reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kredyty walutowe pod lupą UOKiK

Kredyty walutowe pod lupą UOKiK

Sprawa kredytów walutowych przyciąga uwagę coraz większej liczby ekspertów i urzędników. Najpierw zajął się nią Związek Banków Polskich, następnie nadzór bankowy, a teraz trafiła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Projekt zalecenia, które ma ograniczyć skalę kredytów walutowych jest dopiero we wstępnej fazie przygotowań – poinformował wczoraj Cezary Mech, wiceminister finansów i członek Komisji Nadzoru Bankowego. W ubiegłym tygodniu Związek Banków Polskich wyszedł z propozycją całkowitego zakazu udzielania kredytów w walutach obcych.

Cezary Mech poinformował, że UOKiK ma zbadać sprawę nierozważnego zadłużania się klientów indywidualnych w walutach obcych i zainteresuje się praktyką banków. Wiceminister finansów podkreślał duże ryzyko walutowe.

– W przypadku osłabienia się złotego, kredytobiorcy płacą wyższe raty – mówił. Nadzór bankowy już zapowiedział, że na pewno nie zostanie wprowadzony całkowity zakaz udzielania kredytów walutowych.

Środowisko bankowe jest podzielone w tej kwestii. Jak już pisaliśmy w poniedziałkowej GP, część bankowców obawia się, że ograniczenie dla kredytów walutowych zostanie wykorzystane przez instytucje zagraniczne z UE, które polskim klientom zaczną pożyczać w euro czy frankach. Na ewentualnych zmianach straciłyby przede wszystkim mniejsze banki, które pożyczają głównie we frankach i euro oraz pośrednicy. Nadzór bankowy już od półtora roku z niepokojem przygląda się portfelom banków. W tym roku 70 proc. nowych kredytów udzielono w walutach obcych, głównie we frankach szwajcarskich. Na niebezpieczeństwo z tym związane zwracały uwagę również EBC, MFW oraz agencje ratingowe.


Monika Krześniak
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama