REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Premier: istnieje możliwość obniżenia stóp 

REKLAMA

Istnieje możliwość obniżenia stóp procentowych o 50 pb, m.in. ze względu na niską inflację - ocenia premier Kazimierz Marcinkiewicz.
"Jestem przekonany, że istnieje możliwość obniżenia stóp procentowych. Jestem przekonany, że o 50 tzw. punktów bazowych śmiało to można w tej chwili zrobić, a oni cały czas się boją, że coś znów wybuchnie, coś będzie nie tak" - powiedział premier w nocy z niedzieli na poniedziałek w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

W czasie radiowo-telewizyjnej audycji premier Marcinkiewicz zapowiedział też, że będzie namawiał Radę Polityki Pieniężnej (RPP) i prezesa NBP do obniżenia stóp procentowych. Marcinkiewicz podkreślił, że obecnie inflacja wynosi 1 procent, czyli jest niższa od założonego celu inflacyjnego NBP.

"Tak niska inflacja dla wzrostu gospodarczego wcale nie jest najlepsza. Można to pobudzić, nie trzeba studzić polskiej gospodarki, bo parę razy ją ostudzono i zupełnie niepotrzebnie" - powiedział.

"Będę namawiać Radę Polityki Pieniężnej, prezesa banku centralnego, żeby pomogli w tym dziele, w rozruszaniu rozwoju gospodarczego w Polsce" - powiedział Marcinkiewicz.

Marcinkiewicz dodał, że bez powtarzania przez niego groźby weta na szczycie w Brukseli nie doszłoby do decyzji o zwiększeniu budżetu do 1,045 proc. dochodu narodowego brutto UE.

"Powiem, może bardzo nieskromnie. Wydaje się, że bez zapowiedzi weta, które powtarzałem w Brukseli nieustająco nie osiągnęlibyśmy tego poziomu 1,045, a kłóciliśmy się o to przez wiele godzin. W ostatniej rozmowie kanclerz Merkel mówi - 1,043, ja mówię nie ma zgody - 1,046 i koniec, niżej nie schodzę. No, zszedłem o te 0,001, ale ona dołożyła 0,002" - powiedział premier.

"To rzeczywiście była bardzo trudna walka. Uzyskaliśmy w ostatecznym rachunku 59,665 mld euro. Na dodatek uzyskaliśmy zwiększenie środków na pięć najbiedniejszych regionów Europy - nasze wschodnie województwa. Tu udało mi się zwiększyć środki z 500 mln euro do 882 mln euro" - dodał.

Marcinkiewicz przyznał, że analizy jakie przygotował ze współpracownikami przed wyjazdem do Brukseli wskazywały, że Polska może liczyć pomiędzy 58 a 60 mln euro, ale będzie to trudne do osiągnięcia i fiasko rozmów jest możliwe.

"Zdawaliśmy sobie też sprawę, że nie zostanie uchwalony budżet, to czeka na tzw. prowizorium, ustalane corocznie na tych samych warunkach co dziś, ale z pełnym rabatem brytyjskim. W związku z tym powiedzieliśmy przed wyjazdem, że jeśli dojdziemy do prawie 60 mld euro, to budżetu nie zawetujmy i będzie to sukces" - ujawnił szef rządu.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA