić z części akcyzy, która obciąża paliwa. Ponadto na kolej przeznaczonych zostanie również 20 proc. wpływów z opłaty paliwowej.

Zakaz importu mięsa z Polski sprawą polsko-rosyjską

Komisja Europejska deklaruje gotowość do pomocy, ale na razie nie zamierza włączyć się w rozwiązanie sporu w związku z rosyjskim zakazem importu polskiego mięsa i produktów roślinnych.

Złoty kontynuuje umocnienie, rynek długu stabilny

Podczas środowych kwotowań złoty umacnia się wobec euro i dolara. Analitycy zwracają uwagę na optymizm inwestorów nie tylko w Polsce, ale w całym regionie.

Wskaźnik Pengab wzrósł w listopadzie o 5,2 pkt.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w listopadzie (w porównaniu z październikiem) o 5,2 pkt. i wyniósł 42 pkt. Jest to najlepszy wynik od sierpnia 2000 roku - poinformował Związek Banków Polskich (ZBP) oraz Pentor.

MSP chce wstrzymać prywatyzację sektora energetycznego

Ministerstwo Skarbu Państwa chce wstrzymać prywatyzację sektora energetycznego - zapowiedział minister skarbu Andrzej Mikosz podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu.

Złoty mocniejszy wskutek eurodolara

Złoty zyskał na środowym otwarciu w ślad za umacniającym się euro wobec dolara. W ciągu dnia może być testowany poziom 3,95 za euro, jednak zamknięcie nie powinno być dużo niższe od tego poziomu.

Narzekają na koniunkturę

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest w listopadzie negatywnie, choć nieco lepiej niż w październiku.

Zasiłki rodzinne dla ryczałtowców

Rząd może mieć kolejny kłopot ze zbilansowaniem budżetu na 2006 r. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Biednym wiatr w oczy

Pozornie jest to absurdalne, ale najdroższe mięso, wędliny, ziemniaki i mleko są na wschodzie kraju, czyli na terenach rolniczych. Ale duże zróżnicowanie cen żywności występuje także w miastach.

Działacze idą w odstawkę

Członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa pełniący funkcje w partiach politycznych zostaną odwołani. Zarządzenie w tej sprawie ma dziś podpisać minister skarbu Andrzej Mikosz.

O akcyzie zdecyduje minister

Twierdzenia, że obniżona we wrześniu akcyza na paliwa wzrośnie automatycznie po 1 stycznia, są nieprawdziwe. Wiceminister finansów Jarosław Neneman zapewnia, że wrześniowe rozporządzenie obniżające akcyzę obowiązuje bezterminowo.

Inflacja netto spadła do 1,2 proc.

W październiku wszystkie miary inflacji bazowej w ujęciu rok do roku obniżyły swoją wartość, a inflacja netto spadła do 1,2 proc. z 1,3 proc. we wrześniu - podał Narodowy Bank Polski.

Notowania złotego i obligacji spokojne

Wtorkowa sesja na rynku walutowym przebiega bardzo spokojnie i - jak mówią dealerzy - nie należy się spodziewać istotnych zmian do końca dnia.

Złoty i obligacje stabilne

Otwarcie wtorkowych kwotowań nie przyniosło dużych zmian na rynku złotego i obligacji. Zdaniem dilerów na rynku będzie dominował trend horyzontalny.

Przedsiębiorcy narzekają na Polskę

W ciągu ostatnich trzech lat klimat dla prowadzenia biznesu w Polsce się poprawił. Wyjątkiem są dostęp do licencji i zezwoleń oraz prawne problemy związane z nabywaniem gruntów. Jednak na nasz kraj firmy narzekają znacznie częściej niż w pozostałych państwach regionu.

Ustawa tylko na papierze

Od wczoraj istnieje możliwość składania w urzędach podań przez internet. Nie ma jednak rozporządzeń wykonawczych w sprawie technicznych warunków doręczania tą drogą dokumentów. Postanowiliśmy sprawdzić, jak w praktyce wygląda realizacja założeń ustawy o informatyzacji urzędów publicznych.

Zmiana musi być gruntowna

O tym, co zmieni się w VAT, dowiemy się w marcu. Już dziś wiadomo, że bez gruntownej nowelizacji się nie obejdzie. Nie można dłużej czekać na usunięcie wadliwych przepisów obecnej ustawy.

Gospodarka wciąż pełna niewiadomych

Coraz trudniej przewidzieć, co w kwestiach gospodarczych zrobi rząd Kazimierza Marcinkiewicza. Sprzeczne wypowiedzi polityków PiS wskazują, że brakuje im konsekwencji, a program nie jest już monolitem.

Na rynkach stabilizacja i niewielka aktywność inwestorów

Poniedziałek nie przyniósł istotnych zmian na rynkach. Złoty minimalnie umocnił się do euro i dolara, ale zdaniem analityków nie jest to umocnienie znaczące.

Samoobrona chce wprowadzić powszechne zasiłki dla bezrobotnych

Przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper poinformował, że jego klub złożył do marszałka Sejmu projekt ustawy o systemie powszechnych zasiłków dla bezrobotnych.

Likwidacja podatku giełdowego i od oszczędności od połowy 2006 roku

Decyzje w sprawie likwidacji podatku giełdowego i podatku od oszczędności bankowych mają zapaść w marcu 2006 r.

Złoty stabilny, minimalne zmiany rentowności

Początek poniedziałkowych kwotowań przebiega bardzo spokojnie.

Rząd odchudził offset

Upadł kolejny projekt IT realizowany w ramach umowy offsetowej. Rząd zdecydował, że zamiast budować system zarządzania kryzysowego, lepiej produkować amunicję. Pod znakiem zapytania stoi też los systemu łączności Tetra.

Paragraf na miarę fuzji

Dotarliśmy do zapisów umowy prywatyzacyjnej Pekao, która może być argumentem przeciwko połączeniu tego banku z BPH. Języczkiem u wagi jest paragraf 9 tego dokumentu. UniCredito, inwestor w Pekao, zobowiązał się w nim do nieprzejmowania konkurencyjnego banku.

Kolej sięga po pieniądze do kieszeni kierowców

Jedna piąta wpływów z opłaty paliwowej i połowa wpływów z akcyzy - tyle z przeznaczonych na drogi pieniędzy ma zabrać w przyszłym roku kolej. Pierwsze czytanie rządowych projektów ustaw dotyczących finansowania dróg i kolei odbędzie się już w środę 23 listopada.

Praca cztery razy tańsza

Koszty pracy w Polsce są ponad cztery razy niższe niż w starej Unii Europejskiej. Niskimi płacami jesteśmy rozgoryczeni, ale jest to także nasz atut, który przyciąga inwestycje zagraniczne z nowymi miejscami pracy.

Złoty i dług stabilne, rynki czekają na dane o produkcji

Podczas piątkowej sesji kurs złotego jest bardzo stabilny i nie ulega większym zmianom. Analitycy przewidują, że taka sytuacja utrzyma się aż do zamknięcia. Kluczowe dla rynków będą opublikowane przez GUS dane o produkcji.

Złoty i obligacje stabilne, rynek czeka na produkcję

Kurs złotego i rentowności obligacji utrzymywały się w piątek rano na poziomach zbliżonych do zamknięcia w czwartek.

REKLAMA