| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Właściciele hoteli, gospodarstw agroturystycznych, chętni do telepracy mogą sięgać po unijne pieniądze

Właściciele hoteli, gospodarstw agroturystycznych, chętni do telepracy mogą sięgać po unijne pieniądze

Ponad 22 mln zł dla firm turystycznych, 4,5 mln zł dla telepracowników i pracodawców, którzy chcieliby ich zatrudnić. Unia daje nam pieniądze na nowe programy pomocy.

Andrzej Kowalczyk ma niewielki pensjonat pod Jelenią Górą. Chciałby rozreklamować go za granicą, ale brakuje mu pieniędzy (wszystko poszło na adaptację budynku). Dodatkowy problem - jego czterej pracownicy nie znają angielskiego, więc trudno im namówić zagranicznego turystę na dodatkowe atrakcje z oferty pensjonatu. Kowalczyk skontaktował się z organizatorami programu "Szkolenie kadr dla rozwoju produktów turystycznych". - Zapewnili, że za darmo zorganizują nam lekcje angielskiego, łatwiej będzie też o środki na reklamę - opowiada.


Program, który ruszy za kilka dni, jest finansowany przez Unię Europejską. 22 mln zł pójdzie na szkolenia dla firm związanych z turystyką (hoteli, moteli, pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych). Do końca 2007 r. pracownicy będą mogli uczyć się za darmo angielskiego, francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego. - Oprócz tego będziemy uczyć, jak wypromować swój region. Chcemy też zachęcać do współpracy sieciowej, np. pięć pensjonatów wyda wspólny katalog, dzięki czemu podzielą się kosztami reklamowymi, albo stworzą wspólny szlak wycieczkowy, który na swej drodze ma obiekty turystyczne i te pensjonaty - tłumaczy wiceprezes DGA Anna Szymańska (firma zajmuje się wdrażaniem programu, na jej stronie www.DGA.pl są szczegółowe informacje).


Na początku z unijnych pieniędzy będą mogli skorzystać przedsiębiorcy z pięciu województw: dolnośląskiego, podlaskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i świętokrzyskiego. W następnych miesiącach dołączą kolejne regiony.


Kolejny program unijny, który rusza już w styczniu, dotyczy telepracy. Pieniądze - 4,5 mln zł - pójdą na darmowe szkolenia dla przyszłych telepracowników i telepracodawców (jak dzięki telepracy obniżyć koszty działania firmy, w jakich branżach najlepiej to działa). Do programu włączą się Gminne Centra Informacji (podległe samorządowi placówki na terenie całego kraju), które mają kontaktować telepracowników z pracodawcami. - Nie chcemy, aby wszyscy za pracą wyjeżdżali do Warszawy. Celem programu jest ułatwienie ludziom znalezienia pracy w swoim mieście - mówią organizatorzy (informacje o programie na www. telepraca-efs.pl).Leszek Kostrzewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »